Öğretmen Atamasıyla İlgili Önemli Gelişmeler

15 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik düzenlemesiyle, KPSS Yönetmeliği değiştirildi. Ancak KPSS düzenlemesi 2018 yılına ait özel bir düzenleme değil.

KPSS değişikliği bir geçici maddeyle değil asıl maddede değişiklik yapılarak yürürlüğe konulmuştur.

Bu şu anlama gelmektedir: Artık her yıla ait KPSS Öğretmenlik puanları, iki yıl süreyle geçerli olacaktır.

Yani sadece 2017 KPSS değil 2018 KPSS Öğretmenlik puanları da 2019 ve sonraki yıllara ait KPSS Öğretmenlik puanları da iki yıl boyunca geçerli olacaktır.

Her yıla ait sınavların zorluk derecesi, soru ağırlıkları farklı olduğu için, esas maddede yapılan bu değişiklik beraberinde yeni bir tartışma meydana getirecektir.

KPSS yönetmeliği, DPB görüşü alınmadan değiştirildi

Hem memur hem işçi hem de KPSS adaylarına yönelik olarak yürürlüğe konulmuş çok sayıda yönetmelik bulunmaktadır.

Bu yönetmeliklerin bir kısmı daha önce bazı Bakanlıkların, çoğunlukla da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının görüşü alınarak, Bakanlar Kurulu Kararıyla değiştiriliyordu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının görüşünü ise ilgisine göre ya İŞKUR'un ya da DPB'nin görüşü alınarak değiştirilmekteydi.

15 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlilerine İlk Defa Atanacaklar Hakkında Sınav Yönetmeliğinin değişikliğinde ise, hiçbir Bakanlığın görüşü alınmamıştır.

MEB, Cumhurbaşkanlığına yazmış ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü de talebi uygun bularak, yönetmelik değişikliği Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Ancak bu değişikliklerin bu şekilde yapılmaya devam edilmesi halinde sorunlar oluşabilir. Zira her bir yönetmeliğin tüm geçmişini bilen ihtisas kurumları bulunmaktadır. Devlet Personel Başkanlığı bunlardan birisidir. Tüm KPSS ve memur mevzuatında ihtisas sahip olan tek kurum DPB'dir. Mevzuat değişikliklerinin daha sonra hukuksal bir sorun oluşturmaması açısından DPB'den görüş almak yararlı olacaktır.

kaynak: memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.