Bakıcı mı öğretmen mi tartışması büyüyor! Meb suskun! Sendikalar ve Öğretmenler tepkili!

Yüz yüze eğitimin kademeli açıldığı okullar salgın tedbirleri kapsamında bir kez daha kapandı ama bu kez bir farkla. Anaokulu ve kreşlerde yüz yüze eğitim pazartesiden itibaren devam edecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bu açıklamayı yaparken kullandığı 'çalışan anneler' ifadesi ise tepkiye neden oldu. Okulöncesi öğretmenlerin bir kısmı 'Bakıcı değil öğretmeniz' diye isyan ederken bir kısmı da 'Anaokulları açık kalmalı' diyerek veliler ile meslektaşlarını topa tuttu.

Hürriyet'ten Fulya Soybaş'ın haberine göre; işte eğitimcilerin 'bakıcı' polemiği!

OKULÖNCESİ KURUMLAR AÇIK KALMALI

Özel Anaokulları Derneği'nin başkanı Murat Kuş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı 'Okulöncesi eğitime devam' kararının öğretmenleri böldüğünü, teşekkür edenler kadar tepki gösterenlerin de olduğunu doğruluyor. Kuş "Aslında her ikisinin de ekonomik boyutu var. Özel anaokulu öğretmenleri, yaklaşık 35 bin öğretmen, maaşlarının kısa çalışma ödeneği olan kısmını alıyorlar ki bu da 1000-1300 liraya tekabül ediyor. Takdir edersiniz bir öğretmenin bu maaşla ailesini geçindirmesi çok zor. Birçok öğretmenimiz görevlerinin başında kalacakları için memnun ve istekli. Tepki ise daha çok MEB öğretmenlerinden. Onlar için ise maaş kesintisi söz konusu değil" diyor.

İŞİMİZİ DOĞRU YAPIYORUZ

16 Mart-1 Haziran arasında, kapalı kaldıkları 3 ay boyunca, 3 bine yakın kurumun kapandığını, binlerce öğretmenin işsiz kaldığını söyleyen Kuş "Anaokulları en son kapanıp ilk açılan yerlerdir" diyerek şöyle devam ediyor: "Yeniden eğitime başladığımızdan bugüne, belirli sayıda velimiz ve öğretmenimiz hasta oldu. Ancak çocuklar arasında vakaya neredeyse hiç rastlanmadı. Bu da işimizi doğru yaptığımızı gösteriyor."

SAĞLIK ÇALIŞANLARI NE YAPSIN

'Ortada bir tehlike varsa bunun tüm öğretmenleri kapsaması gerekmez mi?' diye soruyorum. Kuş 'Haklısınız ama' diyerek şöyle yanıtlıyor: "Bugün doktorlar, sağlık çalışanları görev başında ve istifa etmek, izne çıkmak gibi hakları yok. Emniyet mensupları, askerler, gazeteciler... Görev başında yüz binlerce insan var. Anne-babanız 65 yaş ve üzeri olabilir ya da çocuğunuza bakacak akrabanız, eşiniz dostunuz olmayabilir. Bu insanlar kime emanet edecek çocuklarını? Apartman dairelerinde ya da sağda solda öğretmen adı altında hiç bilmedikleri birilerinin elini tutacaklar belki! Biz hem eğitimci hem de bakıcıyız. Kimsenin egosu tavan yapmasın! Çabamız kendimiz ve çocuklar için."

BİR SORU BİR CEVAP

Soru: 7 yaş okula gidemiyor, uzaktan eğitim alacak. Oysa 6 yaşındaki okula gitmek zorunda. Kulağa biraz garip gelmiyor mu?

Cevap: 6 yaş grubu % 7-8 oranındadır ve birinci sınıfa hazırlık grubudur. Uzaktan eğitimi mümkün değildir. Bizim okulöncesi dediğimiz asıl grup 3-4-5 yaş aralığıdır. Kaldı ki ben bir eğitimci olarak mümkünse bir an önce tüm yaş grupları için yüz yüze eğitime geçilmesi taraftarıyım. Çocuklar neredeyse 1 yıldır okula gitmiyor, algıları tamamen geri gitmiş durumda. Kayıp büyük.

BAKICI DEĞİL EĞİTİMCİYİZ

Sosyal medya üzerinden iletişim kurduğum, kendisine Serap diye hitap edilmesini isteyen ve devlette çalışan 27 yaşındaki anaokulu öğretmeni "Öncelikle biz çalışmaktan kaçmıyoruz, özelde işsiz kalacak binlerce meslektaşımız olduğunun da farkındayız. Ancak 'Salgın var, herkes çalışmak zorunda. Çocuklara bakacak kimse yok' denilerek öğretmenden çok 'bakıcı' muamelesi yapılmasına üzgünüz. Kaldı ki okulöncesi eğitim ve kreşler arasında fark vardır. Eğer karar çalışan anneler düşünülerek alındıysa tam gün eğitim veren kreş ve gündüz bakımevleri bu ihtiyacı karşılardı. Anasınıflarında ise zaten sadece 3 saat ders verilebilecek. O nedenle de 'Anasınıfları bakıcılık yeri değildir' diyoruz.

EGOMUZ SIFIR

"Kimsenin bakıcılık mesleğini aşağıladığı yok, egomuz da sıfır. Bizler önce eğitimciyiz. Bugüne kadar birçok platformda erken çocukluk eğitiminin önemine dikkat çekmiş ve bu konuda tam da bir mesafe kaydetmişken 'Ama bu çocuklara bakacak kimse yok' yaklaşımını kabul etmek mümkün değil. Herkesin aynı derecede risk altında olduğunun farkındayız. Bunun çözümü riski büyütmek midir? 3-4-5 yaş grubu çocuklar arkadaşının maskesinin rengi daha güzel diye maske değiş tokuşu yapıyorken mesafe-hijyen nasıl sağlanacak? Anneye destek çocuğunu riske atarak mı olacak?" diye soruyor.

MESLEK SAYGINLIĞI İSTİYORUZ

Okulöncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği Başkanı Sefa Özdemir Yılmaz çocuğun dünyaya gözlerini açtığından ilkokula kadar geçirdiği sürenin, onun ileriki yaşamında önemli yere sahip olduğu, sosyal, duygusal gelişimi başta psiko-motor, bilişsel, dil ve özbakım gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğinin oluştuğu bir dönem olduğunu belirterek, şöyle devam ediyor: "Okulöncesi eğitim, öğrenci-öğretmen ve veliden oluşan bir platformdur. Yani aileden sonra çocuğun ikinci evi, okul ve öğretmendir. Bu meslek bir diploma ile yapabilecek bir iş değildir. Gönül işi, aşk işidir. Zira, çocuklara yeri geliyor anne, yeri geliyor baba şefkati ile yaklaşıyoruz. Hangi kademede böyle bir yaklaşıma ihtiyaç var? Hangi kademede çocuk terlediğinde üstü değiştiriliyor, tuvalete götürülüyor, yemek yemesine destek veriliyor? Öğretmen bir nevi çocuğun bakımından da sorumlu anne-baba gibi. Bu nedenlerle bakıcı gibi algılanıyoruz. Oysa okulöncesi öğretmen, aileden sonra, çocuğun geleceğini şekillendiren en büyük mimardır. Bu nedenle meslek saygınlığı istiyoruz" diyor. Okulöncesi eğitimin 'uzaktan' devam etmesinin mümkün olmadığını da belirten Yılmaz şöyle devam ediyor: "Öğretmenlerimizin 'Neden biz?' gibi tavrı yok! Çünkü bizler biliyoruz ki işimizin gereği bu. Burada kırıcı ve üzücü olan üsluptur. Öğretmenlerimiz diğer öğretmenlerimiz kadar değerlidir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
otorite! 7 gün önce

Kreş ve anaokulları sanayileşme den dolayı oluşan kentleşme ve işçi ihtiyacındaki açık dolayısıyle,özellikle kentlerde kadın işçiler ve çalışanların artması neticesi, çocuklarının bakımı,gözetimi için batıda ihtiyaç olarak ortaya çıkmış bir yapıdır.Okul öncesi çocukların hazırlanmasıda sonra eğitim ve gözetime dahil edilmiştir.Esasen işin özü: kreş ve anaokulları çalışan annelerin işini yapmak için vardır. işlevi budur.
Anlamayan varmı? Kadınlar iş hayatında olmasa buna ihtiyaçta olmazdı.Tartışma konusu buralarda görev yapanlar bakıcımı öğretmenmi hususunun net olmaması ise,cevabı herikiside dir.Kaldıki özel kreş ve anaokullarında bir psikolog olması da şart koşulan bir durumdur. Nasıl psikolog ben bakıcımıyım demiyorsa,diğerlerininde bundan gocunmaması dır normal olan. sorumluluğunuzdaki çocuklar bebektir,küçük çocuktur, öğretim akadamik eğitimden öncelikli hususlarvar işiniz arasında. Bokunu-sidiğini de alan durumundasınız. YANİ BAKICISINIZDA.Ama akademik eğitim vermek göreviniz yok

Avatar
Gardaşım! 7 gün önce

Çocuğu uyutma, onu oynatma işini yapıyonmu?EVET. çocuğun bokunu sidiğini alıyon siliyonmu?EVET çocuğa yemek yedriyonmu EVET çocuk ağlarsa onu oyalıyonmu? evet.Çocuk uyanması gerekirse uyandırıyonmu? evet. Çocuğun anasının babasının okul çağına gelene kadar çocuğa yapması gerkenleri yapıyonmu? EVET çocuğa ninni,hikaye masal okuyonmu EVET. ozaman güzel kardeşim SEn BAKICISIN!! Hemde bakıcının en enayisisin. Çünkü ANA BABA 2 çocuğa bakar den 20 çocuğa. AMMMAAA!! sen ana -babasında (onu biyere yaz.)

Avatar
A.D 7 gün önce

Sayın Kuş..25 gün önce 5 yaşındaki öğrencim covid oldu ve o şekilde okula geldi.14 gün ben ve 13 öğrencim karantinaya alındık filyasyon ekibi tarafından!!!Demek ki okullarda covidli öğrenciler var ancak siz bunu bilmiyorsunuz..
Ayrıca çocuğun özbakım becerileri ailesi tarafından kazandırılır akademik ve sosyal becerileri okullar da öğretmen tarafından kazandırılır..Siz özel okul yönetici olarak para kaygısından oğretmenlerinize bakıcı muamelesi yapıyor olabilirsiniz..Ancak biz ÖĞRETMENİZ..Bakıcı değiliz

Misafir Avatar
tıp uzmanı proflar dediki:!!!!! 7 gün önce @A.D

0-6 yaş gurubu cocuklarda A C E reseptörleri gelişmediğinden, coronanın vicuda burdan yrleştiği öngörüldüğünden, dolayı; bu çocuklar corona olmaz dedi. Demekki sallamışlar, demekki buda yalan. Ulen bu profların corona yı hiç bildiği yok, ..
kime inanıcaz!!! Eğer dediğiniz doğruysa bunu cümle alem bilmeli, bunu MEB biliyorda buna rağmen kreş anaokullarını face to face eğitime açıyorsa, YAZIK-GÜNAH..!! ozaman burda görevli herkez tavır almakta haklı..

Beğenmedim! (0)
Avatar
E.D 1 hafta önce

Sayın kuş çocuklar arası yayılımın belirli sayıda olduğunu iddia ediyor ama burada asıl sebep o yaş grubunda zaten test yapılmaması. Bir şeyin sayısını bilmek için o araştırmaya dahil olması gerekir. Test yapılmayınca negatif olmuş olmuyor. Pedagog birinin yazısı vardı geçen 4 ateşli çocuktan test istemiş ve sonuç ikisi pozitif. Yüzde elli. 3 saat okul öncesi eğitimin devamı hangi çalışan annenin işine yarayacak? Eğitim telafi edilebilir ama sağlık edilemez! Maksat burada eğitim ise şayet aşı için uğraşılsın. Çalışan annelere özel bir şey yapılsın izin vs. Köy okulunda ilçede çalışan anne yok.

Avatar
Yurda 7 gün önce

Vakaya neredeyse hiç rastlanmadı derken kimi inandirıyorsunuz kızım 3 yaş kreş öğretmeninın pozitif olması nedeniye sınıftaki çocuklar veliler pozitif olduk rastlanmadı diyorlar ya

Avatar
Ay 7 gün önce

Okul öncesi eğitim kurunlarının açık olmasını isteyenler ;
Okul öncesi öğretmenlerinin sorunu: Çalışıp çalışmamak değil. Hastalanmak istemiyoruz!Öğrencilerimizin de hastalanmasını istemiyoruz, ki bu hastalığın vücutta bıraktığı hasarı bilmiyoruz. Hastalandığımızda ailemize, evlatlarımıza bulaştırmaktan korkuyoruz..!
Ve de ölürsek evlatlarımızı arkada bırakmaktan korkuyoruz..! Çalışan anneler için çözüm bulabilyorsanız, annesiz !babasız! evlatsız! kalacak veya hasta kalacaklara da bir çözüm istiyoruz... hepsi bu.

Avatar
B.a. 7 gün önce

Murat Kuş, madem bu kadar iyi niyetlisiniz, özel kurumlarda çalışan personelin maaşını tam ödeyin. Siz de elinizi taşın altına koyun. Hep bana hep bana deyip, çalılanların sırtından zengin olmakla olmuyor.

Avatar
Mine 7 gün önce

Murat kuş ben bakıcı değilim ama siz öyleymişsiniz çocuğumun bakıcısı evinde kronik hastası var ve benim iş ortamım riskli diye çocuğuma bakmıyor bu sene yarın ben okula gidince gelip çocuğuma bakar mısınız

Misafir Avatar
mine sen bakıcısın! 7 gün önce @Mine

Mine! çocuğu ailesi yoplum vs eğitir, ona eğitici derler, çocuğa akademik bilgileri öğretene öğretmen derler.Size bakıcı denir. ne eğitim ne öğretiminden sorumlu tutulmayan, çocuğa ana babası yokken bakan ,onu oyalayana BAKICI denir gardaşım.Kötü olan ne! Buda bir iş! önceden lise mezunları yapıyodu bu işi, okuln 4 yıl olması ne seni öğretmen yapar, ne hemşireyi doktor yapar. peki neden 4 yıl dersen: onu devlete sor. Yakında soğan satmak için bile belge isteyecekler. amaç milleti oyalamak.oyalıyolarda. Sen BAKICISIN ve bunu kabul et. Bakıcı olan biri adı(....?:::) tam bir orospu; bigün bana öyle bir çemkirdiki'' ben ne kaymakam,ne başbakanlar eğittim '' diye başladı, sonu gelmedi. Tam bir orospuydu. tek tek saydı
yetiştirdiklerinin nerde olduklarını. Sanırsın sadrazamın sağ yanağı! bu komplex ne kardeşim. yap işini al paranı ,git evine,ver beyine, ver elini, gerisi traş.Yaşa, işini hakkıyla yapıyosan huzur rahatta gelir.Ama işini iyi yap. çocuk emanet edilen durumundasınız. çocuk!

Beğenmedim! (0)