5 yıllık tüm Öğretmenler ders kitabı inceleyebilir
3 yıl önce yaptığı yönetmelik değişikliği ile ders kitaplarının hazırlanması ve incelenmesi görevini Talim Terbiye Kurulu’ndan alarak, yeni bir panel sistemi geliştiren bakanlık, ders kitaplarının incelenmesi ile ilgili yine kriterleri düşüren düzenlemelere gitti.

Buna göre, panelist olarak veri tabanı sistemine kayıt yaptıracak öğretmenler için doktoralıysa 5; doktorasız ise 10 yıl öğretmenlik yapmış olma şartı kaldırıldı. Panelistlik için fiili olarak öğretmenlik görevi yapmış olmak kaydıyla öğretmenlikte en az 5 yılını tamamlamış olmak yeterli sayıldı. Veri tabanı sistemine kayıt yaptıracak alan uzmanlarının da fiili olarak 5 yıl öğretmenlik yapmış olması yeterli olacak.

“Alan eğitimcisi, uzmanı, editör, görsel tasarımcı” tanımları yeniden düzenlendi. En az lisans düzeyinde öğrenim görenler ile öğretmen olarak atananların tamamına ders kitabı yazarlığı hakkı verildi. 

Böylece yaklaşık 250 bin öğretmene daha ders kitaplarını incelemede görev alma  imkânı  verildi. Düzenlemeyle, ders kitaplarının incelenmesi ve onaylanması ile ilgili  işlemlerde  öğretmenlerin katılımının daha geniş tabana yayılması hedeflendi. Ayrıca üniversitelerden en az beş yıllık deneyime sahip okutman veya öğretim görevlilerinin ders kitaplarının incelenmesinde görev almalarına imkân sağlandı. 

İnternetten başvuru gerekiyor. Ders kitaplarının incelemesi ile değerlendirilmesinde görev alacak öğretmen ve akademisyenlerin , ‘http://e-mufredat.meb.gov.tr/’ adresinden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Bilgi Sistemi’ne kayıt yapması gerekiyor.

Yönetmelikteki değişiklikle, bu hakka sahip 5-10 yıl arası deneyime sahip öğretmenler ile öğretim görevlileri ve okutmanların sisteme kaydı isteniyor.Sisteme kaydolan öğretmen ve akademisyenlere belirli dönemlerde  eğitim  veriliyor.  Eğitim  sonrası, panelist olarak kitap inceleme için görevlendirme yapılıyor. Yönetmeliğe göre, görevlendirme işlemi, sektör temsilcilerinin de gözlemci olarak katılımıyla bilgisayar ortamında kura çekilerek gerçekleştiriliyor.

Bu yıl temmuz döneminde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na sunulan 658 taslak ders kitabının incelenmesi için toplam 3 bin 948 öğretmen ve akademisyen görevlendirilmişti.Yönetmelikte yapılan değişiklikle, “alan eğitimcisi,uzmanı , editör, görsel tasarımcı” tanımları yeniden düzenlendi. En az lisans düzeyinde öğrenim görenler ile öğretmen olarak atananların tamamına ders kitabı yazarlığı hakkı verildi.

Kitap yazım sürecinde görev alacaklara, alanda bilgi, bırıkım ve deneyimi bulunmasına rağmen lisans diplomasına dayalı getirilen sınırlamalar ortadan kaldırıldı.Ders kitaplarının görsel tasarımcıları için lisans mezunluğu şartı da aranmayacak. Bu şartın, dünya çapında kendini kanıtlamış bir sanatçının dahi lisans mezunu olmaması halinde ders kitabı için çizim, resim, tasarım yapmasını engelleyen bir düzenleme olduğu bildirildi. 

kaynak: milliyet.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.