Öğretmen Atamalarında 41. Tercih Sistemi Nasıl İşleyecek?
 MEB sistemi tercihleri nasıl değerlendirmeye alıyor?

Tercih sisteminde her branş için ayrı sıralama esas alınır ve herkes sadece kendi alanındaki kontenjanlara tercih yapar. ÖSYS, ÖMSS, KPSS B Grubu ve diğer yerleştirmelerde de hep aynı sistem uygulanır.

Örneğin, biyoloji öğretmenleri kendi içinde sıralanır, matematik öğretmenleri kendi içinde sıralanır. Hiçbir bölüm aksi bir hüküm(yani YÖK denkliği) yoksa başka bir bölümün kontenjanını tercih edemez.

Yerleştirmeye her bölümde en yüksek puan alan adaydan başlanır ve sırayla diğer adaylar tercihlerine göre yerleştirilir.

Örneğin, biyoloji öğretmenliği branşında birinci olan aday ilk tercihi olan İzmir'e yerleştirilir. İkinci adaya sıra gelir. İkinci aday da ilk tercihinde İzmir'deki aynı okulu belirlediyse sistem bu sefer bu adayın ikinci tercihine geçer ve o okula yerleştirir. Çünkü sistem bu adayın ilk tercihine kendisinden önceki adayı yerleştirmiştir. Sistem bu şekilde tüm okulların kontenjanları dolana kadar diğer adayların da tercihlerini değerlendirerek devam eder. Mesela, 60'ıncı sırada olan bir adayın ilk tercihleri dolu ise sistem 25'e kadar boş olan bir okula bu adayı yerleştirene kadar devam eder.

Genel yerleştirme sistemi hakkında açıklamamızı ve örneklerimizi verdikten sonra esas konumuza geçelim

41. Tercih nedir?

Adayların, 40 adet tercih yaptıktan sonra “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneğini işaretlemesi durumudur.

Sistemin işleyişi

41. tercihi işaretleyen bir adayın, ilk 40 tercihi dolu sistem bu adayı ayrı bir havuza alır. Bu adaydan sonraki adaylardan ilk 40 tercihi dolu olup da 41'i seçenler de bu şekilde havuza alınırlar. Bu havuza alma işlemi “havuza alınan aday sayısı = yerleştirme yapılmamış okul sayısı” durumu gerçekleşene kadar devam eder.

Bu aşamadan sonra havuzdaki öğretmen adayları, boş kalan okullara sistem tarafından rastgele yerleştirilirler. (ki bu boş kalan okullar bu aşamaya gelene kadar adayların hiç tercih etmediği veya tercih eden adayların bu okullara sıra gelmeden önce başka okullara yerleştiği için boşta kalan okullardır.)

41. Tercihte hizmet bölgesi ayrımı var mı?

Dediğimiz gibi, sistem rastgele boş kalan mevcut okullara yerleştirmektedir. Hizmet bölgesi ayrımı da yapılmamaktadır.

Sıralamam 1308 ve bölümümden alım sayısı da 1308 ise 41'i açarsam kesin yerleşir miyim?

Evet yerleşirsiniz.

Sıralamam alım sayısından geride kalıyor. Tercih yapmama gerek var mı?

Tabi ki tercih yapın. Belki de önünüzde tercih yapmayacak veya tercihleri kaçıracak adaylar olabilir bu durumda sıralamalar geri kayacaktır ve size de sıra gelebilir.

41. Tercih açtığımda sadece kötü ve istenmeyen okullara mı yerleştirilirim?

Bu ihtimal yüksek olsa da kesin ve net bir şey söylenemez. Belki de Ankara'da bir okulu “bana gelmez” diyerek kimse işaretlememiş olabilir ve 41. tercih sayesinde havuzdan bir aday yerleştirilebilir. Bunu kimse kestiremez.
www.memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serap 2 yıl önce

Peki madem 41.tercihte mutlaka atama oluyor ve eş durumu dikkate alınıyorsa benim Gaziantep de görevli ve eşi Ankara da çalışan kızımın il emrine verilmesi neden gerçekleşmedi küçük bir çocuğu olan ve zor durumda kalan çocuğum ne olacak.ben yılların öğretmeni iken meb e nasıl guvenecegim sorunumuz kimler yardımcı olacak sesimizi nasıl duyurabiliriz

Avatar
Serap SİMSEK Sincan da öğretmen 2 yıl önce

Peki madem 41.tercihte mutlaka atama oluyor ve eş durumu dikkate alınıyorsa benim Gaziantep de görevli ve eşi Ankara da çalışan kızımın il emrine verilmesi neden gerçekleşmedi küçük bir çocuğu olan ve zor durumda kalan çocuğum ne olacak.ben yılların öğretmeni iken meb e nasıl guvenecegim sorunumuz kimler yardımcı olacak sesimizi nasıl duyurabiliriz

Avatar
Zeynep 2 yıl önce

41.tercih dikkate alınarak neden Ankara ya da durumundan yağının yapılmadı bu konuda isimlerle gorusmemiz gerekir