Öğretmen açığı var mı yok mu?
24 kasım öğretmenler günü olması sebebi ile 417 bin öğretmen adayı daha önce müjdesi verilen, Milli eğitim bakanlığının resmi web adresinde de MÜJDE olarak haber yapılan ve hali hazırda mevcut olan, ek atamanın duyurusu yapılacak beklentisi ile yöneticilerin açıklamalarını takip etti.

Fakat hükümet yetkilileri bu konuda net bir ifade kullanmamakla birlikte konuşmalarında birbirleri ile denk düşmeyen ifadelere yer vererek adayların ne yapacaklarını şaşıracakları duruma düşmelerine sebep oldular.Yeniden kpss mi çalışacaklar yoksa ek atama olacak mı kimse net bilmiyor

Sabah konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Öğretmen açığı olduğunu ve bu açığı en kısa zamanda gidereceklerini eğitime büyük bir bütçe ayırdıklarını ifade eden açıklamalarda bulunurken

akşam bir haber kanalına konuk olan Başbakan Binali Yıldırım çok ciddi Öğretmen açığı olmadığını ifade etti. “Şuan için norm kadrolar olarak kıyasladığımızda 50 bin öğretmen fazlamız var. Belli yerlerde öğretmenler olarak yığılma var. Acil olarak 15 bin öğretmen alımı yaptık. Şuan için konuşuyorum çok ciddi öğretmen açığımız yok. ” ifadelerini kullandı.

Bu durum adaylar arasında bir hayli tepki çekerken zihinlerde de karışıklığa sebep oldu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz daha önceki konuşmasında 29 Eylül tarihinde 70 bin civarında öğretmen ihtiyacı olduğunu buna karşılık 350 bin civarında atanmayı bekleyen öğretmen adayının bulunduğunu açıkladı Kaynak: Bakan İsmet Yılmaz 70 bin öğretmen açığı olduğunu açıkladı

Eğitim bir sen 2016 Eğitime bakış raporuna göre 2016 yılında farklı alanlarda KPSS Eğitim Bilimleri Testine yaklaşık 471 bin öğretmen adayı girmiştir. Bu veri, Türkiye’de öğretmen adayı havuzunun 400 binin üzerinde adayı içerdiğini
göstermektedir. Buna karşın, 2016 yılı Şubat ayı itibarıyla kurum bazlı öğretmen ihtiyacı 130
bin civarındadır. Norm fazlası öğretmen sayısı bu sayıdan düşülecek olursa net öğretmen
ihtiyacı yaklaşık 90 bin civarındadır. (EBS 2016 Eğitime Bakış Raporu)


Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın Haziran ayında TRT Haber’de yaptığı açıklamaya göre Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmen açığı Haziran ayı itibariyle 67 bindir.
Ücretli öğretmen sayısının 50 bin olduğunu ve 67 bin açığa bu 50 bin Ücretli öğretmenin
dâhil olmadığını dile getirmiştir. (Türk Eğitim Sen’in Şubat 2016’da yayınladığı rapora göre
Ücretli öğretmen sayısı 73 bin, öğretmen açığı ise 96 bindir.)

Bakan İsmet Yılmaz’ın 24 Ekim’de Antalya’da yaptığı açıklamalarda ise bakanlık bünyesindeki Fetö ve Pkk’ya mensup 68 bin kişinin öğretmenlikten el çektirildiğini (ihraç edilen ve açığa alınanlar toplam) açıklamıştır.

Soruşturmaların devam ettiğini hatırlatıp bu sayıların artabileceğini kaydetmiştir. Böylece bakanlık bünyesindeki açık resmi olarak 135 bin olmuştur. Sayın Bakan bin tane Fetö okulu ve bu okullarda okuyan 400 bin öğrencinin de bakanlık bünyesine katıldığını aktarmıştır. 20 öğrenci için 1 öğretmen ihtiyacı olduğunu varsayarsak 20 bin öğretmen açığı da Fetö’den Bakanlığa geçen okullarda ortaya çıkmıştır. Toparlamak gerekirse, Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmen açığı RESMİ OLARAK 155 bindir. Bu açıktan Ekim ayında atanan 18 bin sözleşmeli
öğretmen çıkarıldığında, bakanlık bünyesindeki öğretmen açığı 137 bindir. Tekrar etmekte
fayda görüyorum, bu açık Sayın Bakan İsmet Yılmaz’ın açıkladığı miktardır ve ücretli öğretmenler bu açığın dışındadır.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ücretli öğretmen sayısı Şubat ayı itibariyle 75 bin civarındadır. (Türk Eğitim Sen 2016 verileri) Buna rağmen Sayın İsmet Yılmaz Haziran ayında bu sayıyı 50 bin olarak açıklamıştır. Milli Eğitim Bakanlığında yaşanan ihraç ve açığa almalardan sonra Bakanlık bünyesinde görev yapmakta olan ücretli öğretmen sayısının 100 bini geçtiği varsayılmaktadır.

Binlerce Fetö mensubu öğretmenin ihracı sonrasında ve binlerce ücretli öğretmen varken ÖĞRETMEN İHTİYACI YOK DEMEK NE DERECE DOĞRUDUR?

SAYIN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN İHTİYAÇ OLDUĞUNU VE ATAMA YAPILACAĞINI İFADE ETTİKTEN SONRA İHTİYAÇ OLMADIĞINI İDDİA ETMEK  DOĞRU MUDUR GERÇEKÇİ MİDİR?

BAKAN İSMET YILMAZIN YAPTIĞI AÇIKLAMALARDA VERDİĞİ İSTATİSTİK BİLGİLERE bakılacak olursa 3 öğretmenden 2’sinin kendileri döneminde atandığını söylemektedir.

15 yıl içerisinde artan nüfus artan derslik sayısı değişen müfredat ve eğitim sistemi ile vefat eden öğretmenler ,emekliye ayrılan öğretmenler ile dahada artan öğretmen ihtiyacı ortadayken,binlerce kişi ücretli öğretmen olarak çalıştırılırken,ihtiyaç bu denli fazlayken verilerin bu şekilde sunulması ne kadar sağlıklıdır?

417 bin aday atama beklediği halde 2016 yılı çıkmadan 30 bin atama yapılacak şeklinde müjde verilip 15 bin atama yapıldıktan sonra neden ilave 15 bin atama için resmi açıklama yapılmamaktadır.(Görselde bahsedilen ilave 15 bin öğretmen ataması ile ilgili herhangi bir açıklama hala yapılmadı ve atama bekleyen adaylar mağdur durumdalar)

Daha önce şubat öncesi atama yapılacağını ifade eden yetkililer neden şimdi sessizliği korumaya devam ediyorlar.

İhraçlar sonrası daha da artan öğretmen açığı, nasıl olur da ÖĞRETMEN AÇIĞIMIZ YOK halini alır.


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen sayısını arttırdık ifadesini kullanırken ücretli öğretmen sayısındaki artışı neden göz ardı ediyor?

Artan nüfus ,okul sayısı,derslik sayısı paralelinde öğretmen ihtiyacı artarken ücretli öğretmen sayısı 70 binlerin üzerine çıkmışken ,417 bin eğitim fakültesi mezunu atama beklerken, açık olmadığını ifade etmek ne derece doğrudur?

2015 yılı 57 bin 500 ücretli öğretmen varken (Türk Eğitim Sen raporu)şubat 2016 ‘da açıklanan rakama göre 70 binin üzerine çıkmıştır.

400 binin üzerinde eğitim fakültesi mezunu atama beklerken neden bu atama olacak yada olmayacak şeklinde somut bir açıklama yapılmaz? bu ve bunun benzeri sorular adaylar arasında merak konusu olmaya devam ediyor.
657memurlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sayın yetkililer!!!!!!!!!!!!!!!! 1 yıl önce

bıktık bu tartışmalardan yeter ya öğretmen falan bu devlete lazım değil, fazla ya bakanlar falan olsun yeter, kedinin fareyle oynadığı gibi öğretmenle öğretmen alımıyla ikide bir khk, kanun larla falan oynamayı bırakıp kendi kendilerine oynasınlar, kendileri gitsin olsun. varya topluca istifa edilecek, ücretlisi, kadrolusu, sözleşmelisi, ne varsa hepsi bir olacak, ya tek şekilde öğretmenlik ya da hiçbirimiz yokuz diyecek ki bunların akılları başlarına gelsin, yoksa daha çok oynarlar. eğitimden anlamayanı, meb'na bakan atarsan olacağı bu, hayatı öğretmenlikle geçmiş, öğretmen sorunlarını, etiğini her şeyini bilen biri yok mu bu ülkede bakan yapmak için. ki bakan millet vekili olmak zorunda da değil, diğer bakanlıklar için öyle yapıyorsunuz da eğitim bakanlığına neden dışarıdan yıllarını öğretmen olarak, özellikle öğretmenliğin her şeyini görmüş geçirmiş, etiğini bilen birini neden MEBe bakan yapmıyorsunuz?

Avatar
Abdülhamit 1 yıl önce

Enfes bir yazı olmuş tebrikler

Avatar
yokk 1 yıl önce

adamlar ihtiyaç yokken binlerce öğretmen aldılar. ellerinde 40 bin norm fazlası oldu. yok tabi artık açık. haaa ücretliler ne derseniz orasını karıştırmayın. köle kolay bulunmuyor . üç kuruşa çalışacak köle lazım hükümete

Avatar
Atanamayan ogretmen 1 yıl önce

Sayin cumhurbaskanim ne olur duyun sesimizide bu ise el atin sizin sayenizde ekmek paramizi kazanabilelim

Avatar
cenk işler 1 yıl önce

bunlar akşam ayrı sabah ayrı kafadalar resmen dalga geçiyorlar bakanı ayrı bakan yardımcısı ayrı millet vekili ayrı kafada