Öğretmenlerin Maaş Karşılığı Adaletsizliğinin Giderilmesi İçin 5 Bin İmza
Sendika tarafından öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen imza kampanyasında  5 bin 122  dilekçe toplandı.
 
 Topladıkları dilekçeleri değişikliğin yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na göndereceklerini belirten Türk  Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, şu bilgileri Verdi, “Milli Eğitim Bakanlığı yönetici ve öğretmenlerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararın “aylık karşılığı ders” görevi başlıklı 5 maddesinin 1. Fıkrası b) okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, c) genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ç) Atölye ve laboratuar öğretmenleri haftada 20 saat ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir. Şeklinde düzenlenmiştir.
 
Bu düzenlemeye göre okul öncesi öğretmenleri ve sınıf  öğretmenlerinin, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin ve atölye ve laboratuar öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders görevleri farklı saatlerde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye bağlı olarak da haftalık aynı miktarda derse girilmesine rağmen alınan ek ders ücreti farklıdır. Mesela 30 saat haftalık derse giren okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri 12 saat, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeneleri 15 saat ve atölye ile laboratuar öğretmenleri de 10 saat ücret alabilmektedir” 19. milli eğitim şurasında, bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması amacıyla ve Türk Eğitim Sen’in teklifi üzerine “Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saat olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır” şeklinde karar alındığını hatırlatan Demir, “Aynı görevi yapan biz öğretmenlerin, alanlarının farklı olmasından dolayı aylık karşılığı girmek zorunda olunan haftalık ders saatleri ve buna istinaden ek ders ücretleri arasındaki bu farklılık adalet ve hakkaniyete uygun değildir. Söz konusu bu hüküm Anayasamızca koruma altına alınan “eşitlik ilkesine” de aykırılık arz etmektedir. Bu bağlamda, 19. Milli Eğitim Şurası kararı da dikkate alınarak, tüm öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için ilgili kararda değişiklik yapılmasını istiyoruz” dedi.

Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Sendikası, 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hatice 2 yıl önce

Sınıf öğretmen lerine yapılan ders ücreti haksızlığı giderilsin nöbet ücreti haftada 4 saat olsun lütfen doğuda çalışa öğretmenlere uzman ve başöğretmen lık hakkı verilsin