Kamuda ücret dengesizliği bitiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çarşamba günü yaptığı "kaymakam emrindeki çalışandan düşük ücret almayacak" çağrısının ardından düğmeye basıldı. Kamuda kıdemler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek. Ek gösterge sistemi, statü, ücret, çok başlı yönetim başta olmak üzere temel sorunlar masaya yatırılırken, performansa dayalı ücret sisteminin dünya örnekleri incelenerek yeni bir model ortaya konulacak. Birinci adımda hem görev ücreti hem de emekli maaşlarını belirleyen ek gösterge cetvelinde genel bir düzenleme yapılırken personel rejiminde köklü değişiklikler yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda tüm meslek grupları için hakkaniyetli bir ücret dengesinin en geç 2019'da kurulacağını açıkladı. Farklı kurumlarda, farklı unvanlarda ek gösterge, tazminat sistemi de tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirilecek.

PERSONELDEN DÜŞÜK ÜCRET

Kaymakam örneğinde olduğu gibi birçok kurumda daire başkanı, müdür, şube müdürü altlarında görev yapan personelden daha düşük ücret alıyor. Bu ek gösterge rakamlarının düşük olmasından kaynaklanıyor.

Kamuda personel rejiminin yeniden düzenlenmesini öngören çalışma kapsamında, ön plana çıkan başlıklar şöyle:

ÇALIŞAN LEHİNE OLACAK: Her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kar payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal haklar çalışanlar lehine yeniden değerlendirilecek.

HEM İŞ HEM HİYERARŞİ: Kurumların hizmet gerekleri, unvan, hiyerarşi, iş yükü dikkate alınarak bir yıllık değerlendirme dönemleri belirlenecek.

PERFORMANSA BAKILACAK: Değerlendirme süreci planlama, izleme, aşamalarından oluşacak. Başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti yüzdelik ağırlıklarına göre belirlenecek.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ: Kamu çalışanlarının hedefleri, görevleri, yetkinlikleri dikkate alınarak, vatandaşın memnuniyeti de dikkate alınacak.

EK GÖSTERGEYE DÜZENLEME: Ek gösterge sisteminde eğitim, unvan dikkate alınarak kurumlar arasında denge sağlanacak. Yönetici kadrolarında görev yapanlar hakkında geçerli olan ek gösterge rakamları da düzeltilerek, hiyerarşiye uygun hale getirilecek.

EMEKLİLİKTE MAAŞ DÜŞMEYECEK: Kaymakam örneğinde olduğu gibi yöneticilerin altındaki personelden düşük ücret alarak, emeklilikte de maaşlarında büyük oranda azalma yaşanmasının önüne geçilecek.

KAMUYA 180 BİN PERSONEL

Ücret sisteminin değişmesi öngörülürken temel, görev ve başarı ücreti gibi seçenekler de değerlendirilecek. Öte yandan bu yıl kamuya çeşitli statü ve unvanlarda yaklaşık 180 bin personel alınacak. 2018'de KPSS'ye de rekor başvuru bekleniyor. İŞKUR, KPSS sonuçlarına göre alım yapacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tayyip sen dinle! 12 ay önce

En başta yapmanız gereken : Bireyi baz alan hak-özgürlük kolaylık lar olması gerekirdi. Yapmadınız.
Öncelik kendi topraklarındaki insanlar olmalıydı savsakladın.
Sıradan bir insanın; ezilip-büzümeden-yalamadan--zorlanmadan yaşayabileceği; eğitim ve imkanlardan faydalanabileceği bir huzur ortamı yaratmadın:
Okul konusu bile karıştı. Karışıklığa çözüm yerine baskıyı artırdı meb.
Çile çekti-çekiyor millet.EVLADI ADINA HUZUR -GÜVEN VERMEDİĞİN, YALAMAYA -ONA ,buna boyun eğmeye, çözüm aramaya mecbur ettiğin ana babalar içinde,temiz iyi olanlar baya yıprandı sayenizde.
Sen: arakanı,kudusü,onu bunu bahane edip oyalanıyon.Bunlarlada oyalanda ;kardeş önce hane halkı: nerde bireysel hak özgürlük-ben meb e mecburmuyum neden?başka yol yokmu? halkın çoğu cahil: alim veya aydın olanlarda zengin deği hep, onlara uygun bir meb mevzuatı neden yok.Meb bürokratları makam-mevki-ünvan-güç durumuna bakıyor insiyatif kullanırken. Alim-peygamber gelse zerre
toleransı yok..hayvanız gözlerinde. neden böyle!

Avatar
Tayyip sen dinle! 12 ay önce

Yoğurt bozuk,ekşi sen kaymağı konuşuyon. Süt bozuk sen ARakan-kudüs ve nerdeyse ayak basmadığın yer kalmadı dünyada oralarda kendine bi iş buluyon.İyi geziyon .Şimdi kardeş çok güzel oyalıyonda; seni bu iş için getirmedik ya. Millet kızınca bozuyon, millet çıldırınca eki haline getiriyon millet ohh diyo,Bakıyorum
2004-20017 arasınad fark yok: ekonomik gelişme deme bana,biz biliyoruz nedenini.Şimdi şahsı-bireyi esas alan hak-özgürlüklere ne zaman gelecen,ülkeye evine ve sorununa ne zaman gelicen. Torunun söyledi diye kaldırıverdin Teok u,
bizim okullarda; güven-huzur-saygı-ilgi insan muamelesi görme-güvenlik -baskı
eziyet sorunumuz var.Düzelmesi için torununun sana gelmesimi gerek, Allah yaşatmasında iyi olmuyo:huzursuzuz. Eğitimde aileye imkan ver. başka imkanlar ver..okullar çok can sıkıcı.MEB fasafiso,..

Avatar
Essasları konuşalım tayyip! (1) 12 ay önce

1- Sana Orduyu profesyonelleştir, özgün ve adaletli hiyerarşik yapı tesis et,millete emanet et dedik.(er de olsa -olurya okuyamamıştır-ister ve hakederse gelebileceği yere kadar gelsin -mevzuat buna mani olmasın dedik).Nedeni; ülkede hasbelkader
uygun olmayan okullara giden ve çok faydalı insanların ülke hizmetine kazandırılması idi.Bunun için dahili eğitim kolları oluştur tsk da dedik.ki: aldıkları eğitim sivil eğitimle eş olsun.hakkını yeme mazlumun dedik.
Sen ne yaptın: Orduyu ..ya benzettin ,bozdun!yapı aynı!söylem değişti,sen bizi salakmı zannettin! Bu ülke insanını geliştir,ölülere dua ediyor -onlardan bekliyor, Kurtuluş ; zihni-fikri -dini özgürlük ve eğitim de özgürlükle mümkün gerisine karışma,korkmada dedik.Bunun için ulus-milli devlet-ırk-aşiret terminolojisini ve yöntemini terket dedik.Çağdaş bir ulus için geçmişe sünger çek:reform yap dedik.
Sen ne yaptın! Sen batırdı-sıçtın ve ülke zihni-fikri olarak 1900 lere döndü-hesabını verirsin! Sana verilen destek boşa çıktı!

Avatar
Esaslar-2 12 ay önce

Sana Eğitimde reform yap dedik: Müdahil olma,sınırlarını çiz ve işi halka bırak
özgün model kendiliğinden çıkar -korkma dedik. Irk adı anma türkçe olarak yol ver dedik.Sen bozdun.Yok olmaya yüz tutan dilleri canlandırma derdine düştün.Bu
SAna yapma dediğimiz halde her konuşmanda tek tek saydığın ırklar yüzünden oldu. İnsanı eğitim-okul-din için zorlama,o yolları aştık,sıra aydınların birikiminin ülkeye kazandırılmasında,diğerleri katılır sonra yarışa,ister evden-ister okuldan
karışma hakem ol,sınırları belirle türkçe olarak dedik.yapamadın.Okullar şimdi ne halde söyliyim1980 ler-aynı!!!yani burdada bi bok yapamadın! Şu anda okulların devletin elinde olmaması gerekirdi. Halk a özgürlüğü sevdir dedik: sen neyi sevdirmeye çalışıyon kestiremedim: derdin ne lan senin! bunları yaparken koşulları-aklını bi tarafa bırak dedik,yapamadın -imanın sıfırlanınca o şeytan lar seni güzelleştirmiş.Bak ülke 1980 türkiyesinden kötü halde.OLay çıkmıyosa milletin amına kodun-tırsıdı,o yüzden..

Avatar
Esaslar üç! 12 ay önce

Bu iki temel reform zamanını alır başka şeylere dalma-girişme enerjini buna harca kurtuluş-evrensel ve büyük devlet ve ulus için bu iki hamle sağlam olmalı dedik.(eğitim ve çağdaş ordu)..yapamadın. bunu yerine: toki-baraj-köprü-yol-arakan-israil-kudüs-libya bu işlerden başka herişe burnunu soktun. sanki bi bok yapabilecekmiş gibi.NE oldu: vatandaş sinmiş-yalakalaşmış-eğitim fısırık-milli
devlet söylemleri: kaybedince şövenizme mi yelken açtın.hesabını rabb a verirsin.
Bari aydınları içeri tıkma cahil herif. Şu anki yöntemler nazi hitler yöntemi,
5 yıl önce uyarılmış ve kaybetmiş bir hükümetin nağmeleri. Seni yaptıklarını-sıçtığını her şeyini biliyoruz.Tek engelin zihnin aklındı. Hala anlmıyorsan ne yaptığını....BAri şu MEB baskısına dur de de cezan hafiflesin.Ceza rab den, milletin
bu işteki payıda baya var onlarada biraz var!

Avatar
yaşar 12 ay önce

3600 ek göstergeyi bekliyoruz...

Avatar
zytng 12 ay önce

Üsttekiler üsttekileri korur al gülüm ver gülüm. derse girmeyen nöbet tutmayan okul idarecileri, birde hafta sonu kurs fln varsa okulda boş boş bekleyip kurstan da para alıyorlar. ders anlatan öğretmen, nöbet tutan öğretmen, öğrencilerin velilerin bütün derdini çeken öğretmen, ama idareci öğetmenin 2 katı ek ders alır. TORPİLLE BİR YERLERE GELMİŞ OLANLARI, SIRF O İLÇEDEN DİYE YENİ ATANMIŞ BİRİNİ İDARECİ YAPAN SİSTEMİ KORUMAYIN. ÇALIŞAN İŞİNİN HAKKINI VERENLERİ KORUYUN.