Okul Müdürleri Öğretmenlere Bunu Diyemez!

Öğretmenin Haftada 30 Derse Girme Talebi Varsa,Müdür Tarafından verilebilecek Ders Saati Sayısı 21 Değil 30 Ders Saatidir
 

Müdür 30 Saate Girmek İsteyen Öğretmene 21 Saatten Daha Fazla Ders Vermiyorum Diyemez

Öğretmenin Haftada 30 Derse Girme Talebi Varsa,Müdür Tarafından verilebilecek Ders Saati Sayısı 21 Değil 30 Ders Saatidir

Müdür Öğretmene talebi Doğrultusunda,Okulda Girebileceği Alanıyla Yan Alanı Olan 30 Ders Saati varsa  Vermek Zorundadır,21 Saat Değil

Okulların açılması ile beraber tereddüt yaşanılan durumlardan biri de, okulda öğretmenin kendi alan ve yan alanıyla birlikte toplam 30 saat ve daha üzeri ders  varken ve öğretmenin bu yönde de yazılı ya da sözlü talebi olmasına rağmen müdürün 21 saate kadar zorunlu diyerek 21 saatten daha fazla ders vermemesidir. Bu durum kimi zaman okul müdürleri tarafından bilinçli olarak öğretmenleri sırf mağdur etmek hatta ve hatta mobbing yapabilmek için kullanılabilmekteyken kimi zaman ise müdürün kulaktan dolma yâda sadece mevzuatın bir hususunu bilmesi ve yanlış yorumlamasından kaynaklı olarak  yaşanabilmektedir. Bu yanlış bilgi özellikle hem öğretmenleri hemde dolayısıyla öğrencileri mağdur etmektedir.Çünkü öğretmenin isteği varsa okul müdürü tarafından verilebilecek ders saati sayısı bilinen aksine 21 değil 30 saattir.

 

Bilindiği üzere öğretmenler normal müfredat kapsamında haftada 30 saate kadar derse girebilmektedir. Ne yazık ki okullarda mevcut ders saatlerinin öğretmenlere dağıtımında ise yanlışlıklar yapılabilmekte, mağduriyetler yaşanabilmektedir. Özellikle her okulun açılması ile birlikte olduğu gibi son günlerde de en çok aldığım soru ve sorunların başını ders saatlerinin öğretmenlere talepleri olmasına ve girebileceği kendi alanları olan dersler olmasına rağmen okul müdürleri tarafından öğretmenlere 21 saatten daha fazla dersin verilmemesi geliyor. Ayrıca birden fazla zümresi olan derslerin dağıtımında ise aynı sorun kendini göstermekte. Bazı idareciler kendisine yakın olan öğretmenlere sanki kendi malıymış gibi 30 saate kadar ders verirken kendisine yakın olmayan kaşını gözünü sevmediği öğretmenlere ise yanlış bildiği bilgilerle 21 saatten fazla ders vermemektedir.

Öğretmenler de diğer memurlar gibi 657 Sayılı devlet memurları kanunun 50.maddesindeki “Devlet kamu hizmet ve görevlerine Devlet memuru olarak atanacakların açılalacak Devlet memurluğu sınavlarına girmeleri ve sınavı kazanmaları şarttır.” hükmü gereği kendi arasında yapılan yarışma usulü sınava girerek  aynı kanunun 36. Maddesinde tanımlanan Eğitim Ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına atamaları yapılır ve kadrolu devlet memurluğunun getirdiği mali ve özlük haklarını elde ederler. Böylece  kadrolu olarak atanan öğretmenler memur hukuku gereği kendi kurumundaki girebileceği dersleri okutma yükümlülüğünü de elde etmiş olurlar. Eğitim kurumunda(okulda) öğretmenin girebileceği ders saati bakımından da anayasının eşitlik ilkesi gereği tüm ilgili aynı branş öğretmenleri,diğer zümre öğretmenler ile birlikte bu hakka sahiptirler.

Bu bağlamda okullardaki kadrolu genel bilgi dersi öğretmenleri 16.12.2006 Tarih ve 26378 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı uyarınca maaş karşılığı olarak 15 saat, zorunlu ek ders görevi olarak 6 saat ve isteğe bağlı ek ders olarak da 9 saat olmak üzere toplamda haftada 30 saat derse girebilmektedir.Şöyle ki;

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ek ders görevi” başlıklı 6. maddesi 1. fıkra a bendindeki “Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan; Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.” hükmü gereği 6 saat zorunlu ek ders verilebilir geriye kalan 9 saat ise istekleri doğrultusunda verilebilir.Burada “Zorunlu ek ders” ile “isteğe bağlı ek ders” kavramlarının ayrımına varmak istiyorum. Çünkü birçok okul idaresi “isteğe bağlı ek ders” in  “zorunlu ek ders”in öğretmenlere verildikten sonra kendi inisiyatiflerinde verilebileceğini düşünüyor fakat bu konuda yanılıyorlar. Şöyle ki;Okulda öğretmenin girebileceği 6 saatlik zorunlu ek ders varken öğretmenin isteğine bakılmaksızın okul yöneticisinin idari tasarufunda verilebilirken geri kalan öğretmenin girebileceği 9 saatlik ek ders saatinin öğretmenler tarafından üstlenilmesi ise öğretmenin tasarrufunda   isteğine bağlıdır.Yani okulda maaş karşılığı ders saatlerini üstlendikten sonra  öğretmenin girebileceği derslerden 6 saati okul müdürü tarafından zorunlu olarak verilebilir öğretmenin isteyip istememesine bakılmaksızın öğretmen verilen girebileceği alan olan 6 saat ek dersi almak zorundadır  fakat öğretmenlerin girebileceği derslerden geriye kalan 9 ek ders saatinin üstlenilmesinde ise müdürler öğretmenleri  ne alması için zorlayabilirler ne de onlara vermeme haklarına sahipler.Kısacası mevzuatta bahsi geçen haftada 21 ders saatinin içindeki 6 saatlik ek ders saat sayısının zorunluluğu okul müdürleri tarafından veriliyorsa öğretmenler tarafından alınmak zorunda olunması,geriye kalan haftalık 30 ders saati içindeki 21 saatten sonraki 9 saatlik ders saatinin isteğe bağlı olması yine öğretmenlerin talebi veya isteği varsa öğretmenler tarafından alınabilecek ders saati sayısıdır.

Bahsettiğim mevzuat maddelerine göre derslerin müdürlerin kendi keyiflerine göre değil bazı önemli hususlara dayanarak vermeleri gerektiğini görüyoruz.Bu kanun ve yasa olarak zorunludur.

Saygılar

Sedat DEGER

Eğitimci Yazar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
melike 1 yıl önce

sedat değer hocamızı çok seviyorum

Avatar
Fırat yavuz 1 yıl önce

Hocam yazıniz beni bir anlamda ilgilendiriyor. Okul mudurumuz sinif ogretmeni ben sosyal bilgiler ogretmeniyim okulumzda din kulturu dersini ben istememe ragmen mudurumuz kendine aliyor ve milli egitim mudurlugude bu konuda yapilabilecek birseyin olmadigini soyluyor bunun yasal boyutu nedir ve hangi yolu izlemeliyim bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkur ediyorum

Noktalama isaretlerine dikkat etmememin sebebi hizli yazma ve telefonun azizligidir

Tesekkurler bilgilendirmenizi bekliyorum

Misafir Avatar
ferdi 1 yıl önce @Fırat yavuz

Aç gözlülük yapmayın da okula bir tane din kültürü hocası isteyin onu da mı biz söyleyelim

Beğenmedim! (0)
Avatar
Emin Prenssoy 1 yıl önce

Dayanaksız bir yazı. Ek ders kararında verilebilir diyor. Dediğiniz gibi olsa verilir ya da verilmek zorundadır denirdi. Nasıl böyle ciddiyetsiz yazıyorsunuz akıl işi değil. Ayrıca aşağıda soran arkadaş önce idarecilerin dersleri doldurulur sonra öğretmenlerin. Mevzuat okuyun biraz.

Avatar
mestek 1 yıl önce

Bu konunun bu kadar yorumu yapılması anlamsız.tersi durumunda fedakarlık yapacak öğretmen bulmak zor. İşine gelmeyince eğitimi düşünüp 21 saatten fazla derse girecek kaç samimi öğretmen var acaba?

Avatar
Müdür 1 yıl önce

Mevzuat bilgisi olmayanlar atıp tutuyor yine. Öğretmen isteyecek, müdür verecek/vermek zorunda! Mevzuattan alıntı yapıp da ispat etseydiniz em azından. Böyle bir şey yok. Branşlar arası dağılıma dikkat etmek gerekir tabi ama öğretmen verimsizse gerekeni -hesap verilebilir olmalı- yapar okul müdürü.

Avatar
kübra 1 yıl önce

aynen doğru mobbing

Avatar
ek dersler adaletli dağıtılmalı 1 yıl önce

insanlar kpss gibi zor sınavlardan geçmişken
ek dersleri bu şekilde keyfiyetine göre ya ndaşlarına yağcılarına dağıtmak doğru olmaz.
mobbing sayılır
bazı arkadaşların da ders saatleri azaltılıyor ihtiyacı olduğu halde haksızlıklar yapılıyor
biraz daha işin ehli idareciler okullarda olmalı çocuk oyuncağı değil