Eş Durumu ve Norm Kadro Nedeniyle Yer Değiştirmelerde Bilinmesi Gerekenler

Öğretmenlerin norm kadro fazlası durumlarını düzeltebilmek için birçok ilimizde norm kadro fazlası atamaları yapılmaktadır. Özür grubu tayinleri ve norm kadro atamasıyla ilgili ön plana çıkan 2 soruyu cevaplandırmaya çalışacağız.

"Kısa bir süre önce görev yerini kendi isteğiyle değiştiren ve adaylık süreci bitmiş, adaylığı kaldırılmış olan kadrolu öğretmenin, özür grubu tayinlerinde eş durumu mazeretiyle tayin başvurusu yapabilmesi için yeni görev yerinde 1 yıllık çalışma süresini doldurması gerekli midir?"

Kadrolu öğretmenlerin mazerete bağlı, özür grubu tayinleri aracılığıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilmeleri için belli bir çalışma süresi şartı bulunmamaktadır. Bir yıllık şart, ilk atama ya da herhangi bir nedenle öğretmenliğe yeniden başlayanlar için bulunan bir şarttır. İlk atama sonrasında, 1 yılını doldurmayan öğretmenler özür grubu tayinlerinden faydalanamazlar. Fakat kadrolu olarak çalışan ve adaylık sürecini de tamamlamış olan öğretmenler, özür grubu tayinleri için çalıştıkları yerde yıl şartı aranmaksızın başvuruda bulunabilirler.

"Norm kadro fazlası olan bir öğretmenin, norm kadro atamalarında yaptığı tercih ile başka bir okula tayininin çıkması durumunda aynı öğretmen 2017'nin haziran ayında il içi tayin isteyebilir mi?"

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Madde-52, 4. Fıkra

"(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir."

Yani norm kadro fazlası olduğu için görev yeri değişen bir öğretmen il içi tayin istemek için 3 yıl beklemek zorunda değildir. Ayrıldığını okul ile şu anda bulunduğu okuldaki toplam çalışma süresi 3 yılı bulan ve bu şartları yerine getiren öğretmenler, il içi yer değiştirme isteyebileceklerdir.

Aynı Yönetmelik Madde-50, Fıkra 2:

"(2) Sağlık durumu hariç olmak üzere, haklarında yapılan adli ve idari soruşturma sonucunda görev yerleri; il dışına değiştirilenler daha önce görev yaptıkları il'e, il içinde değiştirilenler daha önce görev yaptıkları ilçeye, ilçe içinde değiştirilenler ise daha önce görev yaptıkları eğitim kurumuna aradan üç yıl geçmeden atanma isteğinde bulunamaz."

Yani soruşturma gereği yeri değişen bir öğretmen bu maddeye tabi olur. Soruşturmada teklif "aynı ilçe içinde görev yeri değişsin" şeklinde ise eski okulunuza, "il içinde (ilçe dışına) değişsin" ise aynı ilçeye 3 yıl tayin istenemez. Diğer kurumlara istenebilir. Sağlık özründe ise bu şart da bulunmamaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sibel 4 yıl önce

Norm fazlasi olmam sebebiyle ayni ilce icinde esimin okuluna tercih yapabilir miyim? Ve o okulda acik da bulunuyor.