MEB, Özel Sektörle İşbirliği Yapacak
 MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce organize sanayi bölgelerinde ve dışında özel mesleki ile teknik eğitim okullarının açılmasını desteklenmek amacıyla "Eğitim-özel sektör işbirliği toplantısı" düzenlendi.

Yılmaz, Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, eğitimin zengin demokrasiler için şart, özellikle de mesleki eğitimin çok önemli olduğunu vurguladı.

Yılmaz, "Herkesin üniversiteye gitmesi gerekir mi? Gelişmiş ülkeler, Batı ülkeleri ne yapıyorsa bizim de onları yapmamız lazım. Başkasının tecrübesinden faydalanmak önemli. Yeni bir yol icat etmeye gerek yok. Herkes hangi yolda yürütüyorsa, başarıya ulaşmış olanları bizim de takip etmemiz lazım. Avrupa'da Almanya, Asya'da da herkes Kore'yi örnek gösteriyor." ifadesini kullandı.

- "Türkiye yerel değerlerini kaybetmeden gelişmiş bir ülke"

Türkiye'nin bir şey yapmadığı, yolun başında bulunduğu algısının yanlış olduğuna işaret eden Yılmaz, ABD Büyükelçisinin kendisine, "Türkiye yerel değerlerini kaybetmeden, Japonya gibi gelişmiş bir ülkedir" dediğini hatırlatarak, "Halbuki ben çok uzun yıllar yurt dışında bulundum. Bize gelişmekte olan, kalkınmakta olan ülkeler gözüyle bakıldı." dedi. Yılmaz, Türkiye'nin iyi bir noktada olduğunu ifade etti.

Yılmaz, öğrencilik yıllarında sınıfların 75 kişi olduğunu günümüzde ise bunun 30-35'e indiğini belirterek, müfredatın ve ailenin eğitimin de şart olduğunu söyledi.

Gelecek dönemde bilgi ve teknoloji bazlı eğitime ağırlık vereceklerini anlatan Yılmaz, bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Yılmaz, sektör temsilcilerinin meslek liselerinin kendilerine devredilmesi talebinde bulunduklarını, bu liseleri sanayicilere devretmeye hazır olduklarını bildirerek, şöyle dedi:

"Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liselerinin hepsini size devretmeye hazırız demeye geldim. Eğer biz devredersek, öğrencilere 'Gidin işyeri bulun' demeye gerek kalmayacak. Meslek liselerini size verelim. Bunu önümüzdeki dönemde yapacağız. TOBB talep ediyorsa TOBB'a devredeceğiz. ASO, TESK'e de devretmeye hazırız. İstiyoruz ki öğrenciler sektörle iç içe olsun. Yani eli taşın altında olanlar okulların yönetiminde söz sahibi olsun. O zaman net şekilde çıktıları somut olarak alalım görelim."

Bakan Yılmaz, konuşmasının ardından ASO Teknik Koleji'nin atölyelerini gezerek, yetkililerden okulla ilgili bilgi aldı.

- "Lise öğrencilerinin yüzde 44'ü mesleki eğitim görüyor"

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Bakanlığın mesleki eğitim üzerinde çok çalıştığını belirterek, "20 milyona yakın öğrencimiz var. Bunlar içerisinde lise talebesinin yüzde 44'ü mesleki eğitimde eğitim görüyor. Mesleki eğitim devlet bütçesi açısından değerlendirildiğinde, diğer liselerle ile karşılaştırılamayacak seviyede yüksek bir maliyete sahip." sözlerine yer verdi.

Mesleki eğitimin gelişiminin mecburi olduğunu ifade eden Demirci, bunun gelişimi için kamu ve özel sektör işbirliğine devam edeceklerini, benzer toplantıları Türkiye'nin her yerinde yapmayı planladıklarını belirtti.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da endüstri, finans, hizmet ve sağlık olarak dört ana sektörde mesleki eğitim verdiklerini, özel sektör, sanayi ve meslek liselerinin iş birliğinin devam edeceğini söyledi.

- "18 yaşında okuldan mezun olan bir gencin çırak olması zor"

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de eğitim-özel sektör birlikteliğinin önemine değinerek, meslek liselerindeki uygulamalara değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Çocuklar meslek liselerinde atölye dersi görüyor. Ortamın rahat olduğu alanlar atölyeler. Burada alınan tecrübe önemli ama bu çocuklar hiçbir zaman bir çalışma alışkanlığı ve disiplini elde edemiyorlar. Belki SİMEP ( Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi) ve yeni çıkacak kanundaki uygulamayla çocuk dört yıl boyunca eğitim görecek ve sistemin, işletmenin bir parçası olarak tecrübe edinecek. Haftada dört gün işletmeye giderek, iş terbiyesi edinecek ve sisteme entegre olacak."

Özdebir, mecburi eğitimin 12 yıla çıkması ile 18 yaşında okuldan mezun bir gencin çırak olarak eğitilmesinin hali hazırdaki sistemle gerçekleştirilemeyeceğini dile getirdi.

Toplantıya, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in yanı sıra bakanlık bürokratları, sanayi ve ticaret odaları temsilcileri, TESK temsilcileri, organize sanayi bölgeleri yönetim kurulu üyeleri ve 40 sektör temsilcisi de katıldı.
kaynak: AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.