MEB, Yazılı Sınavları İptal Etmelidir!

Bu nedenlerle 16 Kasım 2020 tarihinden itibaren ilk ve orta dereceli okullar seyreltilmiş yüz yüze eğitimden, uzaktan eğitime geçti. İlkokul öğrencileri bu tarihten beri uzaktan eğitime devam ederken, ortaokul ve liselerin 8 ve 12.sınıf öğrencileri hariç, mart ayından bu yana yüz yüze eğitim görmedi.

Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı, 18 Aralık 2020 tarih ve ‘Ölçme ve değerlendirme uygulamaları’ başlıklı yazısıyla; 2020/2021 Eğitim Öğretim yılı ilk dönem karne notlarının, ilkokullarda yazılı sınav yapılmayıp, bütün sınıflarda ‘ders etkinliklerine katılım’ puanı ile ortaokul ve liselerde ise 4-22 Ocak tarihleri arasında yüz yüze yazılı sınav yapılarak, ayrıca performans çalışmalarıyla belirlenmesini istemiştir. Yazıda devamla, 16 Kasım 2020 tarihine kadar yapılan yazılı sınavlar da geçerli olacak ve karne notu olarak değerlendirilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitime geçilen tarih olan 16 Mart 2020 tarihinden bu yana, bütün araştırmalarda, altı milyon öğrencinin uzaktan eğitime erişemediği bilinmesine rağmen; bütün öğrencilerde internet bağlantısı, internet paketi, bilgisayar, tablet ve mobil telefon olduğu varsayımıyla hareket ederek, 2019/2020 Eğitim Öğretim yılının ikinci yarısında yaptığı gibi öğrencilere performanslarına görev karne notu verme yerine, onları Ocak-2021 ayı içinde yüzü yüze yazılı sınavlara tabi tutmaya çalışıyor.

Alınan bu karar çok iki açıdan çok yanlıştır!

Birincisi; pandeminin en yoğun olduğu ve uzun süreli kapanmaların konuşulduğu bir ortamda bütün ortaokul ve lise öğrencileriyle, öğretmenlerini okullara yazılı sınav yapmaya çağırıyor. Yaklaşık on iki milyon öğrenci ve altı yüz bin öğretmenin bu pandemi koşullarında okullara çağrılması salgının ilerlemesi ve öğrenci ve öğretmenlerini can güvenlikleri açısından çok tehlikelidir.

İkincisi; teknolojik olanaksızlıklar nedeniyle uzaktan eğitime erişemeyen altı milyon öğrenciyle, kısmen erişebilen öğrencileri aynı yazılı sınavlara tabi tutuyor. Zaten hem bölgeler arasındaki eşitsizliğin, hem de sosyo-ekonomik eşitsizliğin sonucu olarak ortaya çıkan olumsuz durum, yapılacak olan bu yazılı sınavlarla daha da kötüleşecektir. Bu sonuç eğitimde fırsat eşitsizliğini olumsuz yönde etkileyeceği gibi toplumsal barışı bozucu etki de yapacaktır.

MEB, ivedilikle alınan bu yanlış karardan vazgeçmeli, ortaokul ve lise öğrencilerinin 2020/2021 Eğitim Öğretim Yılı birinci dönem karne notu ‘ders etkinliklerine katılım’ ve performanslarına göre verilmelidir.

Yüz yüze yapılacak yazılı sınav sonuçlarında ortaya çıkacak olan olası başarısız sonuçların, çocuklarımızın psikolojisini ve geleceklerini ne kadar olumsuz etkileyeceğini düşünemiyoruz bile!

Abdullah DAMAR

Eğitimci-Yazar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avrupada! 1 ay önce

Avrupada bazı ülkelerde lise son sınıfa kadar sınavın önemi yok, yani sınavlar var ama öğrencinin öğrenmesi için var, hiç bir ölçme değerlendirmede önemi yok.
öğrenci sadece üniversitede sınava giriyor, ona mecbur, diğerlerine bi mecburiyet yok.Bizde ortaokul ve liselerde sınavlar bir ceza, bir adaletsiz elemeye araç, bir idoolojik aktöre ,siyaset kiri içinde öğretmene zulmetme aracı...nedeni eğitim bilimciler halkın içinden değil,gerçekten uzak olunca böyle saçma yaptırımlar oluyo.bu ülkede aklı selim reformist eğitimci varmı? yok kanımca...

Avatar
Melis 1 ay önce

Kesinlikle katılıyorum
1.Böylesi bir süreçte 1 hafta git-gel yaparak tüm öğretmen ve öğrenciler RİSKE atılmıştır.
2.Tüm öğrenciler eşit düzeyde eğitim görmedi görmüş olsa bile tüm dönemin konularını bir sınavla değerlendirmek ne kadar doğru.Amaç nedir?
3.Şu zor günlerde çocuklarımız büyük bir başarı örneği zaten sergiliyorlar.Varolma savaşı veriyoruz.Psikolojik olarakta bu sınav çocuklarımızı olumsuz etkileyecek.
4.Sınav sürecini erteleyip eğitiminize devam etmeliyiz.
5.Dün 5 yaşında bir çocuğun corona sebebiyle vefat haberini okudum.Ben bir Anneyim..!
6.Sayın bakanımız sınav ile başarısı tespit edilmesi gereken şuan çocuklarımız değildir.
7.Lütfen bu kararınızdan dönünüz.

Avatar
Türk genci 1 ay önce

Saygı değer bakanım biz öğrencilerde kovid oluyoruz ve ağrıdan sınavlara çalışmamız çok zor oluyor aynı zamanda sevdiklerimizi kaybediyoruz lütfen sınav yapıp düşük not alarak psikolojimizi iyice bozmayın zor günler geçiriyoruz eğitimde değil sağlığımızda ısrarcıyız.

Avatar
Ali 1 ay önce

bende artık bilmiyorum bu milli eğitim bakanlığına sesimizi nasıl duyuracağımızı nolur sesimizi bir şekilde duyuralım

Avatar
TC Işıl 1 ay önce

Okullarımıza dönmek istiyoruz. Öğrencileri çok özledik bakanım

Avatar
Zehra 1 ay önce

Yalnızca 5-6 öğrencinin katılabildiği canlı derslere öğrencilerin geri kalani imkansizliklardan kaynaklı olarak bu konuları işlemeden ayni soruları çözmeye çalışacaklar fırsat eşitliği denen ilke zaten hiç satılıyordu iyice yerlerde meb bu kararından vazgeç kimi neye göre ölçüp değerlendircez bu sınavlarla evinde tabletin bilgisayarın akilli telefonların İnterneti olmadığı öğrencilerle iyi ve ya kötü derse katilabilen 5 -6 kişilik öğrenci gruplarini mi yarıştıracağız bu mu eğitim bu mu fırsat eşitliği kararından vazgec meb formalite odaklı olma öğrenci odaklı ol.

Avatar
Özgür 1 ay önce

Bu kararı alanlar Anadoludan (kendi tabirleri ile taşradan) bîhaber galiba. En büyük risk zaten sağlık. Ama fırsat eşitsizliği, sadece sınav için okulların ve Pansiyonların Kaloriferlerinin yanması, pansiyonlarda temizlik, yemek, nöbet vb gerektiği, (güvenlik ve çalışanların filyasyonda görevlendirildiğinden de haberleri yok) bir kaç öğrenci için taşımanın yapılması gerektiği ve aynı zamanda canlı derslerin de aksatılmamasının istenmesi ve dahası ne kadar akla ve mantığa uygun? Bu yanlış karardan bir an önce dönülmeli...

Avatar
Serhat TİMUÇİN 1 ay önce

Bakanım, en azından haftada 2,3 gün olsun ağrıda koşullar zor olduğundan ve bazı öğrenci kardeşlerimiz köydeler onlar diğer öğrencilerden geride kalmasınlar.