Binlerce Öğretmene Güzel Haber!

Komisyon toplantısının ardından TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “Bakan İsmet Yılmaz’ın, Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in ve Müsteşar Yusuf Tekin’in bulunduğu komisyon toplantısında Bakan sözleşmeli öğretmenlerin eş tayinlerinin bu dönem yapılacağını söyledi” diyen CHP’li İrgil, komisyon toplantısında dile getirilen ve Bakan’ın ilgili açıklamalarını şu başlıklar altında topladı:

EŞ TAYİNLERİ: Milli Eğitim Bakanı sözleşmeli öğretmen atamalarının ağustos ayında yapılacağını ifade etti. KHK ile çıkan sözleşmeli öğretmen uygulaması kapsamında kalkınma bölgesine atanan sözleşmeli öğretmenler birbirlerinin yanına eş tayini talebinde bulunabilecek. Yani sadece eşlerin ikisinin de sözleşmeli olarak atanmış olması gerekiyor. Eşi özel sektörde veya başka işlerde çalışan sözleşmeli öğretmenler için anayasanın amil hükmü olan aile bütünlüğü kapsamında bir planlama şu an için ne yazık ki bulunmuyor.

ENGELLİ ÖĞRETMENLER: Şu anda başka engelli öğretmen atamasına ihtiyaç olmadığını, ihtiyaç olmamasına karşın bir atama yapılırsa bunun bir sosyal yardım politikasına dönüşeceğini söyledi. İhtiyaç olursa da bu ihtiyacın engelli öğretmenlerden karşılanacağını ifade etti.

REHBER ÖĞRETMENLER: Rehber öğretmen yönetmeliğindeki değişikliği dile getirdiğimizde, Bakan bununla ilgili STK’larla tekrar görüşülebileceğini söyledi.

ÖĞRENCİ AFFI: Komisyonda dile getirdiğimiz bir başka konu öğrenci affıydı. Bakanlığın öğrenci affına pek de sıcak bakmadığını ve taraftar olmadığını gördük. Türkiye’de son bir yıldır insanlar birçok sorunla karşı karşıya kaldı, ülke çok stabil olmayan günler geçirdi ve çalkantılar oldu. Bu da tabii ailelere yansıdı; yoksulluk nedeniyle, yoksunluk nedeniyle, ailevi nedenlerle, hastalık nedenlerle okulu bırakanlar oldu. Bu insanların eğitim hakkının tekrar verilmesi için komisyona ve bakana ricada bulunduk. Bakanın yanıtı ‘bakalım’ oldu, yani şu an için bakanlığın gündeminde öğrenci affı yok.

İŞSİZ AKADEMİSYENLER: Kapatılan vakıf üniversitelerinin işsiz kalmış akademisyenlerin ve çalışanların durumunu da dile getirdik, KHK’lar ileri sürülerek birçok üniversitede refüze edildiğini ve iş bulamadıklarını ifade ettik. Bakan, bu akademisyenler ve çalışanların istedikleri üniversitede çalışabileceklerini, bu konuda rektör ve yöneticilere gerekli talimatları verdiklerini söyledi. Bu kapsamda yeni açılan üniversitelere bu akademisyen ve çalışanların alınması noktasında özellikle de İzmir Demokrasi ve Bakırçay üniversitelerine öncelikli olarak alınmaları konusunda AK Parti’nin verdiği sözü hatırlattık, ‘sözünüzü tutun’ dedik.

İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER: İhraç edilen akademisyenlerle ilgili olarak da Bakan kurulan OHAL Komisyonu’nu adres gösterdi. Bu komisyonun yavaş işleyeceğini, iş yükünün fazla olduğunu ve bu akademisyenlerin yaşamsal sorunlarının hemen çözülemeyeceğini ifade ederek Türkiye’nin bilimsel birikiminin kolayca heba edilmemesi gerektiğini bir kez daha vurguladık.

gazetekritik.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sçoğ 2 hafta önce

Lütfen sözleşmeli öğretmenleri eş durumundan göndermeyin doğuda öğretmen kalmıyor. Olan doğudaki çocuklara oluyor

Avatar
MSRFR 2 hafta önce

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BU EŞ DURUMU İÇİN ÇIKARTILDI BİR SENELİK ÖĞRETMEN TAYİN İSTEMESİN DEVLETİN ZARARINA BİR DURUM KÖY OKULUNDA ÖĞRETMEN KALMIYOR

Avatar
cumali 2 hafta önce

sayın müsteşar ne oldu sabah sen olmayacak dedin akşam bakan olacak dedi sen çıkıp konuşma fazla o kadar öğretmenin ramazan ramazan duasını aldın alan değişikliği de yok dedin hadi bakalım sayın bakanım o işte olacak diye bizi en kısa zamanda sevindir

Avatar
Zxc 2 hafta önce

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERDEN EŞ DURUMU TAYİNİ İSTEYECEK ÇOK FAZLA DEĞİL. VERİLSE EĞİTİM BATMAZ. ŞUANKİ KURALLAR AK PARTİNİN ADALETİNE YAKIŞMIYOR.

Avatar
Sibel 2 hafta önce

Bayram sonrası 3 günlük seminer için de güzel haber bekliyoruz idari izinli sayılalım lütfen

Avatar
TSK mağduru 2 hafta önce

Sayın müsteşarım eşim TSK bünyesinde çalışıyor ben sözleşmeliyim benim yanıma tayin istedi bu isteği kabul edilemedi bizim duruma çözüm getirin lütfen. Devlet bizi mağdur etmesin rica ediyorum

Avatar
Şerife 2 hafta önce

Özel işte olup eşi sözleşmeli olanların da tayini olmalı.iş kutsa 4 yıl için değecek mi eşinin yanin da iş bulabilecek mi bunlar hep sorun

Avatar
Tugba 2 hafta önce

Eşim tsk da sözleşmeli subay peki bize ne olacak lütfen bütün öğretmenler aynı durumda olsun bu ayrım nedir ???