33 binin üzerinde öğretmenin ilişiğini kestik

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, , İstanbul Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda konuşma yaptı.

FETÖ kapsamında ilişiği kesilen öğretmenler

Bakan Yılmaz, FETÖ soruşturmaları kapsamında, bu yapıyla bağlantısı olan kişilerin ilişiğinin kesildiğini hatırlattı. İlişik keserken tek bir kriteri dikkate almadıklarının altını çizen Yılmaz, "33 binin üzerinde ilişik kesme oldu. Sendika, oradaki terörist başının talebiyle kurulmuş bir sendika. Yüzlerce sendika olmasına rağmen ona üye oluyorsunuz. Normal hesap açmanızdan dolayı bir şey demedik ama çağrı üzerine bankaya destek yapıyorsanız onu dikkate aldık. Yine onların özel dernekleri var, ByLock var. Eğer bunların hepsi bir araya gelmişse bu şekilde yaptık." dedi.

Türkiye'nin bugün bulunduğu noktadan çok daha iyi bir yere geleceğine inandığını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:

"İndeksler geleceğimizin çok daha aydınlık olacağını söyledi. Yurt dışında yapılmış bir çalışmaya göre 2030'da İtalya'nın, 2050'de Fransa'nın önündeyiz. Niçin? İnanın Türkiye'de çok iyi giden şeyler var, bunlardan biri de eğitimdir. Eğitimin ölçülen miktarı, en somut milli gelirimizdir. Milli geliriniz ne kadarsa eğitiminiz de odur."

Bakan Yılmaz, sözlerini "Güzel günler göreceğiz. En güzel günler, henüz görmediklerimiz, en güzel sözler, henüz söylemediklerimiz." diyerek bitirdi.

Toplantıda İTO üyelerinin sorularını da cevaplayan Yılmaz, var olan meslek liselerinin yıkılıp yerine imam hatip yapılmasının kendisinden önceki dönemlerde olduğunu ifade etti.

Yılmaz, öğrenci bulamadıktan sonra açılacak okulun sadece bir tabeladan ibaret olacağının altını çizerek, bu konuda vatandaşların isteğinin önemli olduğunu vurguladı. Yılmaz, "Bundan sonra yapmıyoruz. Eskiden böyle olmuş mudur? Evet olmuştur. Doğru olmuş mudur? Hayır, doğru değildir. Dolayısıyla biz de zaten doğru olmadığını düşündüğümüzden arkadaşlara böyle bir talimat verdik." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişiminden sonra çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile MEB'den 33 bin 74 personel ihraç edildi.

İhraç edilen personelden 4 bin 756'sı tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 5 bin 117 personel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle ihraç edilen 627 personel firar etti.

4 bin 513 personele uzaklaştırma tedbiri

Kanun hükmünde kararnamelerle toplam 4 bin 513 personele görevden uzaklaştırma tedbiri getirildi. Uzaklaştırma tedbiri devam eden personelin 339'u tutuklandı. Gözaltına alınan Bakanlık çalışanlarından 810'u adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 7 FETÖ üyesi ise firar etti.

Özel öğretim okullarından motorlu taşıt kurslarına

Bakanlık, FETÖ ile bağlantılı özel öğretim kurumlarını da 15 Temmuz sürecinde kapattı. Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren ve "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar"dan haklarında işlem başlatılan bin 64 özel öğretim okulu kapatıldı. 667 sayılı KHK kapsamında da 12 dershane kapatıldı.

FETÖ ile mücadele çerçevesinde 27 motorlu taşıt sürücü kursunun da çalışmalarına son verildi. Daha sonra yapılan düzenlemeyle ilgili KHK kapsamında bu kurslardan 3'ü tekrar açıldı.

150 etüt eğitim merkezi, 16 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, 24 özel öğretim kursu ve 2 özel uzaktan eğitim kursu kapatıldı. Bu kapsamda toplam bin 424 özel öğretim kurumunun işleyişine son verildi.

Terör örgütüyle mücadele sürecinde, MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan 867 özel öğrenci yurdu da kapatıldı. Bu yurtlardan 19'u yapılan araştırma neticesinde yeniden açıldı. FETÖ ile iltisaklı ve bağlantılı olduğu gerekçesiyle toplam 848 özel öğrenci yurdu kapatılmış oldu.

Darbe girişimi sonrası Türkiye genelindeki özel öğretim kurumlarında çalışan 22 bin 474 öğretmenin çalışma izinleri de valiliklerce iptal edildi. Yapılan araştırmalar sonucunda 2 bin 182 öğretmenin çalışma izinleri iade edilirken, 20 bin 292 öğretmenin çalışma izinlerine son verildi.

Müfredatta "15 Temmuz"

MEB tarafından kamuoyunun görüşüne açılan ve askıya çıkarılan yeni müfredat taslağında, öğrencilerin 15 Temmuz darbe girişiminin nedenlerini, sürecini öğrenmesi amacıyla farklı başlıklara yer verdi.

İlkokul 1, 2. ve 3. sınıf hayat bilgisi dersinde işlenen "milli gün ve bayramların öğretilmesi" kazanımına 15 Temmuz eklendi. İlkokul ve ortaokul 4, 5, 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde ise "Türk toplumsal ve siyasal hayatında demokrasinin önemi" konusu 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anlatılarak, öğrencilere öğretilecek.

15 Temmuz'un "demokrasi"ye etkisi öğretilecek

Yeni müfredatta ortaöğretim felsefe dersinde, öğrencilerden milli irade, hukuk devleti ve demokrasi bilinci çerçevesinde, 15 Temmuz 2016'da darbe girişimi karşısında gösterilen halk direnişini değerlendiren, özgün bir metin yazma çalışması istenecek.

Ortaöğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde de öğrencilere 15 Temmuz'un siyasal hayata etkileri öğretilecek. Derste, çok partili hayata geçiş sonrasında Türkiye'de meydana gelen iç ve dış siyasi olaylar, 1960 ve 1980 askeri darbeleri, 1971 muhtırası, 28 Şubat müdahalesi, 27 Nisan e-muhtırası ile 15 Temmuz darbe kalkışmasının Türk siyasi hayatına etkileri üzerinde durulacak.

AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 11 ay önce

Bırakın Allah ınızı seviyosanız.Lütfen konuşmayın artık yeter. Utanmanız sıkılmanız insafınız vikdanınız ne oldu. Bu kadar yalan ve boş konuşmayın artık. Allah büyüktür. Yaptığınız haksızlıklar burnunuzdan fitil fitil gelir.