25 öğretmenlik lisans programı güncellendi

Öğretmenlikle ilgili toplam 25 lisans programının güncellendiği "Yeni Öğretmen Yetiştirme Lisans Programları"nın tanıtımı, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın katılımlarıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında düzenlenen toplantı ile gerçekleştirildi.

Öğretmenlikle ilgili toplam 25 lisans programı güncellendi

Öğretmenlik lisans programlarının güncellenmesi sürecinde eğitimle ilgili paydaşların katılımıyla farklı zamanlarda, farklı illerde, farklı üniversitelerde ve YÖK'te çok sayıda çalıştaylar yapıldı. Her bir programla ilgili komisyonlar oluşturuldu, hazırlanan taslak programlar, başta eğitim bilimleri kongresi olmak üzere üniversiteler tarafından ulusal ve uluslararası düzeylerde düzenlenen farklı kongrelerde tartışıldı, eğitimle ilgili paydaşlardan gelen öneriler doğrultusunda son şeklini aldı.

Öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri temel alındı

Daha önce de öğretmen yetiştirme lisans programları, YÖK'ün koordinasyonunda 1998 ve 2006 yıllarında güncellenmişti. Programların güncellenmesinde, geçen zaman içinde programların uygulanmasıyla ilgili yapılan çeşitli araştırmalar, değerlendirmeler ve hazırlanan raporlar yanında, 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri ve Öğretmen Strateji Belgesi (2017-2023) göz önünde bulunduruldu.

Yükseköğretimde Bolonya Sürecine uyum sağlandı

Öğretmenlikle ilgili yeni lisans programlarında, eğitim/eğitim bilimleri fakülteleri arasında ders kredileri yönünden mevcut sorunlar giderildi, Bolonya sürecine uyum kapsamında AKTS yönünden fakülteler arasında standartlık sağlandı, %25 oranında da seçmeli derslere yer verildi.

Yeni programlar, 2018-2019 Öğretim Yılından itibaren uygulanacak

Yükseköğretim Kurulunun koordinasyonunda yaklaşık iki buçuk yıl önce güncellenmesine başlanan söz konusu programlar, 2018-2019 öğretim yılından itibaren uygulanacak. Mevcut programlarla eğitime başlayan öğrenciler, aynı şekilde mevcut programlarla eğitimlerini sürdürecek, 2018-2019 öğretim yılında eğitime başlayacak öğrenciler ise eğitimlerine yeni programlara göre devam edecektir.

Güncellenen Öğretmenlik Lisans Programları

Almanca Öğretmenliği Lisans Programı
Arapça Öğretmenliği Lisans Programı
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Lisans Programı
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Lisans Programı
Biyoloji Öğretmenliği Lisans Programı
Coğrafya Öğretmenliği Lisans Programı
Felsefe Grubu Öğretmenliği Lisans Programı
Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı
Fizik Öğretmenliği Lisans Programı
Fransızca Öğretmenliği Lisans Programı
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programı
İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı
Japonca Öğretmenliği Lisans Programı
Kimya Öğretmenliği Lisans Programı
Matematik Öğretmenliği Lisans Programı
Müzik Öğretmenliği Lisans Programı
Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı
Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans Programı
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı
Resim-İş Öğretmenliği Lisans Programı
Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Lisans Programı
Tarih Öğretmenliği Lisans Programı
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Lisans Programı
Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı

kaynak: memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.