En Çok Öğretmen Ataması Bu Branşlara Yapılacak

2017 yılının şubat ayında yapılması beklenen öğretmen atamasında en çok alım yapılacak dallar neredeyse belli durumda.

2017 şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamasında 100'ün üzerinde farklı öğretmenlik meslek alanında başvuru alınacak. Bu aramada, Millî Eğitim Bakanlığının ilgili dallar için daha önce belirlediği öğretmen açığı sayısının dikkate alınması bekleniyor.

Millî Eğitim Bakanlığının gelecek dönemdeki reform niteliğindeki planlamaları kimi dallarda ciddi anlamda öğretmen ihtiyacını da beraberinde getirecek. Öğretmen ihtiyacı artacak olan bu dallarda dolayısıyla açılan kadro ve atama sayıları da artacak. Bunun yanı sıra bu dallar haricinde diğer öğretmenlik dallarına ayrılan kadrolar ve atama sayıları ise azalacak.

En Çok Atamanın Yapılması Beklenen Öğretmenlik Dallarını Sizin İçin Derledik

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı orta vadeli hükûmet planına göre yabancı dil ağırlıklı eğitimin her okul kademesinde devreye girmesiyle, İngilizce öğretmenine duyulan ihtiyaç da artmış olacak. Bu açıklamalar dikkate alındığında 15 bin dolayında öğretmen açığı bulunan İngilizce dersinin ilköğretim 5. sınıfların hazırlık sınıfı olması nedeniyle ders saati artacak olan İngilizce için İngilizce öğretmeni ihtiyacının 25 bin civarına çıkması bekleniyor.

Öğretmen ihtiyacı artacak olan bir diğer dal ise din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği olarak öne çıkıyor. İlkokul, ortaokul ve lise müfredatının tamamında dersi bulunan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine ihtiyacın yaklaşık 20 bin olması bekleniyor.

Sınıf öğretmenliğinin de öğretmen ihtiyacında artış göstermesi bekleniyor. Hâlihazırda Millî Eğitim Bakanlığında görevli 240 bin dolayında sınıf öğretmeni bulunması ve her senede MEB'den emekli olan öğretmenlerin %50'sinden fazlasının sınıf öğretmeni olması, sınıf öğretmeni ihtiyacını besleyen faktörler olarak ortaya çıkıyor. Yaklaşık 10 bin öğretmen ihtiyacı bulunan sınıf öğretmenliğinde norm kadro güncellemesi sonrası öğretmen ihtiyacının 20 binleri bulması ön görülüyor.

Özel eğitim öğretmenliği dalında da öğretmen ihtiyacı çok belirgin durumda. Özel eğitim öğretmenliği dalında son yapılan sözleşmeli öğretmen atamalarından sonra 15 bine yakın öğretmen ihtiyacı bulunuyor. 

Okul öncesi için 4 bine yakın öğretmen ihtiyacı bulunuyor. Okul öncesi eğitimin zorunlu hâle getirilmesiyle birlikte bu alandaki öğretmen ihtiyacının 30 bini aşacağı düşünülüyor. 

Rehberlik alanında da öğretmen açığı alenen ortadadır. Rehberlik alanında yaklaşık 10 bin açık bulunuyor..

Öğretmen ihtiyacı artacak olan bir diğer dal da bilişim teknolojileri olacak. Ayrıca bakanlığın gelecek yıl müfredata koymayı planladığı "kodlama eğitimi" dersi, bu alandaki öğretmen atama sayısını da etkileyecektir. 

Öğretmen ihtiyacı artacak olan diğer dallar ise Arapça ve felsefe grubu öğretmenliği olacağa benziyor. Zira önümüzdeki yıldan itibaren okullarda okutulması tasarılanan "düşünme eğitimi" ve "Arapça"  derslerinin bu dallardaki öğretmenlere olan ihtiyacını ve atamalarını artırması beklenebilir. 

2017 şubatında yapılması düşünülen öğretmen atamalarında öğretmen açığı artacak olan bu dallara, ayrılacak olan kontenjanın büyük bir kısmının verileceğini söylemek mümkündür. 

Öğretmen İhtiyacının Azaldığı Alanlar Hangileri?

Son atamalarda bazı dallardaki kadro doluluk oranını %100 düzeyine geldi. Özellikle sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, biyoloji, coğrafya, fizik, kimya, lise matematik ve teknik eğitim alanlarındaki öğretmen ihtiyacı son derece azaldı. Bazı dallarda ise hiç öğretmen ihtiyacı kalmadı. Ders saatleri konusunda bir değişmenin de olmadığı bu dallarda öğretmen açığının ve atamaların azalacağını söylemek mümkündür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir 2 yıl önce

Din ve arapça in, fen ve matematik out. Yakında Mars' a mekik göndeririz bu gidişle.

Misafir Avatar
1512313 2 yıl önce @Kadir

Alicim, her şeyi öğrenmişsin ama maşAllah ahlak ve sabır yoksunu şeylerin okulda değil aile içinde anne baba tarafından öğretildiğini öğrenememişsin. Eğitim sistemine laf ediyoruz ama maşAllah ali gibi hocalarımız da cabası.

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
ali 2 yıl önce @Kadir

sen marsa mekik göndermeyi bırakta, ahlak,sabır yoksunu yetişen gençlerle neler yapabileceğini bi düşün istersen.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Mahmut 2 yıl önce

Öğretmen alınacak mı ondan haber verin, bırakın bu işleri.

Avatar
edebiyat 2 yıl önce

hala ders saatlerinin arttırılmasıyla ingilizce öğrenmenin artacağını düşünen milli eğitim müsteşarları var; değil bir yıl tüm öğrenim boyunca hiç bir ders okutmadan ingilizce okutsunlar yine de birşey değişmeyecek.zaten okullarda okutulan ne ders kaldı ki din, ingilizce diğer dersleri müfredattan kaldırın gitsin diğer derslere ne gerek var ki.

Avatar
beyin yıkama projesi herhalde 2 yıl önce

düşünme eğitimi dersi mi? çok komik, yeni nesle nasıl düşünmeleri gerektiği öğretilecek öyle mi? kimse düşünmesini bilmiyor her halde öyle mi? Düşünebilene tahammülleri olmayanların, kendileriyle aynı düşünmelerini sağlamak ve farklı düşünebilmeyi ortadan kaldırmak olmuyor mu? kısacası beyin yıkama dersi geliyor desenize :) :) :( :( gülsek mi ağlasak mı ?

Avatar
Imam hatipli 2 yıl önce

Kadir e cevap:arapça din her zaman in idi zaten

Avatar
Bilisimci 2 yıl önce

Ne kodlaması. Bakanlık dyk dan bilişim kursunu cikararak artik bilişim diye bir dersin kalmayacaginin sinyallerini verdi. Özellikle önümüzdeki yil 5. Siniflarin hazirlik olmasiyla birlikte ilk gözden çıkarılacak ders bilişim oldu. Bilisimcileri okullarda teknik personel gibi kullanmak niyetindeler.bu yüzden yeni norm yönetmeliğinde bilişim araçları bulunan her okula norm verildi.

Avatar
Çawe Sıpi 1 yıl önce

Yaw türkçe diye bir branş var adı bile geçmiyor bu yazılanlarda. Ataması var mı yok mu, ihtiyaç varmı yok mu; sahi böyle bir bölüm var mı yok mu? Yazdıklarınıza bakılırsa doğruluk payı var mı yok mu o da belli değil. İnsanları meşgul etmeyin lütfen!