Özür Grubu Atamalarında Öğretmenlere 2. Başvuru Hakkı Verilmesi
 Sayı : 2016/H800/
Konu : Özür Grubu Atamaları 27 Ocak 2016 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA

Prof. Dr. Nabi AVCI
Milli Eğitim Bakanı

2016 Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları 24 Ocak 2016 günü resmi internet sitenizde yayımlanmıştır. Çok sayıda öğretmen genel merkezimizi aramış, geçerli bir özrü olduğu halde, özür grubu atamasının gerçekleştirilmediğini belirterek yakınmalarını dile getirmiştir

Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, öğretmen sayısı ülkemizdeki kamu görevlilerinin üçte birinden fazlasını oluşturmaktadır. Ülkemizin her il, ilçe ve kasabası ile neredeyse her köyünde en az bir eğitim kurumu bulunmaktadır. Bakanlığın, bu koşullar altında özür grubundan öğretmenlerimizin görev yerlerini değiştiremiyor olması anlaşılır değildir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerimizin özür grubu yer değiştirme isteklerini karşılayamaz ise ülkemizdeki hiçbir kurum ve kuruluş, kamu görevlilerinin bu yönlü isteklerini karşılayamaz. 

Özür grubu atamalarının gerçekleştirilememesi, öğretmenlerimizde kırgınlık yaratmakta, aile biriliğini sağlayamamış, can güvenliği ile ilgili kuşku duyan veya kendisi veya yakınlarından biri sağlık sorunları yaşayan öğretmenlerimizin çalışma isteklerini olumsuz biçimde etkilemektedir. Çalışma isteği kırılmış öğretmenlerin sunacağı eğitim hizmetinin niteliğinin düşeceği kuşkusuzdur. Dolayısıyla öğretmenlerimizin özür grubundan yer değiştirme isteklerinin karşılanmaması, yalnız kendileri açısından değil, eğitim sistemimiz açısından da olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

Mevzuat (652 sayılı KHK Madde 37/6), Bakanlığın öğretmenlerimizin atamalarının il/ilçe emrine veya doğrudan eğitim kurumuna yapılmasına olanak vermektedir. Geçmiş dönemlerde öğretmenlerimizin özür grubu atamaları doğrudan eğitim kurumu yanında, tercih ettiği eğitim kurumlarından birine çıkmaması durumunda il emrine yapılmasına olanak verecek biçimde gerçekleştirilmişti. Bu da, öğretmenlerimizin yaşadıkları sorunları en düşük seviyeye indirmişti. Ancak yalnızca doğrudan eğitim kurumlarına atama yapılması, bunun yanında il emri uygulamasından vazgeçilmesi, yukarıda da belirttiğimiz gibi ciddi sorunla yol açmıştır. Bakanlığınızdan, mevzuatın verdiği yetkiyi öğretmenlerimizin lehine olacak biçimde kullanmasını istemek elbette hakkımızdır. Aksi durumda, mevzuat olanak verdiği halde, Bakanlığınız bu yetkiyi öğretmenlerimizin aleyhine olacak biçimde kullanmış olacaktır.

Sayın Bakan;
Özür grubu ataması gerçekleştirilmemiş öğretmenlerimizin sorunlarının bu aşamada da çözülmesi olasıdır. Bunun için yarıyıl tatili içerisinde ikinci bir başvuru almak ve bu başvuruda tercih ettiği eğitim kurumlarına yerleşmeyen öğretmenlerin il emrine atanmayı kabul etmelerine olanak verecek bir düzenleme yapmak yeterli olacaktır. Çok sayıda öğretmenin böyle bir beklenti taşıdığını belirtmek isteriz.  

Bakanlığın yarıyıl tatili içerisinde özür grubu için ikinci bir başvuru alması ve bu başvuruda tercih ettiği eğitim kurumlarına yerleşmeyen öğretmenlerin il emrine atanmayı kabul etmelerine olanak verecek bir düzenleme yapmasını umar, 

Gereğini bilgilerinize sunarım.

Kamuran Karaca
  Genel Başkan
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.