Yüksek Lisans Yapan Öğretmenlerin Avantajları
MAAŞ:
 

Yüksek Lisansı bitiren öğretmenin maaşında gözle görülecek bir değişiklik olmaz. Kademe farkındaki gösterge farkı maaşa etki etmez, sonuç olarak Yüksek Lisans bitiren öğretmenin maaşında bir değişiklik görülmez.

Yüksek Lisans bitiren öğretmen 1 kademe alır. Yani 8/2 olan öğretmen Yüksek Lisansı bitirir bitirmez 8/3 olur. Bu durumun maaşa çok büyük bir etkisi yoktur.

İZİN :

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONELİ İZİN YÖNERGESİ

b) Memurlardan Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsüne devam edenlere, eğitimleri süresince aylıklı izin verilir. Lisansüstü öğrenimine devam edenlere ise, görevlerini aksatmamak şartıyla, izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkân verecek şekilde düzenlenir.

Eski maddede yer alan “Yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamak kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebilir.” madde değiştirilerek esneklik sağlanılması amaçlanmıştır.

Sınıf öğretmenlerinin izin sıkıntısı Ek ders başlığında detaylı olarak açıklanmıştır.

KADEME HAKKI:
Devlet memurları kanununun 36 ncı maddesinin (A) fıkrasının 9.bendinde yer alan:

Memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yüksek öğrenim üstü master derecesi almış olanlarla yüksek öğrenim kurumlarında en az bir yıl ilave öğrenim yaparak lisansüstü ihtisas sertifikası alanlara bir kademe ilerlemesi, tıpta uzmanlık belgesi alanlara, meslekleri ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır.

Örnek: 8/1 olan öğretmen Yüksek Lisans eğitiminden mezun olduktan sonra bir kademe ilerleyerek 8/2 olur.

EK DERS FARKI:

Tezli ve Tezsiz olduğuna bakılmaksızın Yüksek Lisans eğitimini bitiren öğretmenler yüzde 5 daha fazla ek ders alır. (Doktora %15).

Yani aylık ek dersi 800 TL olan Yüksek Lisansı bitirmiş bir öğretmenin ek dersi  40 TL artar.

Ancak Yüksek Lisans yapmak için haftada bir defa izin alan sınıf öğretmenin ek dersini hesaplayalım.

6*4=24    24+2=26     26-18=8

yani haftada bir gün derse gitmeyen sınf öğretmeni haftalık 8 saat ekders alır dolayısıyla 15-8 =7 saat eksik ek ders alır.

7 X 10,53 = 73,71   aylık hesaplarsak 4*73,71 = 294 TL eksik ek ders alır. Dolayısıyla aylık Yüksek Lisans yapan sınıf öğretmeni her ay min 250 TL eksik ek ders ücreti alır.

HİZMETİÇİ EĞİTİM:

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılacak olan Hizmetiçi eğitimlerde Yüksek Lisans yapmış  öğretmenler tercih edilmektedir.

 Sonuç olarak Yüksek Lisans bitiren öğretmenin maddi yönden çok büyük bir getirisi olduğunu söylemek yanlış olur ama Üniversitede çalışmayı düşünen veya ileride kariyer yapmayı düşünen (Doç,Prof vs) öğretmenler için olmazsa olmaz bir şart olarak değerlendirmekte fayda var.(milliegitimhaber)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haydar 4 yıl önce

Rezalet! Yüksek Lisans yapmış adama tapılması gerekirken, İngilizce bilen adama saygı duyulması gerekirken, boşa yapmayın zaten hiçbir faydasını görmeyeceksiniz deniliyor.
Öğretmenler böyle odun gibi olsun, odun gibi yaşasın istiyorlar. İngilizce Öğretmeni olmayıp da İngilizce bilen kaç öğretmen ile tanıştınız bugüne kadar? Hemen onları kötülemeye çalışacaksınız ama içten içe de biliyorsunuz İngilizce bilseniz ne kadar güzel olurdu. Para olarak hiçbir karşılığını alamayacaktınız ama öğrencilerinize mükemmel slaytlar hazırlayabilirdiniz, alanınızdaki makaleleri okuyabilirdiniz. Ama işinize gelir mi? Gelmez. Günde 8 saat televizyon izleyin siz.
Öğretmenlerin Survivor izleyip de dil bilmediği/yüksek lisans yapmadığı ülkede kimse ağlamasın ülke kalkınmıyor diye. Nedeni belli:
1. Bakanlık
2. Kendisini geliştirmesi için verilen hiçbir eğitime dahil olmayan, günde 8 saat TV izleyen öğretmenler

Avatar
Çift yüksek lisanslı 3 yıl önce

Çift yüksek lisansım var para yoksa da havam var

Avatar
medicus 4 yıl önce

anasınıfı öğretmeniyim yüksek lisans yaptım .yapmayan arkadaşımla aramda ekders olarak sadece 16 tl fark var. Para için yüksek lisans yapılmazzz.

Avatar
mehmet 4 yıl önce

eskiden %25 verilirdi yüksek lisansa, halkın cahil olması için teşvik olmalı %5...

Avatar
Abdussamet 3 yıl önce

Merhaba,

yazınızda yüksek lisans yapmış arkaşlar %5 ek ders alıyor diyorsunuz, hesap yaparken yüksek lisans yaptığı süreyi dahil ediyorsunuz.

Bazı arkadaşlar da ilginç yorumlar yapmış, yüksek lisans yaptım masraf ettim, bir getirisi yok. E yazık olsun aldığın eğitime hocam, eğitim seviyeni yükseltmen isteğe bağlı bir şey, sen istemişsin yapmışsın e ne olacak devlet sana çift maaş mı verecek? Ne bu maddiyat beklentisi?

Bir hocam da mağduruz diyor. Ya hocam siz şu mesleği seçerken ne bekliyordunuz. Öğretmenlik bu.

Yüksek lisans yapana tapılıyorsa doktora yapanlara ne yapacaksınız. Eğitim kademesi arttıkça insan yüceliyor mu? Bak burada yüksek lisans yapmış öğretmenlerin eğitime ne gözle baktıkları ortada. Demekki eğitimle yücelmiyormuş insan.

İşte öğretmenlerin artık mesleğe profesyonel gözle bakması yüzünden eğitim yerinde sayıyor hatta geri gidiyor.

Avatar
Sınıf Öğretmeni 4 yıl önce

Her şeyden mahrum olan sınıf öğretmeni malesef yüksek lisans yaparken de ücretinden mahrum bırakılıyor.Éğitim camiasında en çok çalışan öğretmenler sınıf öğretmenleri olduğu halde mağdur edilen de yine sınıf öğretmenlerdir. Haksızlık 1 köy öğretmeniysen neredeyse maaşın kadar yol parası ödersin haksızlık 2 hafta da 15 saat ek ders karşılığı alırsın ama 18 saat derse girersin haksızlık 3 bir gün izin alsan ek dersinin 4 te biri kesilir haksızlık 4 diğer öğretmenlerin 10 katı fazla çalışmana rağmen onlarla aynı maaşı alırsın ama aynı haklardan yararlanmasın mesela ne mi kurs açsan ne hizmet puanı alırsın ne de iki katı ek ders alırsın hatta sen kurs bile açamazsın okuma bilmeyen öğrencin olduğu halde .Yetkililere sesleniyorum lütfen bunları göz ardı etmeyin .Biz sınıfçılari eğitim camiasında maddi ve manevi olarak ayrı bir kefeye koyun .Saygılar...

Avatar
Yuksek lisans yaparsan cezalandirilirsin 3 yıl önce

Yuksek lisans mezunuyum verdigim emegeme tezimi hazirlarken sabahlamami harcadigim parayami ayda 3000 km yapmamami yaniyim bilemedim ne de uzman ogretmen olamadigimami bilemedim

Avatar
Ogretmen 3 yıl önce

Yorumunuza sz inaniyormusunuz cunku inandirici degil neden mi ilkokuldan ortaokula gelen ogrencilerin cogu davranis kuralari ogretilmeden okuma yazma bilmeden geliyor bu nasil sinif ogretmenligi anlamlandirmak oldukca guc