Danıştay'ın Mülakatla Sözleşmeli Öğretmen Alımı Yürütmeyi Durdurma Kararı Uygulanacak mı?

Mülakatla sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu kararın MEB tarafından uygulanıp uygulanmayacağı soru önergesi şeklinde soruldu.

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil tarafından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a yazılı bir soru önergesi verildi.  CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil soru önergesini Danıştay'ın mülakatla sözleşmeli öğretmen alımı yürütmesinin durdurması kararı hakkında verdi.

DANIŞTAY KARARI

Söz konusu soru önergesinde CHP Milletvekili Ceyhun İrgil "Milli Eğitim Bakanlığının 3 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına ilişkin yönetmeliğiyle ilgili Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikasının kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayan sözlü sınav uygulaması ve bu sınava ilişkin bağlı hükümlerin, Anayasal eşitlik ilkesine aykırı olarak düzenlenen ve çalışma barışını bozacak nitelikteki özlük haklarını ihlal eden çok sayıda hükmünün iptali için açtığı davada 

Danıştay 12. Dairesi tarafından ilgili yönetmeliğin "Sözlü sınav komisyonunun oluşumu" başlıklı 9. Maddesinin 1. Fıkrasında yer alan sözlü sınav komisyonun kamu örevlilerinden oluşacak bir başkan, iki asıl ve ihtiyaç duyulduğunda değerlendirilmek üzere iki yedek üyeden oluşacağına ilişkin hükümde hangi kamu görevlilerinden oluşacağına ilişkin açıklık bulunmaması nedeniyle yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Karar tarihi ise 13 Nisan 2017'dir. Bu kararın ertesinde ise MEB tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için mülakat süreci başlatılmıştır." ifadelerine yer verdi.

Ayrıca CHP Milletvekili İrgil "24 Nisan 2017 tarihinde başlayan süre. 13 Mayıs 2017 tarihinde sona ermiş, MEB, yaklaşık 58 bin öğretmeni mülakatla almıştır. 29 Haziran 2017 tarihinde Bakan İsmet Yılmaz "Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması devam edecektir. Üzerinde durduğumuz konu daha objektif kriterler içerisinde mülakat bölümünün yapılması" şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. 19 Temmuz 2017 tarihinde ise öğretmen atama sonuçları Bakanlığın sitesinde yayımlanmıştır." ifadelerine de yer verdi.

BAKAN YILMAZ'A SORULAN DİKKAT ÇEKİCİ SORU

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil soru önergesinde ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a "Danıştay kararının alındığı tarihten sonra mülakat komisyonlarının kurularak sözlü sınav yapılması hukuka aykırılık teşkil etmiyor mu? Milli Eğitim Bakanlığı söz konusu mahkeme kararını uygulamayı düşünmüyor mu?" sorusu gibi birçok soru sordu. 

Verilen soru önergesi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlandığında ziyaretçilerimizi sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Not:sende gir o zaman mülakata 11 ay önce

Yazık çok yazık bu yorumu yazarken insanın içi cız eder. Bizde biliyoruz bir sınav kişinin gerçek yönünü ölçmez. Ama ne yazık ki bu ülkede en adaletli yol sınavdır. Avrupai düşünerek yorum yazarken mülakat mağduru binlerce öğretmen adayının tepkisini çektin. Aslında sizin gibilerini mülakata almak lazım. Gençlerimizin eğitim seviyelerinin düşmesindeki en büyük etken belki de sizlersiniz. Mağdurlar olarak alkışlıyoruz sizi !!!

Avatar
asiye yemez 11 ay önce

meb mülakatı kaldırırsa kendi ipini çeker. mülakat olmadan iyi öğretmen seçilmez. sadece test ile olmaz. not: 8.5 yıllık kadrolu öğretmenim.

Misafir Avatar
adil olmalıyız 11 ay önce @asiye yemez

sayın asiye yemez; siz mülakatla mı öğretmen oldunuz?eğer mülakatla olmadıysanız iyi bir öğretmen değil misiniz? 3 ayrı sınava giriyoruz.sınava giren çok.alım sayısı ise az.zaten yeterliliği olmayan biri sıralamada geride kalır ve atanamaz.en adili merkezi sınav sistemidir.mülakat haksızlıktır.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
rüya 11 ay önce @asiye yemez

Bence MEB atanacaklarla değil
Atanmış olan öğretmenlerle uğraşsın biraz
Çünkü öğretmenlik yaptığım butun okullarda yatan öğretmenler hep eski öğretmenlerdi.
Eski öğretmenlere güncellenmiş formasyon eğitimi ve sınavı şart.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
yer yemez 11 ay önce @asiye yemez

senide mülakata alsınlar o zaman başarısız olursan şutlarlar.Türkiyede mülakat demek torpil demektir. kimse mülakata değil torpile karşı senin belliki tuzun kuru

Beğenmedim! (0)