ÖĞRETMENLERİN YARISININ SEVİNDİĞİ YARISININ ÜZÜLDÜĞÜ KONU YARGIYA TAŞINDI!

Eğitim İş, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan değişikliği yargıya taşıdı.

İşte Eğitim İş'ten yapılan açıklama:

19.06.2010 tarihinde yayımlanan yönetmelik değişikliği sonrasında yönetmeliğe yönelik birçok tartışma olmuştur.

Öncelikle 2010 yılında muaf edildikleri için mağdur edilen öğretmenlerin tepkileri ve yoğun haklı talepleri söz konusudur.

Daha önce; sadece zorunlu hizmete tabi öğretmenlere zorunlu hizmeti tamamladıkları kurumda devam etmeleri halinde zorunlu hizmet süresinden sonra verilen ek hizmet puanı (yüzde 25,50,100 artırımlı puan) uygulamasının haksızlık yaratan, aynı kurumda çalışanlar arasında eşitsizliğe yol açan bölümlerini sendika olarak yargıya taşımıştık.

Derdest olan davamız devam ederken MEB yönetmelik değişikliğine gitmiştir. Değişikliğe göre zorunlu hizmeti tamamladıktan sonra başka kurumlara gidenlere de ek puan verilecektir.

Fakat özellikle 2000 ve 2010 tarihlerinde zorunlu hizmetten muaf olanlar kapsam dışı bırakılmıştır. Birçok öğretmenimiz 2010 yılında zorunlu hizmette çalışmakta iken bakanlık tasarrufu ile zorunlu hizmetten muaf edilmişlerdir. Bakanlık tasarrufu ile muaf olan öğretmenlerin bu haktan mahrum bırakılmaları yani öğretmenden kaynaklı olmayan bir durumdan zarar görmelerinin yanlışlığını her defasında dile getirdik.

Aynı kurumda çalışan öğretmenler arasında da farklılık yaratan bu uygulamanın yanlışlığı noktasında bakanlık bir nebze adım atmış olsa da öğretmenlerin geçmişten gelen hak kayıpları olduğu gibi bugün itibariyle de aynı kurumda çalışan tüm öğretmenlerin aynı haktan yararlanamamaları nedeniyle sorunlar söz konusudur.

Bu konuyu da içeren davamız Danıştay nezdinde açılmış olup MEB tarafından yargı sonucu beklenmeden bu noktada adım atılması yerinde bir karar olacaktır.

Dava dilekçemizde ayrıca; yönetmelik değişikliği ile getirilen ve hizmet puanı sistemini tümden değiştiren düzenlemelerin öncelikle yürütmesinin durdurulmasına ardından iptaline yönelik talepler yer almıştır.

Hizmet puanını adeta her alanın teşvik noktası, performans ölçeği ve ödülü haline getiren, koyulan kriterleri öğretmenlik mesleğinin ve görevinin önüne geçirilerek sadece bu kriterlere yönelmeyi önceleyen anlayışı kabul etmiyoruz.

Yüksek lisans, doktora, eTwining, TÜBİTAK projeleri gibi tüm öğretmenlerin eşit şartlarda ulaşma ve gerçekleştirme olanağı olmayan, ödül gibi adeta kayırmacılığın adı olan kriterlerin hizmet puanı konusu yapılması eğitim öğretim sürecini değil bu kriterleri öncelikli kılmaya yöneliktir.

MEB zorunlu hizmet sorununu dava sonucunu beklemeden çözmeli, getirilen kriterlerin uygulanması için de en azından yargı sonucunu beklemelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayse 3 hafta önce

Sınıfta öğrencilerle ne yaptığın önemli değil,show yap yeter..Gelsin takdirler..

Avatar
Öğretmenler 2 hafta önce

Yüksek lisans:paralı veya torpilli
Ödülllerin hepsi torpil.
Anlayacağın puanlar yine torpilli yandaş kesime. Bu ülkeye hiç bir zaman adalet gelmez.

Avatar
Serpil 2 hafta önce

Yıllardır sbs, teog, lgs öğrencilerini çalıştırıyorum. Bunun ne kadar yorucu olduğunu öğrencileri sınavlara hazırlayan öğretmenler bilir. Hem yüksek lisans yap hem öğrencilerini sınava hazırla. Bu ikisi bir arada gitmez. Öğretmenliğini 4/4 lük yapamazsın. Belki hiç lgs öğretmenliği yapmayan öğretmen çoğu zaman rapor alarak okuldaki öğretmenliğini bırakarak yüksek lisans yaptı. Ona 50 puan.Çok büyük adaletsizlik. Ben hastayken bile rapor almadım veya rapor aldığım günler sayılıdır.Öğretmenliğim öğrencilerim her şeyden önemliydi. Sonuca bak. Ona madem 50 puan verilecek yüksek lisans yaptığı süreçte okuldaki öğretmenliği de araştırılsın. Rapor aldığı gün sayısına bakılsın. Bu düşünülmeden alınmış kararlar ne büyük adaletsizlik!!!

Avatar
Mağduriyetimiz giderilsin 2 hafta önce

2009 yılında doğu görevimi yaparken af çıktı muaf sayıldım , 11 yıldır aynı okuldayım artırımlı puan alamıyorum ayrıca 2 seneye 1 kademe de almıyorum benden sonra gelenler hem puan hem kademe olarak beni geçti, benden kaynaklı olmayan sorunlardan dolayı mağdur oldum .

Avatar
Lemi Hoca 2 hafta önce

Bu yüksek lisans , doktora yapanlar eğitimin hangi sorununu çözmüşler acaba* Niçin yüksek lisans ve doktora yapıldığını ve nasıl alındığını bütün öğretmenler biliyor.