Atama Bekleyen Öğretmenlerden "Eğitime Çözüm Raporu"
Atama Bekleyen Öğretmenlerden "Eğitime Çözüm Raporu" . Atama bekleyen öğretmenler bir rapor oluşturarak, eğitim ve öğretmen atama sorunlarına çözümlerini belirttiler. Raporu Bakanlık yetkililerine ve hükümete ulaştırmayı hedefleyen atama bekleyen öğretmen adayları bu raporun dikkate alınmasını ve adımların atılmasını temenni ediyorlar.

Bu raporu size 471 bin öğretmen adına iletiyoruz.
2016 yılı öğretmenler açısından “Eğitim skandalları ile tarihe kara leke olarak geçen bir yıl” olarak hafızalara kazınmıştır. Öğretmenlerin kaybolan inançlarının tazelenmesi için, hazırladığımız raporun ilgililer tarafından dikkate alınmasını ve problemlerimizin ivedilikle çözülmesini bekliyoruz. Raporumuz, öğretmen atamaları ile ilgili problemleri tespit ve bu problemlere çözüm üretmek amacıyla hazırlanmıştır.

Millî Eğitim Bakanlığı, eğitim-öğretime dair çok sayıda veriyi uzun yıllardır kamuoyu ile paylaşmaktadır. Türkiye’nin en büyük örgütlü sosyal medya güçlerinden olan grubumuz, oluşturduğu ekiple paylaşılan bu eğitim verilerinin dökümünü ve analizini yapmaya başlamıştır. Paylaşılan bu verilerin dışarıdan bir gözle analiz edilmesi, değerlendirilmesi ve yorumlanmasının, eğitimdeki ve öğretmen atamalarındaki gelişmeleri izleme noktasında önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz. Bu inançla hazırladığımız elinizdeki bu raporun, özellikle öğretmen atamalarında denetim ve denge mekanizmasının oluşması için önemli bir veri kaynağı oluşturacağını ve politika geliştirmek isteyen karar mercilerine yeni referans noktaları oluşturacağını düşünüyoruz.

Eğitim sistemimizin en büyük problemlerinden olan öğretmen atamalarının genel bir profilini ve mevcut halini titizlikle ortaya koyan bu rapor yedi bölümden oluşmaktadır. Raporun ilgili bölümlerinde; Öğretmen Atamaları ve Milli Eğitim Bakanlığı Bünyesindeki Öğretmen Açıkları, Ücretli Öğretmenlik Problemi, Anayasaya aykırı olan Çakılı Sözleşmeli Öğretmenlik Sistemi, Mülakat Sistemi ve sebep olduğu adaletsizlikler, KPSS’siz atamalar, Öğretmenlerin yaşadığı diğer problemler, 500 bine yakın atama bekleyen öğretmenin nasıl atanacağı üst başlıkları altında, eğitim ile ilgili birçok farklı konu hakkında değişik göstergelere yer verilmiştir. Bu başlıkların her birinin son bölümlerinde ise eğitim sisteminde izlenen güncel politikalara ve eğitimle ilgili güncel sorunlara ilişkin değerlendirmelere ve bunların çözüm önerilerine yer verilmiştir.

Sunulan göstergeler hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş Sendikası ve OECD başta olmak üzere farklı kurum ve kuruluşların yayınladığı güncel verilerden istifade edilmiştir. Her bir gösterge altında yapılan analizlerde, veriler el verdiği ölçüde yıllara, okul türüne, bölgelere ve illere göre incelemeler yapılmıştır ve ayrıca uluslararası karşılaştırmalara yer verilmiştir. Raporda kullanılan tablo, şekil ve haritalar konuyla ilgili uluslararası raporlarda kullanılan formatlar dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Bu raporla ilgili olarak temel grup hedefimiz, eğitim ve öğretmen atamaları ile ilgili ulaşılabilen tüm verileri, sistematik olarak analize tabi tutmak, uygulamaları makro düzeyde izlemek,
eğitime ve ülkeye artı değer katmaktır. Muhtemel tehlikelere, zayıflıklara ve tehditlere dikkat çekmeyi grup misyonumuzun bir parçası olarak görüyoruz. Yapıcı ve olumlu düşünmeyi öne çıkaran bir tutumun ürünü olan bu raporun, eğitim ve öğretmen atamaları ile ilgili sorunların çözümüne yönelik politikaların geliştirilmesinde etkili bir veri kaynağı olarak kabul görmesini umut ediyoruz.
Muhammed İkbal ÜZEK

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERİN "EĞİTİME ÇÖZÜM" RAPORUNUN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.