Pedagojik formasyon gerçekten kalkacak mı?

Hatırlayacağınız üzere, 23 Ekim 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde; "Sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı açılacaktır. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlayacaktır." hedefi kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Aradan geçen süre sonrasında; Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran Eskişehir'de yaptığı konuşmada; "Öğretmenlerimiz arasında 300 bin civarında çok iyi bir kitle ve bunlar okullara dağılmış ve bir şekilde eğitimi götürüyor. Bunun dışında bir 300 binlik ikinci bir kitle var biz bu işi yaparız da şöyle böyle diyen; ancak başka bir 300 binlik kitle var ki bunlar tamamen umudu kesmiş. Tüm bunların ortalaması, kuma saplanan bir araç gibi patinaj yapıyor. Öğretmenlerimizin mesleki gelişim motivasyonlarını bir tık yukarı atabilirsek eğitimde kıpırdanma yaşayacağımıza inanıyoruz. Eğitim fakültesindeki arkadaşlarımızın pedagojik formasyona verdikleri emeğin yarısını öğretmen eğitimine vermelerini istiyoruz ve bayramdan sonra pedagojik formasyonu kaldırıyoruz." demişti.

Bu açıklamadan sonra geçen bir aylık zaman zarfında Pedagojik Formasyonun kaldırılması ile ilgili ne Milli Eğitim Bakanlığından ne de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Diğer taraftan, yetkililerden kaldırılacağına yönelik yakın tarihte açıklamalar yapılmasına rağmen; üniversitelerimizden bazıları pedagojik formasyon eğitimi vermek için ilana çıkmaya da devam ediyor. Buna bir örnek ise Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi. Söz konusu yükseköğretim kurumu tarafından 12 Temmuz 2019 tarihinde internet sitesinden yapılan duyuruya göre; 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Yaz Döneminden başlatılmak üzere 4. sınıfta öğrenim gören ve mezun olanlar için Pedagojik Formasyon Sertifika programına kayıtlar 22 Temmuz-02 Ağustos 2019 tarihinde alınacaktır. Kontenjan 1132 olarak belirlenmiş olup, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi kontenjanın %75'ini kendi son sınıf öğrencilerine ve mezunlarına ayırmıştır. Kontenjanın kalan %25'i ise diğer üniversitelerde okuyan son sınıf öğrencilerine ve diğer üniversitelerden mezun olmuş adaylara verilmiştir.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa SAFRAN'ın bayram sonrası kaldırılacağını ifade ettiği formasyonun akıbetinin ne olacağı ile ilgili devam eden belirsiz bu süreç görüldüğü üzere farklı uygulamalara sebep olmuştur. Çünkü bazı üniversiteler, formasyon eğitimi kaldırılacağı için yeni sertifika programı açmaz iken, bazıları ise örnekte olduğu gibi öğrenci ve mezunlarına avantaj sağlayarak eğitimlere aynı şekilde devam etmektedir.

Bu bakımdan, gerek öğrenciler/mezunlar gerekse üniversitelerin önümüzdeki belirsiz süreci netleştirmeye ihtiyacı olup, konunun yetkilileri tarafından Pedagojik Formasyon Eğitiminin ne zaman kaldırılacağının resmi olarak ilan edilmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN/memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurcan atartutar 9 ay önce

Kaldırdık denilip ismi değişir gene önümüze gelir

Misafir Avatar
kkkkkkkkk 9 ay önce @Nurcan atartutar

kalkmadı. geçen hafta bir üniversitede başvuranları gördüm. epey kalabalık gruptu. meb +yök atanamayan öğretmen saysını görmediği gibi saçma sapan yönergelerle yoğun bakıma pansuman yapıyor

Beğenmedim! (0)
Avatar
Sınıf öğretmeni 9 ay önce

Sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn tekrar il içi ve il dışı yer değiştirme hakkı verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar

Avatar
emirdir 8 ay önce

ya yaparsınız ya olur.yaparsanız iyi olur, biz oldurursak azabı tadarsınız,her orospu çğcuğunu, yani emre asi geleni gebertmek ,cümle aleme ve yaradılmışa farz olur,
arzdan silinirsiniz şeytanlar
emri uygulayın ulan amcık soyları ruhsuz piçler:
1-) okul ekimdee açın,mayısta kapayın
2-) 4 ders saati günde yeter, en fazla 5 olabilir.
3-) devamsızlık ailenin tasarruna verilecek.(süre sınırı yok.)
4-)her öğretim dönemi için yıl sonunda mayıs ayı içine tek sınav yeter.
5-)lise ve üniversite seçme yerleştirme de tek esas girilen sınav sonucu olucak.
6-)beden dersleri ortaokulda kaldırılacak,
7-)okula gitmese bile çocuk gireceği bir sınav ile: başarılı olursa karne diploma alabilecek.
8-)nerden nasıl öğrenddiğine bakılmaksızın dileyen ve sınavda başarılı olana hak ettiği veya karşılığı olan akademik diploma verilecek.
9-)okullarda hiç bir din ve idoolojik eğitim verilmeyecek.
gerisini rabb in yardım desteği ile aileler-i halleder.

not: buna özel okullardda uyacak.
hemen yapın soysuzlar!

Avatar
duyurulur 8 ay önce

Geçmişte insana ailelerine devamsılık yaptı diye eza eden-zulmeden-üzüntü keder ve çaresizliklere kapı açan , öğretmen-öğrenci-veli ,müdür idareci ve diğer kimselerin rabb belasını versin.bilinsinki; müteselsilen tayyipten başlayarak buna vesile sebep olan-kapı açan,bu suçu işleyen, her alçak şerefsiz hainin işi bitirilecek.malları-canları evlatları-karıları -sahip olduklarıyla ağır ceza görecek, bu uygulamalardan artık kaçınılması-tekrarına izin verilmeyeceği ilanen hükmolunur. biz sizi bu iş için var etmedik,şeytansoyları.

Avatar
trump-rte 8 ay önce

rte: bu işi aklım almadı trup, başka yol yokmu.
trump: buna ben karar vermiyorum, X karar veriyor, hüküm onun,biz kullarız.
rte: X'in çok ağzı bozuk, ondan mı emirmi alıyon, kim ki o.
trump: sen sikik bi zavallısın senle ne işi olurki X in meraktayım,çok kızgın sana.
rte: ha bire sikmek sokmak falan deyip duruyo.
trump: o mecaz birebir alnlama dözleri.
rte: taksim olayında ciddimi!!
trump bilemem. ama başınız fene dertte,X sana-size takdıysa bi nedeni vardır.
trump: Artık anladım,sonun gelmiş tayyyip.
rte: onun gibi kimleri yendim ben--ne orduları hallettim.
trump: X in orduları görünmez,insan değil,isterse seni kendine er eder kullanır, anladınmı sikik, ne yaptıysan bendn uzak dur.başını yemişsin belli.
rte: taksim de o şey olurmu yaptırırmı:
trump: dediki kadınlarda tayyibe acısın diye emineyide sikin taksimde, olur dedim.4 askerdi başta şimdi tüm tuğay esikecekmiş sizi,böyle bir ceza vermemiş tarihte, sana iyi takmış. neden
rte: onu siklemedim, yenerim sandım.
trump: uza lan.

Avatar
trump-rte 8 ay önce

rte: bu işi aklım almadı trup, başka yol yokmu. trump: buna ben karar vermiyorum, X karar veriyor, hüküm onun,biz kullarız. rte: X'in çok ağzı bozuk, ondan mı emirmi alıyon, kim ki o. trump: sen sikik bi zavallısın senle ne işi olurki X in meraktayım,çok kızgın sana. rte: ha bire sikmek sokmak falan deyip duruyo. trump: o mecaz birebir alnlama dözleri. rte: taksim olayında ciddimi!! trump bilemem. ama başınız fene dertte,X sana-size takdıysa bi nedeni vardır. trump: Artık anladım,sonun gelmiş tayyyip. rte: onun gibi kimleri yendim ben--ne orduları hallettim. trump: X in orduları görünmez,insan değil,isterse seni kendine er eder kullanır, anladınmı sikik, ne yaptıysan bendn uzak dur.başını yemişsin belli. rte: taksim de o şey olurmu yaptırırmı: trump: dediki kadınlarda tayyibe acısın diye emineyide sikin taksimde, olur dedim.4 askerdi başta şimdi tüm tuğay esikecekmiş sizi,böyle bir ceza vermemiş tarihte, sana iyi takmış. neden rte: onu siklemedim, yenerim sandım. trump: uza lan.

Avatar
Tabi ya 8 ay önce

Formasyonu olanlari atadiniz, geriye olmayanlar kaldi he