Tüm Öğretmenlerin Maaş Karşılığının 15 Saate Eşitlenmesi..

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Aylık karşılığı ders" görevi başlıklı 5. maddesinde okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerinin, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin ve atölye ve Laboratuar öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders görevleri farklı saatlerde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye bağlı olarak da haftalık aynı miktarda derse girilmesine rağmen alınan ek ders ücretleri farklıdır.

Aynı görevi yapan öğretmenlerin, alanlarının farklı olmasından dolayı aylık karşılığı girmek zorunda olunan haftalık ders saatleri ve buna istinaden ek ders ücretleri arasındaki bu farklılık adalet ve hakkaniyete uygun değildir. Söz konusu bu hüküm Anayasamızca koruma altına alınan "eşitlik ilkesine" de aykırılık arz etmektedir.

2014 yılı 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulunda "Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saati olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır. " kararı alınmış fakat bugüne kadar uygulanmamıştır.

Ayrıca; MEB bürokratları, 2 Kasım 2015'te Eskişehir'i ziyaret etmiş ve "Ek ders adaletsizliği düzelecek. Branş öğretmenlerinin maaş karşılığı 15 saat, sınıf öğretmenlerinin ise 18 saat olmasıyla ilgili düzenleme yapılacak ve denge sağlanacak. Yani sınıf ve okul öncesi öğretmenlerinin haftalık maaş karşılığı 18 saatten 15 saate düşürülecek. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili çalışma yapılacak. Bu konuyla ilgili kesinlikle değişiklik yapılacak." sözü vermişlerdir.

Açıklamaya ulaşmak için tıklayınız.

Bu sözün verilmesini üzerinden iki yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına karşılık herhangi bir düzenleme yapılmamıştır.

MEB, öğretmenlerin maaş karşılıklarını 4 yıldır eşitleyemedi gözler yeni bakanda....

2014 yılı 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulunda karar alınmasının üzerinden 4 yıl, MEB bürokratlarının, 2 Kasım 2015'te verdikleri sözün üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen sonuçlandıramadığı tüm öğretmenlerin maaş karşılığının 15 saatte eşitlenmesini bir an önce yapmalıdır.

Ahmet KANDEMİR/memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ad 11 ay önce

8 SAAT OLSN ASDASDAS

Avatar
Sınıf öğretmeni 11 ay önce

Sayın yetkililer verilen sözlerin tutulmasını temenni ederiz.Birleştirilmiş sınıf okutan öğretmenlerimizin çalışma şartları gözönünde bulundurularak birtakım ayrıcalıkların getirilmesini arz ederiz.Görev puanı, tayin kolaylığı, maaş farkı,öğretmen servis ücretinin karşılanması vs.Teşekkurler.

Avatar
sınıfçı 11 ay önce

girmedim dersdede okulda kalmak zorundayız o yüzden ödeniyor branşçılar bizede evimize gitme geç gelme sansı verilsin o zaman

Avatar
edebiyat 11 ay önce

bunca atanamayan öğretmen varken hala ek dersleri vermeleri yanlış zaten .bu kadar atama bekleyenlerin hepsi atanır ekders saatlerini vermezseler

Avatar
İng 11 ay önce

Girilmeyen dersin ek ders ödemesi de yapılmasın o zaman

Avatar
Meslek 11 ay önce

O zaman tüm branşlar 15 saat maaş karşılığı ve 15 saat de zorunlu olmak üzere 30 saate eşitlenmelidir. Memur mesaisi günlük 8 saatten haftada 40 saat

Avatar
Ww 11 ay önce

Kendi maaaslarini bir gecede duzenler , millete geldi mi , islerine gelmez,

Avatar
Ahmet 11 ay önce

Branş öğretmen lerinede ilkokul öğretmenlerınde olduğu gibi 30 saat üzerınden hesaplarlarsa 15 saat olsun degılse 18 saatte kalsınlar