27 Ekim 2015 Nabi Avcı'dan Önemli Açıklamalar
TGRT Haber televizyonunda sorulara cevap veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ağustos ayında 37 bin yeni öğretmen atandığını ve bu öğretmenlerin 26 bininin Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki illere gönderildiğini ifade ederek, sosyal medyada ve bazı basın organlarında bahsedildiği gibi öğretmenlerin görev yerlerine gitmemezlik yapmadıklarını, sadece 40 öğretmenin meşru mazereti nedeniyle görevlerine gidemediklerini söyledi. Şubat ayında 30 binin üzerinde öğretmen ataması yapılacağını kaydeden Bakan Avcı, 2 sene içinde kadrolu öğretmen açığının tamamen kapanacağının altını çizdi.

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA 26 BİN ÖĞRETMEN ATANDI"

Ağustos ayında Türkiye genelinde 37 bin yeni öğretmen atandığını ve bu sayının 26 bininin Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki illere gönderildiğini ifade eden Bakan Avcı, "Bazı medya organlarında ve sosyal medya organlarında atanan öğretmenlerin bölgeye gitmeyecekleri gibi söylentiler dolaştırıldı. 26 bin öğretmenin içinde sadece 40 tanesi meşru mazeretleri sebebiyle görevlerinin başına gidemediler. 25 bin 960 öğretmenimiz görevinin başına gitti. Bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bir kısmı bölgeyi belki ilk defa görüyorlar, görevlerini büyük bir şevk ve heyecanla yapıyorlar. Onlara sahip çıkan bölge halkına da çok teşekkür ediyorum. Oraya giden öğretmenlerimiz bölge halkının, muhtarların kendilerini nasıl bağırlarına bastıklarını, nasıl evlerinde misafir ettiklerini, yerleşme sorunlarını çözmek için nasıl çalıştıklarını gördük. Halkımız çocuklarını okutmak için bölgeye giden öğretmenleri tam anlamıyla bağrına bastı" diye konuştu.

"ŞUBAT'TA ATANAN ÖĞRETMENLERİMİZİ ORYANTASYON EĞİTİMİNE ALACAĞIZ"

Şubat'ta atama olup olmayacağı sorusuna cevap veren Bakan Avcı, "Bütün atamalar kanunla verilir. Bizim önümüzdeki Şubat ayı için 30 bin artı olacak. Bu sene bir değişiklik yapıyoruz, Şubat'ta yapılan atamalarda atanan öğretmenlerimiz 1 Mart itibariyle görevlerine başlamış sayılacaklar fakat hemen atandıkları illere gitmeyecekler. Biz onları ister bulundukları ilde, ister atandıkları ilde, isterse başka bir ilde hizmet içi eğitime, oryantasyon eğitimine alacağız. Her yeni atanan öğretmenimize bir danışman öğretmen atayacağız. O danışman öğretmen meslekte 10 yılını tamamlamış olacak. Bundan sonraki bütün ilk atamalarımızı bu sistemle yapacağız. Atanan her öğretmenimiz danışman öğretmen nezaretinde değişik okul türlerinde değişik derslere girecek. Bir matematik öğretmeniyse atanan öğretmenimiz, ama sadece matematik derslere girmeyecek, danışman öğretmenlerimizin yönlendirmesi ile il müdürlüğümüzün yaptığı planlama çerçevesinde tecrübeli bir öğretmenin dersine girip izleyecek. 4 ay boyunca öğretmenimiz bir gözlem stajı yapacak. Yaz tatiline gelince de normal mesleki eğitim stajına onları da alacağız, özellikle Doğu ve Güneydoğu'ya gidecek öğretmenlerimize gittikleri bölgede konuşulan mahalli dil Kürtçe ise Kürtçe, Zazaca ise Zazaca, bu dillerde öğrencileri ve velileri ile esnafla rahat iletişim kurabileceği temel cümleleri öğreteceğiz" dedi.

"2 SENE İÇİNDE KADROLU ÖĞRETMEN AÇIĞINI TAMAMEN KAPATACAĞIZ"

Şubat atamalarından sonra öğretmen açığının 60 bine ineceğini ifade eden Bakan Avcı, "Biz 2 sene içinde kadrolu öğretmen açığını tamamen kapatacağız" açıklamasında bulunduktan sonra Türkiye genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısının 30'un altına düştüğünü fakat göç alan illerde kalabalık sınıflar olduğunu, onları da 30'un altına indirmek için çaba harcadıklarını ifade etti. Avcı, "Biz göreve başladığımızdan bu güne kadar derslik sayısını ikiye katladık, öğretmen sayısını ikiye katladık. Biz mevcut öğretmen sayımıza 510 bin yeni öğretmen atadık. Türkiye'de şuanda görev yapan iki öğretmenden birisini biz göreve başlattık. Son üç yılda benim imzamla atanmış öğretmen sayısı, Cumhuriyet tarihinde en büyük sayı 143 bin, şuanda ben en fazla öğretmen atamış Milli Eğitim Bakanıyım, rekor bizde şuanda. Aynı zamanda okullarımızın niteliğini artırdık. Mesleki teknik eğitimde öğrenci sayısında OECD ortalamasını geçtik. Bizim bu yıl mesleki ve teknik eğitim için ayırdığımız bütçe 8 milyar 300 milyon lira. 2002 yılında Milli Eğitim'in toplam bütçesi 7.5 milyar liraydı" şeklinde konuştu.

"15 MİLYAR LİRALIK BİR SOYGUNA SON VERDİK"

Milli Eğitim politikaları konusunda yapılan eleştirilerin nedenini açıklayan Bakan Avı, "Mesela FATİH Projesi, dünyanın en büyük eğitim teknolojileri projesidir. Biz dershane dönüşümünü başlatmakla dershanecilik sektöründen, bandrolsüz yardımcı kitap sektöründen kaynaklanan 15 milyar liralık bir soyguna son verdik. Gerçek eğitimciler okullara dönüştüler. Ama bu işi eğitim dışı amaçlarla yapanlar... Dönüşen sayısı bin 500'ü geçti. EVA dünyanın en büyük eğitim iletişim portalı. İçinde yüzbinlerce yardımcı ders materyali var. EVA'ya 2012 yılında 212 bin giriş vardı, son aldığım rakam 8 milyon 51 bin giriş var şuanda. Hafta sonlarında okullarımızda açtığımız takviye kursları ücretsizdir. Bu yıl 4 milyon 30 binden fazla öğrencimiz bu kurslara devam ediyor. Dershane kalitesinin üzerindedir bu takviye kursları. E-kurs'tan çocuklar tercihlerini yapıyorlar, hangi okulda, hangi öğretmenden hangi dersi almak istediğini girebiliyor" dedi.

Öğretmen akademisi konusunda da bilgi veren Bakan Avcı, "Nasıl Silahlı Kuvvetlerin harp akademisi var, nasıl polis akademisi var, bunun gibi öğretmenlerimizin gerçek uzmanlık eğitimini alabilecekleri öğretmen akademisini önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz" diye konuştu.
kaynak: İha

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.