"İyi öğrenciler için iyi öğretmenlere ihtiyaç vardır"

Millî Eğitim Bakanı Yılmaz, Toplumun daha iyi ilerlemesi ve öğrencilerin daha iyi bir eğitim alması için, daha kaliteli, daha iyi öğretmenlere ihtiyaç duymaktayız. 

Millî Eğitim Bakanı Yılmaz, bir toplumun ilerlemesi ve gelişmesinin, ülkelerin refah düzeyine ulaşmasının okullarda daha iyi bir eğitim verilmesine bağlı olduğuna işaret ederek okullardaki başarı grafiğinin de nitelikle öğretmenlerle yükseleceğini anlattı. "İyi öğrenciler için iyi öğretmenlere ihtiyaç vardır." diyen Yılmaz, öğretmen yetiştirme programlarında öğretmen yetiştirmenin 21. yüzyılın öğretmenlerinin yetiştirilmesi teması kapsamında değerlendirildiğini söyledi. Öğretmen yeterlilikleri, öğretmenlerin bireysel performansı ve bunun ölçülmesine de vurgu yaptığını dile getiren Yılmaz, öğretmenlik mesleğiyle ilgili Avrupa Birliği´nin de belirlediği ilkelerin olduğunu anımsattı. Yılmaz, bu ilkeler ışığında öğretmenlerin de ilgili paydaşlarla çalışmasının gerekli olduğunu vurgulayarak bugün sadece Finlandiya´da değil, İngiltere, Kanada, Avustralya, Singapur gibi ülkelerde öğretmen yetiştirme modellerinin lisans üstü düzeye çekildiğine işaret etti. 

Öğretmen adaylarına kazandırılacak yeterliliklerden önce eğitim fakültelerinde öğretmen adaylarında olması gereken özelliklerin belirlenmesine yönelik görüşler de bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı: "Biz de şunu söylüyoruz ki önümüzdeki dönemde inşallah öğretmenlerimizle birlikte, çünkü öğretmenlerimizin kabullenmediği, içselleştirmediği, sahip çıkmadığı hiçbir sistemin başarıya ulaşabilmesi mümkün değildir, bu bakımdan öğretmenlerimizle ülke, eğitim için en doğrusu ne ise onu hep birlikte hayata geçireceğiz. Gayemiz ne, daha iyi bir eğitimi bize emanet edilen gençlerimize vermek." Eğitim alanında sağlanan başarılara değinen Yılmaz, 65 binin üzerinde okulla, bir milyon 61 binin üzerindeki öğretmenle 18 milyona yakın öğrenciye eğitim verildiğini belirtti. Hükümetin bütçenin yüzde 18´inden fazlasını eğitime ayırdığını, bunun 134 milyar 727 milyon liranın üstünde bir rakam olduğunu söyleyen Yılmaz, milli gelirden eğitime ayrılan payın da şu an yüzde 6,2´den fazla olduğunu dile getirdi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hoca 10 ay önce

Bence eğitimin içinden gelmiş, eğitimin her kademesinde görev yapmış, işi sahada görüp bilen bakanlara, liyakatlı yöneticilere, disiplin kurallarının olduğu ve ciddi bir şekilde uygulanabildiği bir eğitim sistemine ihtiyaç var. Bu yaklaşım, emeklilerin memleket meselelerini ve ekonomiyi kahvede düzeltme sohbetlerinden ileri gitmiyor. Yılmaz'ın eğitim alanında yaptığı bu konuşma hangi deneyimlere, hangi bilimsel veriye ya da eğitime dayanıyor merak ediyorum.

Avatar
gokhan ada 10 ay önce

Iyi bir bakan istiyoruz

Avatar
Ali koc 10 ay önce

Okullar dershane degildir.bu mantikla.calisilmaz.iyiinsan.olmali o cocuklar en basta

Avatar
Ads 10 ay önce

Bizde iyi idareciler istiyoruz.eğitimin içine limon sıktınız.suçlusu biz olduk.deneme tahtasına çevirdiniz başarusız olunca da suçlu öğretmen oldu.

Avatar
Ali koc 10 ay önce

Okullar dershane degildir.bu mantikla.calisilmaz.iyiinsan.olmali o cocuklar en basta

Avatar
Mükerrem 10 ay önce

Çok haklısınız sayın bakan beyefendi hazretleri.

Avatar
fasit daire! 10 ay önce

İyi öğrenci için iyi öğretmen gerek,
iyi öğretmen için iyi meb bakanı gerek,
İyi bakan için iyi hükümet gerek,
iyi hükümet için iyi ve akıllı halk gerek,
iyi akıllı halk için , iyi akıllı aileler gerek,
ABİCİM sorum millette, bu çıkıyo..
yani öyle başa böyle tarrak der atalarımız..
millet bu olunca, bakan şu oluyo..kaçınılmaz kısır döngü.

Avatar
otorite motorite. 10 ay önce

Üniversiteye net puanla girilmeli. tüm evrensel ölçekli üniversiteler de böyle yapılır.Sadece diktatörlükle yönetilen ve baskıcı devletlerde: orta öğretim başarı puanaı-derse katılım puanı-zart zurt ile otoriteye boyun eğdirme amaçlı uygulamalar sözkonusudur.Otorite hainsedemi? cahil isedemi? top yekün bir ulusun baskı -köleleştirme uygulamasının adıdır bu ve disiplin gerekçesiyle sunulmasıda şeytanidir.Sına hakkı neyse ver ve hakeden hakettiği yerde olsun kardeşim. Dünyada böyle.Genç bol diye, arabın yağı bol bulup götüne sürmesi hikayesi insnlarla bu derce oynanmasının sonu ; rabbin şamarıdır.Öyle uygulamalar varki açıkça insanların öğütüldüğü ve başarının değil dalkavukluğun önünün açıldığı bir eğitim baskı modeli bu...-suriye bile bunu yapmadı-ırak yapmadı-usa yapmaz bilir başına geleceği..rusya yapmaz..bu bizimkiler neden yapar: bilmediklerinden. İnsanın ensesinden çek elini okul bahanesiyle ezme!
Otorite öyle olmaz; bi anlık gaflette off olursunuz,hesap vereceksiniz.