Daha Fazla Hizmet Puanı İsteyen Öğretmenler Bu Haberimizi Mutlaka Okumalı!

17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Hizmet puanları" başlıklı 40. maddesi 6. fıkrasındaki; "

(6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir. " hükümlerine göre zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getiren öğretmenlere hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırımlı hizmet puanı verilmektedir.

MEB'in bu uygulamasını  şu şekilde açıklayalım. 2012 yılında ataması yapılan bir öğretmenimiz üzerinden örnek verelim.

Öğretmenimiz hizmet puanı 20 ve zorunlu çalışma süresi 5 yıl olan bir okula atanmış olsun. Öğretmenimiz 2017 yılında 5 yıl sonunda zorunlu hizmetini tamamlamış ve 100 hizmet puanı almış olacak. Eğer bu öğretmenimiz tayin istemez ve bulunduğu kurumda çalışmaya devam ederse; devam ettiği 1. yıl 25 puan, 2. yıl 30 puan, 3. ve sonraki yıllarda ise 40'ar puan alacaktır. Yani öğretmenimiz 5 yıl daha bu kurumda çalışmaya devam ederse 100 hizmet puanının üzerine sırasıyla 25-30-40-40-40 puan alacaktır. Toplamda 10 yıl sonunda bu öğretmenimizin hizmet puanı 275 olacaktır.

Bu ek puanlar MEBBİS hizmet puanı hesaplama modülü üzerinden otomatik olarak verilmektedir. MEB'in bu uygulaması öğretmenler tarafından beğeni toplamakta ve öğretmenleri bulundukları kuruma daha çok bağlamaktadır.

Birçok öğretmenimiz bu teşvikten dolayı zorunlu hizmetlerini tamamlamalarına rağmen okullarında çalışmaya devam etmektedir.

Öğretmenlerimizin itiraz ettikleri tek husus ise 2010 öncesinde atanan öğretmenlere bu puanların verilmemesidir.

Bilindiği üzeri bu öğretmenlere zorunlu hizmet affı verilmiş ve zorunlu hizmet yükümlülükleri kaldırılmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem 2 yıl önce

Bende 2010 yılından önce zorunlu hizmet bölgesine atandım. Milli eğitim müdürlüğü 2010 yılından önce atananlara bu puanın verilemeyeceğini söyledi. Asıl saçmalık şurda ortaya çıkıyor. Aynı okula 2009 yılında atanan bir öğretmen faydalanamıyor ama 2010 dan sonra atanan bir öğretmen faydalanıyor. Bu yanlış uygulama bir an önce düzeltilmeli.

Avatar
Sevil 12 ay önce

Ben 2005_2009 yılları arasında doğu hizmetimi tamamladım, il dışına tayin istedim. Çalıştığım okul 12 puandan 22 puana çıktı ben ayrıldıktan bir ay kadar sonra..Okulun fiziki şartları benim çalıştığım yıllarda daha kötüydü bu nedenle haksızlık yapıldığını düşünüyorum. 14 yıllık öğretmenim, 154 puanım var.Tayin ve norm atamalarında benden 6 ,7 yıl daha az çalışan insanlar benden daha çok puana sahip oldukları için defalarca mağduriyet yaşadım..Milli Eğitimin bu probleme bi çözüm bulması gerekir diye düşünüyorum..