Meb'de Yeni ve Önemli Uygulamalar Uygulanacak
İşte 2017 yılı programında eğitim ve kamu personeli alanında önemli gördüğümüz bazı tedbirler

Tedbir 1. Okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilecek ve okul öncesi eğitim kurumlan artırılacaktır.

Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesine yönelik mevzuat düzenlemesi yapılacaktır. 36-60 aylık çocuklar ile ilkokula kayıt olmamış 60-72 aylık çocukların okul öncesi eğitime kazandırılması amacıyla çocuk başına doğrudan destek ve çeşitli bağış kampanyaları ile bölgeler arasındaki farklar da dikkate alınarak gerekli fiziki altyapı sağlanacaktır.Toplum Temelli Erken Çocukluk Eğitimi Merkezleri kademeli olarak yaygınlaştırılacaktır.

Tedbir 4. Milli Eğitim Bakanlığı pansiyon Uygulamasının etkinliği analiz edilecektir.

Pansiyon uygulaması taşımalı eğitim uygulamasıyla birlikte değerlendirilecek, pansiyon kapasiteleri incelenecek, ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilerin öncelikli ve etkin olarak faydalanacağı bir pansiyon hizmeti uygulamasına yönelik değerlendirme yapılacaktır.


Tedbir 5. Her eğitim kademesinde tekli eğitime geçilmesine yönelik çalışmalara başlanacaktır.
Fiziki altyapı olanakları artırılarak bütün eğitim kademelerinde ikili eğitim uygulamasına son verilmesine yönelik bir yol haritası çıkarılacak ve uygulamaya başlanacaktır.

Tedbir 6. İlkokuldan sonraki ilk yıl tüm öğrenciler için ortaokula hazırlık sınıfı olarak yeniden yapılandınlacaktır.

Eğitim kalitesini artırmak ve öğrencilerin orta okula uyum düzeyini yükseltmek amacıyla beşinci sınıflarda hazırlık sınıfı uygulamasına geçilecektir.

Tedbir 9. Bireylerin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesini sağlamak üzere eğitim yöntemleri geliştirilecek ve müfredatta gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Bu kapsamda, ortaokula geçişte bir yıl hazırlık sınıfı olarak okutulacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı (S), Üniversiteler
Bireylerin dil yeterliliklerini artırmak için ilkokuldan itibaren eğitimin genelinde yabancı dil derslerine ağırlık verilecek şekilde müfredat güncellenecek, yabancı dille entegre edilmiş öğrenme yöntemlerine ağırlık verilecektir. 5. sınıf, hazırlık sınıfı olacak ve öğrencilere sadece Türkçe ve yabana dil dersleri okutulacaktır,

Tedbir 10. Eğitim fakülteleri yeniden yapılandırılacaktır.

Eğitim fakülteleri; bölüm, anabilim dalı ile öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri arasında ilişki kuracak şekilde yeniden yapılandırılacak ve bu kapsamda müfredatları da yenilenecektir. Ayrıca, eğitim fakültesi öğrenci veya mezunlan için eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sağlanacak şekilde düzenlemeler yapılacaktır.

Tedbir 11. Deneyimli Öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi amacıyla öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklar yeniden belirlenecek, özlük hakları sistemine yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek, deneyimli ve nitelikli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasını teminen farklılaştırılmış ücret modeli dahil olmak üzere özlük hakları sistemine yönelik çalışmalar yapılacaktır.
Geçen yıl tedbirin içerisinde farklılaştırılmış ücret modelinin uygulabacağı yazılmıştı. Bu yıl, özlük haklarına yönelik çalışma yapılacağı belirtiliyor.

Tedbir 19. Okul ve eğitim kurulularının hizmet standartları belirlenecek, rehberlik ve denetimi de içeren bir performans yönetim sistemi kurulacaktır.

Rehberlik ve denetim faaliyetleri çoklu veri kaynaklarının algılanmalarına dayalı ve bilgi işlem sistemi destekli yürütülecektir. Okullara ve eğitim kurumiarına yönelik rehberlik ve denetim faaliyetleri yaygınlaştırılacak, okul ve kurumların performansları izlenecektir.


Tedbir 182. Hizmet içi eğitime ve terfi sistemine ilişkin mevzuatta liyakat, şeffaflık, nesnellik ve kuraflılık temelinde gerekli değişiklikler yapılacaktır.


Hizmet içi eğitime ve terfi sistemine ilişkin mevzuat hakkındaki çalışmalar devam edecektir.


Tedbir 183. Tüm kamu personel sistemi için geçerli olacak etkin bir insan kaynakları modeli geliştirilecektir.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında personel sistemi, işe alımdan emeklilik sonrasına kadarki süreçleri kapsayan bir insan kaynaklan yönetimi anlayışıyla ele alınacak ve bu doğrultuda bir model geliştirilecektir. Kariyer mesleklerine yönelik etkin bir kariyer planlaması oluşturulması amacıyla bir model hazırlanacak ve iyi uygulamalar yaygınlaştınlacakbr.


Tedbir 184. Kamu sektöründe işe alımlarda yazılı ve sözlü sınav esas olacaktır.


İşe alımlarda suiistimaller önlenecek ve yazılı beceri sözlü sınav yoluyla test edilerek, nitelikli ve verimli kamu personeli alımı gerçekleştirilecektir.


Tedbir 185. Kamuda performansı esas alan etkili bir insan kaynakları değerlendirme sistemi uygulamaya geçirilecektir.

Devlet Personel Başkanlığı (S), Başbakanlık, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Memur Sendika ve Konfederasyonları

Kamuda performansı da dikkate alan bir değerlendirme sistemi teşkil etmek amacıyla konuyla ilgili değerlendirme toplantıları yapılarak yeni bir ikincil mevzuat hazırlanacaktır. Başannın ödüllendirildiği, performansı da dikkate alan bir değerlendirme sistemi teşkil etmek amacıyla Performans Değerlendirme Kılavuzu hazırlanacaktır.
www.memurlar.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.