Eğitim Bir Sen Yeni Milli Eğitim Bakanına Öğretmenlerin Taleplerini İletti
 Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Genel Başkan yardımcıları Ramazan Çakırcı, Mithat Sevin, Şükrü Kolukısa, Hasan Yalçın Yayla ve Atilla Olçum, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Bakan Yılmaz’a yeni görevinde başarı dileyen Ali Yalçın, eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren bir rapor da iletti.

Yaptıkları çalışmalar, hazırladıkları raporlarla eğitimin sorunlarının çözümüne katkıda bulunduklarını belirten Yalçın, “Çabamız, mücadelemiz ve girişimlerimiz, eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarını en aza indirerek, iş barışını ve huzuru içerisinde verimli çalışabilmelerini sağlamak içindir. Biz kurulduğumuz günden beri bu anlayışla sendikal yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Sorunlardan beslenen değil, çözüm üreten, kazanım sağlayan bir sendikayız. Bu sendikal duruş ve anlayış neticesinde, çözülemeyeceği sanılan birçok sorunun çözümüne öncülük ettik. Bugün üye sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu, eğitim hizmet kolunun genel yetkili sendikasıyız. Şu an devam ettirdiğimi ve yakında kamuoyuyla paylaşacağımız araştırma ve raporlarımızla sorunları tespit ederek, çözüm önerileri sunarak eğitime katkımız devam edecektir” dedi.

4+4+4 eğitim sistemi, öğretmen ihtiyacı ve yeni müfredat

2023 hedeflerine ulaşma noktasında Millî Eğitim Bakanlığı’nın en önemli sorunlarının başında eğitim sistemini demokratikleştirmenin, öğretmenlerin sorunlarının çözümü ve tüm eğitim çalışanlarının eğitim reformuna etkin katılım ve desteğinin sağlanmasının geldiğini kaydeden Yalçın, kesintisiz sekiz yıllık eğitim dayatmasına son verilerek yerine 4+4+4 eğitimin getirilmesinde sendika olarak mücadele verdiklerini, şûra kararları arasında yer almasını sağladıklarını ve izleme raporu hazırlayarak, konunun takipçisi olduklarını dile getirerek, “4+4+4 eğitim sisteminin başarıya ulaşması için, ücretli öğretmenlik/vekil öğretmenlik gibi uygulamalara son verilmeli, öğretmen ihtiyacı kadrolu öğretmen istihdamı suretiyle giderilmelidir. Bunun yanı sıra, ideolojik endoktrinasyon aracılığıyla tek tip vatandaş yetiştirmeyi hedefleyen bir toplumsal mühendislik projesinin eğitim sistemine biçtiği işleve son verilmeli, müfredat, insanımızın sahip olduğu ahlaki ve toplumsal değerler doğrultusunda yeniden ele alınmalıdır. Müferdatın yenilenmesine bağlı olarak ders kitaplarının da süzgeçten geçirilmesi; gerek Bakanlık tarafından yayımlanan gerekse Bakanlığın onay verdiği özel yayınevlerince yayınlanan ders kitaplarında yer alan millî ve manevi değerlerimize, örf ve adetlerimize, toplumsal yapımıza aykırı unsurlar temizlenmelidir” şeklinde konuştu.

Kalıcı öğretmen istihdamı sağlanmalıdır

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde en büyük eğitim sorununun kalıcı öğretmen istihdamının sağlanamaması olduğunu söyleyen Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla, zorunlu hizmet bölgelerinde istihdam edilen öğretmenlere, illerin veya yerleşim yerlerinin sosyal, ekonomik, kültürel ve ulaşım imkânları dikkate alınarak kalkınmada öncelikli hizmet tazminatı verilmesi amacıyla ilgili mevzuatlarında gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bu tür uygulamalar, hem bölgenin eğitim çalışanı açığının kapatılması hem de bölgenin zorluğuna göre eğitim çalışanının yaşamış olduğu mağduriyetin giderilmesi bakımından elzemdir.”

Öğretmenin itibarı ve şiddet

Son dönemlerde öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının arttığına dikkat çeken Yalçın, “Öğretmenlerimizin mali ve sosyal hakları, özlük hakları ve çalışma şartları itibar ve saygıyı temsil edecek şekilde düzenlenmeli ve geliştirilmelidir. Öğretmenlerimize karşı şiddet, bugün okullarımıza yaygın bir sorun halini almıştır. Millî Eğitim Bakanlığı, eğitimcilere yönelik her saldırının sıkı takipçisi olmalıdır. Bakanlık, Hukuk Müşavirliği kanalıyla yargıya intikal etmiş davalarda kendi personelinin yanında olduğunu göstermeli, nerede duracağı belli olmayan bu şiddet olaylarının bir an önce son bulması için gereğini yapmalıdır” diye konuştu.

Kılık-kıyafet serbestliği

Genel Başkan Ali Yalçın, darbe ürünü, demokrasiye ve insan haklarına aykırı olan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in kaldırılması için ilk adımı Millî Eğitim Bakanlığı’nın atması gerektiğini belirten Yalçın, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı tüm kurum ve kuruluşlarda görev yapanlar, mesai saatleri içinde ve resmi görevlerinin ifasında, mevcut yönetmelik hükümlerine bağlı kalmaksızın, milletimizin değerlerine ve toplumca genel kabul görmüş esaslara göre kılık ve kıyafetlerini serbestçe seçebilmelidir. Bu konuda başlattığımız sivil itaatsizlik eylemi, talebimiz karşılanıncaya kadar devam edecek” dedi.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kendisine takdim edilen yayınlar, araştırma ve raporlardan dolayı teşekkür ederek, ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirdi. 
turkiyeegitim.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Lütfen dinleyin 2 yıl önce

Artık bizlerinde diger meslek grupları gibi maaş ve ek ders ücreti artma olsun. Kira çocuk egitimi yol yemek yakit derken bize bir şey kalmiyor yeter yahuuu yeterrr

Avatar
hüseyin 2 yıl önce

ASLAN HORMONLU SENDİKA.ÇALIŞMALARINIZA HÖNGÜR HÖNGÜR AĞLIYOM.OBEZ SAYINIZLA HARİKASIYIZ.BEN DE SİZE GİRMEK İSTİYOM.LÜTÜFEN BENİ GABUL EDİY.YILLARCA SENDİKA DEYİP TE HORMONSUZ BÖYÜMEDEN DURMUŞUZ.İKİ ÜYE YAPINCA SEVİNMİŞİZ.ŞİMDİKİ GENÇLİK ŞOH BİLİNÇLİ.İDARECİ OLMAK İSTEYEN HEMEN AK SENDİKAYA GEÇİYOR.VALLAH HERŞEYİN İLKİNİ SİZDE GÖRDÜM.KEŞKE 30 SENE GEÇ DOĞSAYDIM DA ŞAHSİYETSİZ OLSAYDIM.NEYSE AKACAK KAN BAŞTA DURMAZ.ÜBÜR DÜNYA DA ÇIKARCI OLCEM.NOLUY MENİ ÖYE YAPAY.

Avatar
hüseyin 2 yıl önce

yönetim nasıl aslanla gibi .meb bakanı onları gürünce ürküyo.munla herşeyi goparır.

Avatar
yaşar 2 yıl önce

5.sınıfların hazırlık sınıfı olması,öğretmenlerin 3600 göstergelerinin olması görüşüldümü.yok.sadece tavsiyeler cekler, caklar.