Nabi Avcı'dan; Şubat Öğretmen Ataması ve Yeni Stajyer Öğretmenlik Açıklaması
 Kamuya alınacak personel konusu, kadro konusu, yasa konusudur

“İlgili arkadaşlar biliyorlar, ama kamuoyunun da bilmesinde yarar var: Kamuya alınacak personel konusu, kadro konusu yasa konusudur. Yani Milli Eğitim Bakanı 20 bin alacağım, yok 30 bin alalım, arkadaşlar ne dersiniz 45 bin mi alalım diyecek durumda değildir. Kadrolar bütçe kanunuyla ihdas edilir. Yani bütün kamu kuruluşlarına o yıl ne kadar kadro kullanabilecekleri yasayla belirlenir. Kimse yasanın dışında kadro kullanamaz. Dolayısıyla bize mesela geçen yıl bütçe kanunu üzerinden 47 bin ihdas edildi. Fakat kamuoyu genellikle ihdas edilen, yani verilen kadroyla kullanmayı karıştırıyor birbirine. Evet, bütün kamu kuruluşlarına bir kadro ihdası yapılır, fakat hangi kamu kuruluşunun bu ihdas edilen kadrolardan ne kadarını o yıl kullanabileceği konusunda Maliye Bakanlığı’nın izni gerekir. Dolayısıyla biz geçen yıl bize verilmiş olan, ihdas edilmiş olan 47 bin kadronun ancak 37 bini için kullanma izni alabildik ve onu kullandık. Şimdi önümüzdeki yıl da dolayısıyla elimizde 10 bin kadro kaldı, 10 bin oradan çıkıyor. Yani kullanmadığımız bir 10 bin kadro var, nasıl olsa bunun kullanım iznini bu yıl alırız inşallah. Ama onun üstüne ne kadar ilave edeceğimiz bütçe kanununda ihdas edilecek olan yeni kadro sayısı ve bu yeni ihdas edilecek kadrodan da ne kadarını kullanma konusunda Maliye Bakanlığı’nın izin vereceğine bağlı.”
Ama şunu da söyleyeyim: Şimdi burada size şimdi şu anda muhtemelen işte geçen yıl yapılan KPSS sonuçlarına göre 37 bin alımdan sonra sınırda kalmış olan, yani bir 10 bin daha alınsa veya 15 bin daha alınsa ben de girerim diyen arkadaşlarımız size ulaşıyorlar, bize de ulaşıyorlar. Dolayısıyla insanlar az-çok puanlarını bildikleri için, kendi puanlarını ve muhtemel sırayı bildikleri için, tahmin edebildikleri için herkes, yani 20 bin alınırsa ben de girerim diyenler 20 bin alınsın diyor. Ama buna mukabil mesela bize ilk alımdan sonra ya Şubat’ta 3 bin daha alsanız diyenler de oluyordu. Niye? Çünkü 3 bin daha alınırsa onlar girebilir durumda olacaklar. Şimdi 10 bin, aşağı yukarı böyle ben hani sınırda kaçırdım, ben de biraz daha esnek davranılsaydı, hatta işte o zaman 47 bin kadronun tamamı kullanılabilseydi ben de girebilirdim diyen arkadaşlarımız açısından bir ölçü oluyor. Onlar tamam, yani o 10 bin kadroyu biz kullanırız inşallah. Ama onun üzerine şimdi, bir de size şu anda ulaşmayan, ama bu kadro meseleleri ve sayılar konuşulmaya başlandığı zaman yani bütçe kanunu sonrasında, şu grupta size ulaşmıyor, ama bize ulaşmaya başladı. Her yıl Temmuz ayında KPSS sınavı yapılıyor, bu yıl da, yani önümüzdeki yıl 2016’da da KPSS sınavı Temmuz’da yapılacak. Ve ona girecek olan insanlar da diyorlar ki, şimdi eğer Şubat’ta eldeki bütün kadrolar kullanılırsa, verilecek olan bütün kadrolar Şubat’ta kullanılırsa, o zaman Temmuz’da yapılacak KPSS’nin bir anlamı kalmaz. Çünkü o KPSS ile almayacaksınız demektir. Dolayısıyla biz tahsis edilecek olan, bize ihdas edilecek olan ve kullanım izni verilecek olan kadronun bir kısmını Şubat’ta, bir kısmını da Ağustos’ta, yani yeni KPSS’ye girecek arkadaşlar için kullanmak zorunda…”

Şimdi gerçekten hani kafamda bir rakam var veya birileriyle, Maliye’yle oluşmuş da ben bir şeyleri gizliyor değilim. İstihbari bir bilgi değil, yani bunu olsa söylerim. Ama dediğim gibi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kanunla ihdas edilir kadrolar, orada ihdas edilecek, sonra da yeni kurulacak olan hükümette de Maliye’den biz bunu, yani hep aynı aktörler üzerinden konuşuyorsak, Maliye, Milli Eğitim Bakanlığı’na bunun ne kadarını kullanabileceğini söyleyecektir. Dolayısıyla önümüzdeki yıl en azından ben çok çalışmıştım, ama şans eseri bu sefer alınan rakam yüzünden giremedim diyen gençlerimizin, arkadaşlarımızın büyük bir kısmı, çok büyük bir bölümünün bu sefer atanacağını düşünüyorum.
Sadece benim bu üç yılım doluyor, üç yıllık dönemde 143 bin 774 öğretmen ataması yapıldı.

Toplam öğretmen ihtiyacımız 95 bin 624

“Şu anda 95 bin yalnız, onu söyleyeyim; bizim şu andaki ortalamalarımızla öğretmen açığımız 95 bin. Bizim 2003 yılından bu yana, daha önce hiç yapılmıyordu bu, 2 bin 500’ün üzerinde engelli öğretmen ataması yaptık, bunun da yarısı bu dönemde, yine benim dönemimde atanan bin 512. Ama 12 yıl boyunca atanan 2 bin 500’ün üzerinde, daha doğrusu bu son 5 yılın şeyiydi, ondan önce yoktu engelli öğretmen ataması. Geçen yıl atadığımız da 51bin 74. Toplam öğretmen ihtiyacımız da 95 bin 624.”

Bizim şu anda öğretmen doluluk oranımız aşağı yukarı bütün bölgelerde yüzde 90 civarında

“Genellikle öğretmen açığımızla ilgili olarak işte Doğu’da, Güneydoğu’da çok ciddi açık olduğundan söz edilir. Bu atamalar aynı zamanda çok nitelikli bir dağılım gösteriyor. Yani bizim şu anda öğretmen doluluk oranımız aşağı yukarı bütün bölgelerde yüzde 90 civarında. Mesela Akdeniz’de yüzde 90, Doğu Anadolu’da 95, Doğu Anadolu bakın, Ege 92, Güneydoğu 92, İç Anadolu 94, Karadeniz 89, Marmara 81. Genel toplam da yüzde 90,75 doluluk oranımız.”

Biz son atamamızın yüzde 70’ini Doğu’ya ve Güneydoğu’ya yaptık
“Biz son atamamızın yüzde 70’ini Doğu’ya ve Güneydoğu’ya yaptık ve medyada da zaman zaman böyle endişeler dile getirildi, bu şartlar altında oraya atananlar gitmezler etmezler diye. Hayır, bölgeye atanan 29 bin öğretmenimizin veya işte yüzde 70’i öğretmenlerimizin ne kadar meşru mazeret sebebi, ya askerlik sorunu ya sağlık sorunu sebebiyle gitmeyen öğretmen sayısı kaç biliyor musunuz? 40. Dolayısıyla ben bütün o genç öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Gerçek bir vatanseverlik örneği sergilediler ve görevlerinin başına gittiler, görevlerini de şanla şerefle yapıyorlar, hepsine buradan ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.”


Bir danışman öğretmen nezaretinde bütün sömestr boyunca derse girecekler

“Önümüzdeki Şubat atamasının bir özelliği şu: Şubatta atanacak olanlar diyelim 1 Mart itibariyle göreve başlayacak, yani 1 Mart’tan itibaren öğretmen adayı olarak maaşlarını almaya başlayacaklar. Fakat biz bunları hemen atandıkları illere göndermeyeceğiz. Diyelim ki Kayseri’ye atandı, Van’a atandı, Ağrı’ya atandı. Bu 1 Mart’ta göreve yeni başlayacak olan öğretmen adaylarımız ikinci sömestrin sonuna kadar, yani Haziran’a kadar ya bulundukları ilde veya tercihe göre atandıkları ilde veya yine tercihe göre belki üniversiteyi okuduğu ilde, bunları da kendi tercihlerine göre modellemeye çalışıyoruz, bir danışman öğretmen nezaretinde bütün sömestr boyunca derse girecekler.

Oryantasyon eğitiminden geçecekler. Yani branşı her ne olursa olsun, diyelim bir sınıf öğretmeni ortaokul fen bilgisi dersine de bir öğretmeni, kıdemli öğretmenin, tecrübeli öğretmenin dersini izlemek üzere gidecek, lisede bir matematik öğretmeninin dersine. Bu kıdemli öğretmenlerimizi biz özel olarak belirleyeceğiz, belirliyoruz, şimdi onların çalışmalarını yapıyoruz. Yani hangi öğretmenlerimizin o kıdemli, deneyimli öğretmenlerimizin yanında bu genç öğretmenler öğretmenlik mesleğini hem daha çok severler, hem de daha çok mesleğin incelikleri konusunda bir ön eğitimden geçmiş olurlar. Bir de tabii bütün bu süreci takip edecek olan bir danışman öğretmen…

Sadece ders meselesi de değil, aynı zamanda il milli eğitim müdürünün yanında, ilçe milli eğitim müdürlerinin yanında, şube müdürlerinin yanında, yani Milli Eğitim camiası bürokrasisi nasıl çalışıyor, mevzuat bilgileri, işte 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Milli Eğitim Temel Kanunu, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu gibi mutlaka bilmeleri gereken, kendilerini doğrudan ilgilendiren mevzuat konusunda da iş üzerinde bu ön eğitimden geçirildikten sonra yazın, yaz tatiline geldiğimizde yazın da diğer mevcut öğretmenlerimizin devam ettiği planlanmış hizmet içi eğitim kurslarımız var zaten. Onlara da dahil olacaklar. Özellikle bölgeye atanacak olan öğretmenlerimiz de, yani bölge derken ana dili Türkçe olmayan çocuklarımızın yoğunlukta olduğu okullarda görev yapacak. Diyelim anadili Kürtçe olan çocuklarımıza öğretmen olarak gidecek öğretmenlerimize de temel kalıp cümleleri, en azından nasılsın, adın ne, karnın mı ağrıyor, annen, baban ne iş yapıyor, bugün niye geç geldin, ödevini yaptın mı gibi, yani bir öğretmenin çocuğuyla ilişki kurmasında işine yarayacak kalıp cümleleri öğrenecek kadar bir Kürtçe eğitiminden veya gittiği bölgenin diline göre, Zazaki de olabilir. Bunun için de zaten Şubat atamalarında inşallah bu dönem; Şubat ataması o bakımdan da işimize yarayacak.

Dolayısıyla, bu gerçekten devrimci bir dönüşümdür öğretmen oryantasyon programı. İnşallah hem mesleğe başlayacak öğretmenlerimiz için, hem onlara yol göstericilik, rehberlik yapacak olan kıdemli öğretmenlerimiz için, hem de tabi en başta çocuklarımız için çok olumlu bir süreç olacağını düşünüyorum.”


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halil Tiryaki 5 yıl önce

Öğretmene yeni angarya!!!!!!!!!! Stajyer öğretmene danışmanlık hizmeti verecek bunun yanında 7 ayrı belge dolduracak birde bunun üzerine bütün sorumluluk danışman öğretmene ait olacak haa bunun karşılığında ne mi?olacak ne ücret ne de ödül hizmet puanı verilecekmiş sizin olsun puan nasıl olsa 60 ımza kadar emeklilik yok biz 2006 da açıp her ne hikmetse bir daha açılmayan uzmanlık sınavı istiyoruz veyahut danışmanlık karşılığında uzmanlik mantıklı olanda budur stajyer öğretmeni uzman statüsündeki bir öğretmen egitmeli değil mi? Yorum bekliyorum öğretmen dostlarim

Avatar
Edebiyat 5 yıl önce

Ben istanbulda yaşıyorum Balıkesire atandım.Stajimi istanbulda yapmak istiyorum. Belgeleri nereye götürmeliyim ve ne zaman

Avatar
resim 5 yıl önce

Yeni atanan öğretmenler staj döneminde yarım maaş mı alacak?