NAGEHAN ALÇI'NIN ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ BU HADSİZ YAZISI SOSYAL MEDYADA OLAY OLDU!

Ocak’ın 11’ine geldik ve neredeyse hiç konuşmadığımız ama konuştuğumuz diğer birçok şeyden çok daha önemli bir meselemiz var: Kapalı olan okullarımız.

Türkiye, okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkeler listesinde en yukarılarda. Pandemi başladığından yani Mart 2020’den beri -aradaki kısa bir süre belli sınıflar için uygulanan haftada 2 gün modelini saymazsak- milyonlarca öğrenci okula gidemiyor.

Çocuklar neredeyse okula gitme alışkanlığını kaybetmek üzereler.

Ocak’ın ortasına geldik bile sevgili okurlar, 10 aydan bahsediyorum, Mart'ta bir sene olacak!

Okula gidemeyen çocuklar her gün sokaklarda, mağazalarda! Hafta sonu kısıtı bittikten sonra pazartesi sabahtan itibaren her yer hınca hınç doluyor. Biz büyükler çocuklarımızı dip dibe dükkanlara sokuyoruz ama öğretmenler gözetiminde okulları riskli buluyoruz…

Peki dünya ne yapıyor? Bunu konuşuyor muyuz? Buna bakıyor muyuz? Okullar her yerde mi bu kadar uzun süredir kapalı?

Hayır. Kesinlikle değil.

Avrupa’da okulları kapatmamak için büyük bir direnç var.

HANGİ ÜLKE NE YAPIYOR?

Almanya’dan bahsedeyim mesela…

Yalnızca pandemi başında kısa bir süre okulları kapattılar. Ona da her eyalet kendi sayılarına bakarak karar verdi. Yazdan önce okullar yeniden açıldı. Sonbahar boyu açıktı.

Angela Merkel "Gerekirse her yeri kapatalım ama okulları açık tutalım" dedi.

Noel tatilinden sonra yükselen sayılar yüzünden mecburen eyaletlerin bir kısmında okullar kapalı kaldı ancak ülkede büyük bir tartışma var ve eyalet eyalet ne zaman eğitimin yeniden başlayacağı açıklandı.

İlkokullar her halükarda kapatılmamaya çalışılıyor. Berlin’de, Hessen’de bugün yüz yüze eğitim yeniden başlıyor. Bremen ve Hamburg zaten hiç kapatmadı, yalnızca tercihi anne-babalara bıraktı.

Almanya gibi teknik altyapısı bize göre çok daha güçlü bir ülke bile uzaktan eğitim için altyapısının yeterli olmadığını kabul ediyor, mümkün olduğunca uzaktan eğitimden uzak duruyor. Uzaktan eğitim verdiği sınıflarda bile sınavları okullarda yapıyor.

Fransa’ya bakalım... Fransa okulları kapatmamak konusunda en kararlı ülke. Üniversiteler hariç okullar açık. Fransa’da "Okullar sokaklardan daha güvenlidir" mottosu ile hareket ediliyor. Her yeri kapasalar bile okulları kapamıyorlar.

İtalya’da noelde kapanan ilkokullar geçen Perşembe yeniden açıldı, liseler de bugün açılıyor.

Bu ülkelerdeki vaka sayıları bizden çok farklı değil sevgili okurlar! Hatta şimdi son kapanmalarla biz daha iyiyiz bile denebilir. Üstelik internet altyapıları bizden çok daha güçlü. Buna rağmen uzaktan eğitimin işlemediğini söylüyor ve tercih etmiyorlar. Okullarında önlem alıyor ve eğitime devam ediyorlar.

MUHALEFETTEN DE EĞİTİMCİLERDEN DE NEDEN SES YOK?

Bizde tuhaf olan okulların kapalı olmasının konu bile edilmemesi. Sevgili dostlar, Afrika ülkelerinde bile bu kadar uzun süre okulunu kapalı tutan yok! Bakın Tunus’ta açık mesela…

Daha da tuhaf olan Türkiye’de muhalefetten de eğitimcilerden de okulları açma yönünde bir talep, bir çağrı olmaması…

Mesela vaka kaça düşünce açılacak? Nasıl bir plan çerçevesinde dönüş olacak? Hangi sınıflara öncelik verilecek? Bilen yok!

Halbuki bu iş adım adım organize edilip ilan edilse, olası bir artışla da yine kademe kademe kapansa çok daha doğru değil mi?

Üniversite ve liseleri bir kenara koyuyorum. Hadi ortaokullular da idare eder diyelim ama ilkokul çocuklarının bu kadar uzun süre yüz yüze eğitimden mahrum kalmasının telafi edilemez zararları var.

Bu gidişle bir kuşağı kaybedebiliriz. Covid için risk grubu içinde bile olmayan gelecek nesilleri eve kapayarak ne kadar büyük bir risk aldığımızın farkında mıyız? Yaşlılarımızı riske atmamak için çocuklarımızı riske atıyoruz! Halbuki yaşlılarımızı çocuklarımızı riske atmadan korumanın yollarını arayabiliriz…

Her yer açıkken çocukları okula değil, markete götürebilmek sizin içinizi acıtmıyor mu?

ÖĞRETMENLER RAHATA ALIŞTI...

Öğretmenler olduğu yerden uzaktan eğitime devam ediyor. Onlar da farkında uzaktan eğitimin neredeyse hiçbir geri dönüşünün olmadığının. Ne sınav var, ne sağlıklı bir kontrol.

Hele Anadolu’da, köylerdeki durumu unutun!

Ama öğretmenler de öğrenciler de okulsuzluğa, rahata alıştı sanki…

Hakikaten isyan ediyorum! Okulları açmaya ne zaman öncelik vereceğiz?

(Bana karşı çıkacak olanlara yarın uluslararası kuruluşların bu konudaki çağrılarını anlatacağım…)

kaynak: Habertürk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orospu-kaşar asi geliyo bak! 1 hafta önce

Cahil kadın, ne olduğundan bi haber sallıyo. Sahi bu kadın kim ya,bu kadın sanki otorite imiş gibi neden mikrofon uzatılıyo. Orospu. hatta daha beteri. kariyer şu bu için yapılan en aşağılıktır,her yönde. Şimdi dinle kahpe alçı: öğretmen hergün aralıksız 6 saat ders veriyor,zotunlu. artı extra biçok yol yöntemle öğrencisiyle irtibatlı halde. ey orospu sen kimsinki bu konuda ahkam kesiyon, hadi sana habertürk o mikrofonu tuttu; niye yalan söylüyon.Seni tv ye çıkaran yetkilileri uyarıyorum. bu kadın cahil bi bok bildiği yok, sesini kessin yada,bi fırat imkan verip kolladığımız rasim kütahyalı ile birlikte anasının amına sokarız ikisinide. akıllı olun!
akıllı oolsun rasim yalaması .bak kadın ardında önünde kim varsa alayını sikeriz ve yıl 1999 daki günlerinizi bile ararsınız. siktir olun gidin,düşün artık.okulların açılmasını istemeyen biziz kahpe, biz dilersek gerisi teferruattır, reisi cumhur bile.
Şimdi aç o kulağını dinle, okullar açılmayacak, biz dilemedikçe! böyle!

Avatar
Emrediyorum! 1 hafta önce

Bu kadını ve ne yapacağını karıştıran yalpa-sarpa şaşkın kütahyalı yalamşak soytarısını bitirin! Asla hiç bir kanal ve tvde söz vermeyin! siz kimsiniz ya! kocanın şabalaklığı ve komikliğine binaen verdiğimiz obsiyon tolerans yok artık, siker atarız: bu kadını susturun!yada sike sike sustururuz! siktiğimin kahpesi, orda bikaç salağa söz söylicem-tv de konuşçam diye siçtı:(tasarrrufumuz aleyhine saçmaladı,sıçtı.)
Bak kaşar,sikik alçı; gelir o canlı yayında oranı buranı bi yırtarız, reytingin kralını yaptırırız o gün malum tvye ve sana.Şimdi..! kızım, anana selam söyle,rasime de deki : okkalı okkalı kubuduk kubuduk konuşamayacak hale sokarız adamı, sikeriz amını-mamını -damını akıllı olun. Bizim irademiz belli ve gelişim böyle olurken sen amına soktuğumun sikilmiş alçı seytanı, kovuyoruz, yAllah..o kanalı uyardık, bu salak karıya söz hakkı vermeyin! yada????

Avatar
Alçı kahpesi ve rasim dinlesin! 1 hafta önce

Vaktiyle hükümet ettiğimiz guruba destekleri nedeniyle hoşgörüldüler, şu anda hoş görülen kolladığımız bi gurup parti yok, ama alçı ve rasim salağının derdest edileceği zaman geldi, sesinizi kesin. Tasarrufumuz okulların daima on line olması yönünde- tüm dünya için böyle,asi gelenleri ne yaptık bakın bi! özellikle bu ülkede olması şart: insanın tanımadığı bilmediği ve şeytanın fırsat kolladığı o yerlerde birde devletin daha kötü-kalabalık-baskıcı zorlayıcı adaletsiz tasarrufu ve meb kadrolarında tarafgir duruş nedeniyle dirki; eğitim yapılamaz oldu, zulmedildi
insana. kime: siyaset-yıkama-yağlama-yaranma ve onur itibar için onursuz ,şerefsiz olmam diyen bizlere. B una sebep meb in aldığı ve şeytana imkan veren yaptırım uygulamalardı. bizde dedikki; '' ya istediğimiz çizgiye gelirsiniz-yada sike sike getirirler''özetle bu hükümden sonra ey orospu manipilasyonun şeytanca-tarafını anladık, işiniz bitti.o gün hocaya sormuşsun, biz iddiaya girdikte öylemi-böylemi diye? orospu, o husus sır!

Avatar
SAMET 1 hafta önce

Sanki okulları öğretmenler kapattı.

Avatar
sorumlularına ültimatomdur! 1 hafta önce

Meb e ve sorumlu hükümet edn kıldığımız şeytanlara ilanen duyurulur: sizin hesap öngörü plan ve niyetinizin bi önemi-değeri yok . bunu anlayın!Özellikle okullarda ve sonrası ülke çıkarına diye öngördüğünüz ,kimlerin başarılı-başarısız olacağına dair hile ve planınız bizi tiksindirdi. Başarısından emin olduğunuz ve istediğiniz çizgide gördüğünüzün çoğu bizim lanetimize mazhar isedemi? alçaklar. Herşeyde olduğu gibi bu husustada kara-hüküm bizim,siler geçeriz. Şimdi online eğitim daha yenilikçi, ve insana nefes aldıran yönüyle ve başka nedenlerle tercihimiz oldu. daha etkili ve
iyi hale getirip okulları luzumsuz yapıları tedrici olarak bırakın, eğitim öğretimi insana
breysel girişim ve gelişimine brakın ve devlet olarak sadece çok gerekli ve olması gereken destek-yardımı yapın. kitap kaynak üretmek gibi.Meb in bünyesinde binlerce yöneticiyi luzumsuz ve cahil buluyoruz.Bu kadrolarla okul açtırmayız size,
daha hesabı sorulmadı o kadrolardan, o alçak sadist şerefsizlerden.kun!

Avatar
EROL 1 hafta önce

Bakanımız inşAllah bir cevap verir.Bir milyon öğretmen ve alı milyon aileye hakaret etmiştir.

Avatar
Nilüfer 1 hafta önce

Yazıklar olsun hic birsey demiyorum. Ne aile düzenimiz kaldi ne mesai kavramımiz.Evde kendi çocuklarımıza yetemiyoruz.Sen neyin kafasını yaşıyorsun ?Şu pandemide bir ogretmenleri takdir edemediniz.YAZIK

Avatar
Mert 1 hafta önce

Embesil tetikçi! Bir oraya karışmamıştın. Öğretmenlik tapmak senin oturduğun koltuğundan sağa sola çamur atmaya benzemez...