Öğretmen Atama Sayısı Arttı!
Meclis Genel Kurulu 14 Şubat 2017 Salı günü yapılan birleşimde konu öğretmen atamalarına geldi.

Öğretmen atamaları için söz alan Ak Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak "21 bin öğretmen ataması daha yapacağız" dedi.

İşte tutanaklara geçen o konuşmalar:

NAMIK HAVUTÇA (Balıkesir) – Değerli milletvekili arkadaşlarım, ben o önergeyi 2015 yılında hazırladım dolayısıyla bugün gündeme geldi.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) – Güncellemek lazım.

NAMIK HAVUTÇA (Devamla) – Bakın, eğitimin içinde bulunduğu durumu Sayın Cumhurbaşkanı şu sözlerle ifade ediyor: “Ülkemizin geçtiğimiz on dört yılda yaşadığı büyük dönüşümün en zayıf halkalarını ne yazık ki eğitim ve kültür oluşturuyor.” diyor. Ben söylemiyorum, Sayın Cumhurbaşkanı söylüyor. İkincisi, bakın sayın milletvekili, bir ülkenin eğitimin ne olduğunu dış kriterlere göre belirleyebiliriz. Bakın, PISA’da 2016’da 72 ülke arasında yapılan ölçümlerde Türkiye 50’nci sırada ve maalesef, matematik ortalaması TEOG’da 1, fen bilimlerinde 2, Türkçede 3. LYS’de sıfır çeken matematikte yüzde 200, fen bilimlerinde yüzde 241 olmuş. Eğitimde geldiğimiz tablo bu. Öğretmenlerle ilgili dediğiniz de, Millî Eğitim Bakanlığının şu anda kendi verilerine göre 93 bin öğretmene ihtiyacı var. Açın Millî Eğitim Bakanlığının sitesine bakın, tavsiye ediyorum.

MEHMET AKİF YILMAZ (Kocaeli) – Söyledim onu zaten.

NAMIK HAVUTÇA (Devamla) – Düzeltin, bakın siteye, ben oradan aldım rakamı. Ayrıca, bakın, Millî Eğitim Bakanlığının bütçesi Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde 2002 yılında yatırımlara ayrılan yüzde 17,18; şu anda yüzde 8,23.

HASAN BASRİ KURT (Samsun) – Rakama bak, rakama, yüzdeyi bırak, rakama bak.

NAMIK HAVUTÇA (Devamla) - Millî Eğitim Bakanlığı bütçesi artmış ama Millî Eğitim Bakanlığının bütçesinin yüzde 80’i personel giderleri, yüzde 10’u alım giderleri, bir şeyler, yatırıma sadece yüzde 3,78 kalıyor yani Millî Eğitim Bakanlığına yatırım yok.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Yatırım öğretmen.

NAMIK HAVUTÇA (Devamla) - Bakın, değerli arkadaşlarım, bizim millî eğitim olarak uluslararası rekabette bulunabilmemiz için Millî Eğitimin bütçesini mutlaka Avrupa ülkeleri kadar yapmamız gerekiyor, Avrupa Birliği kriterlerine eğitim yatırımlarını çıkarmamız gerekiyor yoksa hamasette bizi dinleyen öğretmenler kalmıyor.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) – 21 bin öğretmen daha alacağız. 

BAŞKAN – Teşekkür ederim Sayın Havutça. 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adsız 1 yıl önce

Havalar hafif ısındı genleşmiştir o, soğuyunca yine 20 bine düşer

Avatar
edebiyat 1 yıl önce

aman ne büyük haber sanki 100 bin kişi artmış

Avatar
Can 1 yıl önce

Diploma alan değişikliği ne de el atsınlar 3 yıldır alanı dışındaki öğretmenler alanlarına geçsin artık

Avatar
Atanmayan öğretmen 1 yıl önce

Bu 1000 engelli öğretmen ataması için ayrılan kontenjandır..
Aslında eksik söylemiş 21500 Öğretmen atanacak demeliydi