2010 Kpss İptal Edilirse Olabilecekler
2010 KPSS'de, Eğitim Bilimleri Sınavı iptal edilmiş, Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilmemişti. 2 vatandaş dava açmış İdare Mahkemesi davayı reddetmişti. Danıştay 12.Dairesi söz konusu davanın temyizinde kararı bozmuş ve İdare Mahkemesine geri göndermiştir.

Öncelikle 2010 KPSS Lisans Genel Kültür testine katılıp geçerli bir puanı hesaplanan yaklaşık 800 bin aday mevcuttur. 2010 KPSS Lisans dikkate alınarak yaklaşık 28 bin aday merkezi yerleştirmeyle yerleşmiş, bunun yanı sıra A Grubu alımları, kurumsal kadrolu alımlar, kurumsal sözleşmeli alımlar, 2010 Eylül tekrarlanan Eğitim Bilimleri testi sonrası öğretmen alımları, 4/B'li merkezi ve kurumsal alımlar, işçi alımları gerçekleşmiştir.

Öğretmen alımlarında kullanılan KPSSP10 puanı GY:0,30, GK:0,30, Eğ.Bil.:0,40 şeklinde düzenlenmiş olup, Eğitim Bilimleri Testinin 2010 Eylül ayında yenilenmesi ile sadece %40'lık bölümde hakkaniyet sağlanmış ancak, Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinde kopya çekilmiş olması şüphesi ile 2010 yılı KPSSP10'da şaibe giderilememiştir. Çünkü Genel Kültür ve Genel Yeteneğin KPSSP10'a yansıması %60'tır.

Bu süreçte Genel Yetenek Genel Kültür testinin direk etkilediği personel alımları(KPSSP3 ile alımlar) ve az da olsa etkilenen ikinci bir sınav ile gerçekleşen personel alımları(A Grubu alımlar) yapılmıştır. Yani, söz konusu testlerin az ya da çok etkilediği personel alımları gerçekleşmiştir.

Peki bundan sonraki süreç nasıl işleyecektir.

1-İdare Mahkemesi adli yargı bünyesinde yürüyen soruşturmanın sonucunu bekleyerek karar verecek

2-İdare Mahkemesi davanın reddi hususundaki kararında direnecek ve dava Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna gelecek

3-İdare Mahkemesi kararda direnmeyip Danıştay 12.Daire kararı doğrultusunda karar verecek.

Üçüncü ihtimalin gerçekleşmesi halinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri iptal olacak ve kamuda çalışan birçok personel bundan etkilenecektir.

Peki tüm personelin görevine son verilecek mi?

Bunun kargaşa doğuracağı ortadadır. Bu yüzden 2006 İdari Hakimlik uygulamasında olduğu gibi kanunçıkarılması gündeme gelebilir. Kanun metninde; ilgili tüm personelin görevine devam etmesi ancak Ankara Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma ve sonucunda mahkemece verilecek karar doğrultusunda yalnızca kopya çeken adayların sınavlarının iptal edilmesi ve görevine son verilmesi yer alabilecektir.

Aksi takdirde, sil baştan KPSS Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültürün yapılması ve ardından yerleştirme veya kurum sınavlarının tekrar yapılması örneği, daha önce görmediğimiz bir uygulama olacağı kesindir ve bu sürecin nasıl yönetileceği muammadır.

2010 KPSS Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinde kuvvetli kopya iddialarının adli yargı bünyesinde soruşturulması diğer taraftan idari yargı bünyesinde de konuya ilişkin dava açılması olayı farklı boyutlara taşımıştır. Adli yargıda süregelen soruşturmanın sonuçları beklenerek idari yargı mercilerince bu hususa ilişkin karar verilebilir. Bu en doğru yol olacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, suçun şahsiliği ilkesi gereği kopya çeken adayların tespiti ve görevlerine son verilmesi gerekmekte olup, binlerce masum adayın bu durumdan etkilenmesi adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığını düşünmekteyiz.
kaynak: www.memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakkıyla kazanların cellatı olma adalet... 2 yıl önce

aynen öyle... hakkıyla girenler bu işten etkilenmemeli... kim çektiyse kim yaptıysa görevden alınsın sonuna kadar destekçisiyim...

Avatar
masumlara dokunulmasin 2 yıl önce

Alnimin teriyle bilegimin hakkiyla atandim. Güneydoğu'da calistim anadoluda halen sark hizmetimi yapiyorum evli ve 1 kiz babasiyim.bu emek hirsizlari yuzunden 5 yildir huzursuzuz rabbim hak ettiklerini yasatsin bu vicdansizlara.hakkiyla atananlarin hakki korunmali

Misafir Avatar
misafir 2 yıl önce @masumlara dokunulmasin

aynen katılıyorum.emek hırsızlarını ortaya cıkarsınlar.6 senedir hayat bize zindan oldu.ne olacaksada bır an önce olsun.ortaya cıkıp ahkam kesenlerin altı kuru keyfi yerinde .bu kopcayacı serefsizler ınsAllah bu dunyada da ahirette de çekerler .

Beğenmedim! (0)
Avatar
Magdur 2 yıl önce

Hakkiyla atananlarin günahi ne.on binlerce kişi dava acar.böyle adalet mi olur.kopyacilari basin içeri.biz 2010 KPSS te calistik atandik.ne Suçumuz var.biz öğrencilere simav yaparken kopya çekeni görünce bütün Sinavi iptal mi ediyoruz.kopyaciyi veririz disipline diğerleri devam eder

Avatar
böyle bir haksizlik olamaz.. 2 yıl önce

2010 da kopya cekmeyip disini tirnagina takip gece gunduz en az 11 saat ders calisip esine dostuna ayirmadigi vakti kpssye ayiran kisilerin sucu ne.adam kopya cekmemesine ragmen egitim bilimleri sinavina 2 defa girmis.6 senedir memur olmus ve dogu gorevini bile bitirmis. iptal olma soz konusu bile olmamali.kopya cekenleri tespit etmişlerdi onlari alsinlar gorevlerinden..Allah emek edenlerin emegini boşa cikarmasin ins.

Avatar
Öğretmen 2 yıl önce

Baştan sona haksızlık!
Aynı yıl ben de sınava girip sıralamada kalmıştım. Oysa o testler o zaman iptal edilseydi ben o zaman atanmış olacaktım. O zaman o testlerin iptal edilmesi gerekiyordu. Benimle aynı durumda olanlar hakkımızı helal etmiyoruz. Zamanında sadece eğitimi iptal ettiniz ama zaten paralelciler memur olarak atandı.

Avatar
mut 2 yıl önce

Bu sınavda kisiler soruları çalıp sızdırdıgı için sınavın bir anlamı kalmıyor.tamamen iptal edilmeli binlerce insanıda tespit etmek mumkun degildir.

Avatar
mehmet 2 yıl önce

Allah'a çok şükür ki 2010 puanımı bana kullandırmadı.Şimdi kafam ağrıyacaktı ne olacak sonumuz diye.2009 puanımla sözleşmeli atanıp khk ile kadrolu oldum.2010 puanımla tercih hatasından kadroya geçememiştim.İyi ki geçememişim.

Avatar
Öğretmen 2 yıl önce

Sınavın iptal olması çok büyük haksızlık 2010 da 2 defa sınav yapıldı ilk sınavda 85 puan almıştım 2. Sınavda puanım düştü 79 a 5 ay bekledim.. Hem 2010 da girenler bilgilerini unutmuşturlar yine büyük bir haksızlıkla karşı karşıyayızzz.