Ücretli yerine memur öğretmene ‘geçiş’ verin

Ücretli yerine memur öğretmene ‘geçiş’ verin. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “mağdur olduklarına inanıyorum” diyerek 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanlara “imtiyaz” getirileceği açıklaması atama bekleyen öğretmenlerden sonra “memur öğretmenlerin” de tepkisini çekti. Çeşitli kamu kurumlarında atanamadıkları için memur olarak çalışmaya başladıklarını söyleyerek, “Ücretliler için imtiyaz yerine bizleri kurumlar arası geçiş ile öğretmen olarak değerlendirin” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Bakan Yılmaz TEOG yerine gelen liseye geçiş sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada öğretmen atamalarına da değindi. Öğretmen atamaları ile sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik hakkındaki çalışmalara da değinen Yılmaz ücretli öğretmenlerle ilgili şöyle dedi:

“Ücretli öğretmenlerin kesinlikle mağdur olduğuna ben de inanıyorum. Çünkü onlar girdikleri ders başına ücret alıyor. Bu konuda bir kanun değişikliği yapacağız.”  Yılmaz’ın açıklamasına göre yapılacak düzenlemeyle 5 yıl ücretli öğretmenlik yaparak, öğretmenlik tecrübesini kazanmış öğretmenler, üç katı şartı aranmadan mülakata alınacak. Yani 5 yıl ücretli öğretmenlik yapan öğretmenler, KPSS sonucuna bakılmaksızın mülakata katılabilecek.

ÜCRETLİ YERİNE MEMUN ÖĞRETMENE ‘GEÇİŞ’ VERİN
İşte bu açıklama önce sayıları 438 bini geçen atama bekleyen öğretmenler tarafından tepki ile karşılandı. Öğretmen adayları, “Biz gece gündüz KPSS için çalışırken, nasıl böyle bir açıklama yapılır?” diyerek sosyal medyada tepki gösterdi.

Bu tepkiye memur öğretmenler de katıldı. Öğretmen olarak atanamadıkları için başka kamu kurumlarında memur olarak çalıştıklarını söyleyerek, eleştiri ve taleplerini şöyle dile getirdiler:

BİZİM KPSS PUANIMIZ DA VAR
“Bizim KPSS puanımız da var. Sadece öğretmen olarak  kontenjan yeterli olmadığı için atanamadık. Başka kurumlarda memurluk yapıyoruz. Ama asıl mesleğimiz öğretmenlik. Kurumlar arası geçiş ile MEB’in bizi öğretmen olarak atamasını bekliyoruz. Üstelik bu atama ek bütçe getirmeyecek, zaten biz devlet kadrolarında çalışıp, maaş alıyoruz. Birçoğumuzun aday öğretmenliği de kalkmış durumda. Bu geçiş sağlanırsa asıl mesleğimize dönmüş olacağız. Zaten öğretmen açığı da 100 binin üzerinde. Neden ücretli öğretmenleri KPSS puansız atama yapmayı düşünüyorlar?

2012 YILINDAN BU YANA BEKLİYORUZ
31 Ağustos 2012'de yapılan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile mağdur olduk. 5 yılı aşkın süredir kurumlar arası geçiş yapılmıyor. Oysa isteyenlerin kadroları çalıştıkları il-ilçelerde MEB devlet okullarına öğretmen unvanıyla aktarılabilir.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ NE GETİRMİŞTİ?
MEB tarafından 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta hizmet süresi esasına dayalı atama çeşidi olan "Kurum içi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yürürlükten kaldırıldı. Kurum içi ve kurumlar arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS'ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirildi. Ancak memur öğretmenler ilgili yönetmelik değişikliği dikkatle incelendiğinde 2012 KPSS başvuruları ÖSYM'ce Nisan ayında, sınavı da Temmuz ayında yapılmışken yönetmelik değişikliğinin 31 Ağustos 2012'de yapılması nedeni ile mağdur olduklarını belirtiyor.

pervinkaplan.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VHKİ ama Öğretmen 11 ay önce

MEB dışındaki aile bireyleri olarak Sayın MEB Müsteşarı Yusuf Tekinin dediği gibi daha fazla dışarıda kalmamak 2017 yılı bitmeden MEB ailesine katılmak, artık devlet dairelerinde masa başında değil gönül verdiğimiz emek verdiğimiz asıl işimizle, öğretmen unvanımızla sınıf kürsülerinde, tahta başında öğrencilerimizle ders yapmak istiyoruz.

24 Kasımlarda Öğretmenler Günümüzü doyasıya kutlamak dileğiyle...

Avatar
Çözüm Memuröğretmenlerde 11 ay önce

Maaşı ödenen, MEB ve TalimTerbiye Kurumu kriterlerine göre de öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu personelinden isteyenlerin kadrolarının devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim öğretim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla kurum-içi ve kurumlar-arası geçirilmesi (görevli oldukları il-ilçelerde aile birliği korunarak ) yapılabilir. Böylece MEB verimsiz sözde "ücretli öğretmenler" yerine Bütçeye ek yük getirmeden, idari-iş deneyimi yüksek, devlet kültürü yerinde, memuröğretmenlerle...

Avatar
İMZA KAMPANYASI 11 ay önce

31.08.2012 Yönetmelik Değişikliği Mağduru MEMURÖĞRETMENLER, Öğretmen Unvanıyla MEB'e...

Avatar
MEMURÖĞRETMEN 11 ay önce

Öğretmenlik hakkına sahip bu kamu personeline asıl mesleklerine geçiş için tek seçenek olarak maalesef; memuriyetten istifa ederek ve kadrolu özlük haklarından feragat ettirilerek, yeniden KPSS ile, yeni mezunlar ve hiç memur olamamışlarla birlikte sadece İlk Atama başlığında mülakat puanı üstünlüğüne göre, 6 (altı) yıl çakılı mecburi hizmetli sözleşmeli öğretmenlik seçeneğini kazanmak bırakılmıştır.

Avatar
Matematik Yaşamdır 11 ay önce

ÖĞRETMENLİĞE GEÇECEK MAĞDUR KAMU PERSONELİ İÇİN ÇÖZÜM
Öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu çalışanlarının devletteki memur kadrolarının MEB'in devlet okullarındaki öğretmenlik kadrolarına aktarılması yalnızca kendi aralarında belli ölçütlere göre uygun bir sıralamayla olabilir.
1)MEB Özel Öğretim Kurumları'nda geçen SSKlı Öğretmenlik,Öğreticilik süreleri ile Memuriyet süresi toplamı
2)Emekliliğe esas toplam hizmet süresi
3)Mezuniyet tarihi önceliği
4)İlk atamacılar için gerekli olan KPSS ısrarından vazgeçilmeyecekse de sadece kendi aralarında ilgili puan türlerinde üstünlük sıralaması
Bu kişilerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırma işi asla ilk atamacılar ile karşı karşıya getirilip haksız rekabet içinde, eşit olmayan koşullarda yarıştırılmadan ya eskisi gibi %3'lük kontenjanla ya da toplu bir kadro kaydırmasıyla, halen çalıştıkları illerde anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutularak yapılmalı 2012'den beri süren mağduriyet artık giderilmelidir

Avatar
Yunus caner 11 ay önce

Memur öğretmenlerin milli eğitime geçiş hakları 2012 ve öncesi gibi iade edilmeli

Avatar
Bilal AKTURAN 11 ay önce

Özel Öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerinde özlük haklarının biran önce verilmesini bekliyoruz.
SSK li olarak asgari prim yatırılan bizlerinde mağduriyeti giderilmeli...

Avatar
Yavuz 11 ay önce

SiZe oy haram olsun ..dahada alırsınız