ALO 147'YE BAKIN NELER ŞİKAYET EDİLİYOR
Okul yöneticileri ve öğretmenlerini rencide eden tavır ve hâller sergilenip kurumları, yöneticileri ve eğitim camiasının geneli yıpratılmıştır.
Sistemde sürekli suçlu arayarak olumlu iletişim ortamları kurulmamış; öğretmenler, yöneticiler, veliler, sendikalar suçlu ilan edilmiştir.
Öğretmenlerin eş durumu atamalarını çözmek bir yana ailelerin parçalanmasına kadar varan bu süreci yönetemeyip konu, içinden çıkılamayacak bir hâle getirilmiştir.
Çarpık dönüşüm sonrasında sınıf öğretmenliği fazlasının doğması, yöneticilerin norm fazlası konumuna düşürülmesi, alan değişikliği gibi yanlış çözüm yollarının uygulanması gibi hatalı politikalarla Bakanlığa duyulan güven sarsılmıştır. 
Zühal Topçu Alo 147 hakkında da şunları söyledi;
 
Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde kurulan ALO 147 Öğretmen ve Yönetici Şikâyet Hattı var ki, öğretmenleri ve yöneticileri canından bezdiriyor. Bütün kararlar öğrenci merkezli alınmaya çalışılırken öğretmen neredeyse yok sayılmıştır. ALO 147 telefon hattıyla binlerce öğretmen ve idareci yerli yersiz iftira ve ihbarlarla aşağılanmış, soruşturmalar birbirini takip etmiştir.
Sizlere bir örnek vermek istiyorum: ALO 147 hattını arayan bir veli bir okul müdürü hakkında "Müdürün okuldaki malzemeleri kamyonla götürdüğü" şikâyetinde bulunuyor. Bu şikâyeti ve iftirayı yapan veliden delil ve görüntü istenmeden bu durum okul müdürüne soruluyor. "Gece okuldan kamyonla her gün bir şeyler götürüyormuşsunuz; lütfen cevap yazınız" Okul müdürü 147'yi arayarak bu iftiranın sahibini soruyor ancak bu bilgi kendisiyle paylaşılmıyor. Onuruyla, gururuyla oynanan bu okul müdürünün yerine lütfen kendinizi koyunuz.
Yine bir örnek de öğretmen üzerinden verelim: Bir veli ALO 147 hattı üzerinden öğretmenin çocuğuna kötü davrandığını ve hakaret ettiğini şikâyet ediyor. Okul müdürü şikâyet edilen öğretmen hakkında işlem başlatıyor. "Hangi öğrenciye hakaret edilmiştir? Araştıralım." Ancak ALO 147 hattı "İsim veremeyiz, gizlidir." diyor. Okul müdürü ne cevap verecek? ALO 147 inanın amaca hizmet etmiyor. Artık, öğrenciler bile sınıfta öğretmene 147 şikâyet hattı tehdidinde bulunuyorlar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin 2 yıl önce

Boş boş konuşup durmuşsunuz yetkililer okulun kamera sistemini inceler ve ona göre kanıya varırlar kamera olmayan koridor ve bahçe yok o zaman okula giren çıkan kayıt altında.neyin peşindesiniz şikayet etmeyelimde istedikleri gibi at oynatsınlar dimi.

Avatar
Veli 1 yıl önce

Bazı okul müdürleri malesef okulu kendi babalarının çiftliği gibi görüp meb tarafından açılan yetiştirme kurslardan da öğrencilerden para topluyorlar. Bu paranın nereye gittiğide meçhul. Şimdi bu müdürü mudür denilirse tabi şikayet etmeyipte ne yapacaksın.

Avatar
Veli 6 ay önce

Öğretmen öğrenciye Iyi davranırsa öğrencide onu sever ama hakaret edip vurursa çöp tenekesinin ıçine ceza diye sokarsa bu çocuğu rencide etmiş olur çocuğun psikolojisini bozuyor arkadaşlarının önünde aşağalıyor bu çocuk okula gitmek ister mi peki hayatı boyunca bunu unutabilirmi öğretmen dediğin davranışlarıyla örnek olması gereken kişi demek değilmi bu işi para için değilde gerçekten faydalı olmak için yapmalı ama malesef günümüzün öğretmenleri böyle değil

Avatar
muko 5 ay önce

bahçelievler mehmet şen ilkokulunun yakınındaydım oğlum 4 yaşında henüz çişim geldi diyince çocuğu okulun tuvaletine götürmek istedim saat 3 gibiydi okul dağılmış kapıda 2 bekçi ve biri daha vardı 2 de veli biri suriyeliydi sanırım çocuğumun acilen tuvaleti kullanması gerektiğini söyledim bana bekçinin biri alaycı bir tavırla her yoldan geçen tuvaletı kullanırsa ne olur dedi bende şaşkın bir şekilde bu bir ihtiyaç çocugun sıkıştıgını acilen tuvalete girmemiz gerektiğini anlatmaya çalışıyordum tam yandal
ki diğer bekçi bana kolunu kaldırarak çik dişarı yürü git işine diye beni kovmaya kalktı karşıdaki dükkanın tuvaletine götür diye bağırdıben şok bir şekilde devletimin tuvaleti varken benim dükkanda ne işim var diye karşılık verdim anlamıyorum burası özel bir mülkmüydü ben insanlardan ekmek yada paramı istedim acaba kim oluyorda bu bekçi vatandaşı kovma hakkını buluyor kendinde bence burda okul idaresi sorumlu neüdüğü belirsiz abuk sabuk insanları oraya güvenlik diye koymuş

Avatar
muko 5 ay önce

benim oğlum seneye ana olkuluna başlayacak bu insanlar daha vatandaşa böyle davranırken küçücük çocuklarımızı bu tip insanlaramı emanet edeceğiz ben çok tedirgin oldum okul idareleri personel alırken acaba bu insanları iyice araştırıyorlarmı bu çocuklara nasıl davranıyorlar çocuklarımız bizim göz bebeğimiz ben okul idaresine değilde ilçe milli eğitime dilekçe vericem nedemek vatandaşı okula sokmamak kovmak kimki bunlar hiç bir memur hiçbir hizmetli vatandaşa bağıramaz kovamaz devletime güveniyorum daha iyi denetim yapılmasını istiyorum herkes haddini bilmeli okullar hiç kimsenin babasının çifliği değil bu yazımı gören bir yetkili varsa eğer bu bekçiler hakkında okula soruşturma açmalı çocukların başında tutmamalı bu tip insanlar hala günümüzde varlar malesef ama türkiye eski türkiye değil artık vatandaşından yana bir devletimiz var bu tip insanlar okullarımızdaki istisnalar sadece