Meb En Sonunda Doğru Yolu Buldu
"Norm kadro fazlası öğretmenler hakkında yapılacak işlemler" başlıklı haberimizi, yıllardan bu yana güncellemekteyiz. Haber içeriğindeki güncellemeleri yönetmelik değişiklikleri doğrultusunda değiştirmekteyiz. Bu haberde, norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğine yer veriyoruz..

Bu açıklamalarımızda MEB'e çağrıda bulunarak norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde uygulama birliği bulunmadığından, uygulama birliğinin sağlanması, okul ve kurumlarda yönetim, eğitim ve öğretim hizmetlerinin gerekli ve yeterli personelce yürütülmesi, Personel boyutunda atıl kapasite yaratılmaması, var olan atıl kapasitenin ihtiyaç duyulan okul ve kurumlara yönlendirilmesine zemin oluşturarak verimliliğe dönüştürülmesi için MEB'in acilen norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri konusunda kapsamlı bir genelge/duyuru/kılavuz çıkarması hususuna defalarca yer verdik.

Çünkü norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinde;

- Öğretmen görev yaptığı ilçede alanlarında ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarını tercihe zorlanıyordu,

- Öğretmene görev yaptığı ilçe dışında alanlarında ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarını tercih etme hakkı verilmiyordu,

- Öğretmene görev yaptığı ilçe dışına özür durumu dikkate alınmadan resen atanıyordu,

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı aşağıdaki açıklamasıyla ilçe içinin önceliği vardır demiştir ve bizimle aynı görüşte olduğunu örneklerle göstermiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederken norm kadro fazlası atamalarının eylül ayının son haftasında yapılacak norm güncellenmesi sonucunda Ekim ayının ilk haftası bakanlık onayının ardından ikinci haftasında da norm kadro fazlası öğretmen atamalarının duyuruya çıkarılarak yapılması hususunu çok büyük sıkıntıların çıkacağını tecrübeyle görerek şiddetle tavsiye ediyorum. En sonunda bu konuda geniş kapsamlı bir kılavuz hazırlanmasını yine tekrarlıyor, özür durumu hakkında da bir açıklama bekliyoruz.

Ahmet KANDEMİR

İŞTE BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler Konulu Genelge Hakkında Açıklama

İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler konulu 19/09/2016 tarihli ve 2016/19 sayılı Genelgede yer alan; "1- Tercihte bulunanların, en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilmek üzere tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre il içinde," ifadesi kapsamında yapılacak atamalar konusunda aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 53'üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde; "Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır." hükmüne yer verilmiştir.

Buna göre, anılan Genelgede yer alan ve yukarıda ifade edilen açıklama kapsamında öğretmenin kadrosunun bulunduğu ilçede yer alan okullara yapılacak atamalarda, kadrosu o ilçede bulunan öğretmenlere öncelik verilecektir.

Örneğin;

1- A ilçesindeki bir okulun boş bulunan Coğrafya alanına yapılacak atama için A ilçesinden 70 ve 80 hizmet puanı bulunan iki öğretmenle B ilçesinden 150 puanı bulunan bir öğretmen ve C ilçesinden 200 puanı bulunan bir öğretmenin başvuruda bulunması durumunda, bu okulun Coğrafya öğretmenliğine A ilçesinden başvuran öğretmenlerden 80 hizmet puanı bulunan öğretmenin ataması yapılacaktır.

2- A ilçesindeki bir okulun boş bulunan Tarih alanına yapılacak atama için A ilçesinden hiçbir başvurunun bulunmaması, buna karşın B ilçesinden 100 puanı bulunan bir öğretmen ve C ilçesinden 150 puanı bulunan bir öğretmenin başvuruda bulunması durumunda, bu okulun Tarih öğretmenliğine C ilçesinden başvuran 150 hizmet puanı bulunan öğretmenin ataması yapılacaktır.

Görüleceği üzere, bu kapsamda yapılacak atamalarda öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu ilçe dışındaki okullara atanmaları olasılığı oldukça düşük olacaktır.

Atamaların yukarıda açıklandığı şekilde yapılması ve bu durumun anılan Genelge kapsamında başvuruda bulunma konumunda olan tüm öğretmenlere en kısa sürede duyurulması rica olunur.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü
www.memurlar.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hsyn 2 yıl önce

Ne dogru yolu buldu seklinde haber yapiyosunuz.2.özür grubu atamalarinin %90 okul emrine norm fazlasi olarak kura ile atandi.tercih bile yaptirmadilar.esimle farkli ilçelere atandik.bu norm atamalarinda esimin bulunduğu ilcede açık okul var.simdi benim puanim yüksek esime yakin olmak icin tercih yapacam o ilceye ama baska arkadas o ilcede olduğu icin puani dusukte olsa benden once o gidecek o okula.biz doğuda dağ basinda bnosuna mi puan biriktirdik.hakkimiz zehir olsun sebeb olanlara.o zaman puan sistemi kaldirilsin meb de.bide müjde verir gibi haber yapiyosunuz.