Çok Sayıda Öğretmen Tutuklandı ve Gözaltına Alındı!
Manisa'da öğretmenlerin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı

Soma ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

Soma Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bazı adreslere operasyon düzenlendi.

Operasyonda, aralarında meslekten ihraç edilen öğretmenlerin de bulunduğu 10 kişi yakalandı.

Gözaltına alınan şüpheliler, ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

Sivas'ta gözaltına alınan 2 öğretmen tutuklandı

Sivas'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 2 öğretmen tutuklandı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan öğretmenler Tuba S. ve Murat C, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Zanlılar, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.


Malatya'da, 26 öğretmen tutuklandı

Malatya merkezli 8 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında ihraç edilen veya açıkta bulunan öğretmenlere yönelik operasyonda gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 34 kişiden 26'sı tutuklandı.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince FETÖ/PDY ile iltisaklı ve irtibatlı oldukları gerekçesiyle Milli Eğitim Müdürlüğünden ihraç edilen ya da açıkta bulunan öğretmenlere yönelik Malatya merkezli 8 ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 34'ünün emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen ve savcılıkça sorgulanan zanlılardan 32'si mahkemeye gönderildi, 2'si salıverildi.

Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 26'sı tutuklandı, 6'sı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı öğrenildi.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 31 Aralık 2016'da İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Malatya merkezli 8 ilde operasyon düzenlenmiş, 37 kişi gözaltına alınmıştı. Haklarında gözaltı kararı çıkarılan diğer 21 zanlı ise adreslerinde bulunamamıştı.

Siirt'te FETÖ'den polis ve öğretmenin bulunduğu 9 kişi tutuklandı

Siirt'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 17 şüpheliden 9'u tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan 17 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

Savcılıktaki ifadelerinden sonra mahkemeye sevk edilen 17 şüpheliden 9'unun tutuklandığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Muhtelif tarihlerde yapılan eş zamanlı operasyonlarda diğer illerde yakalanarak gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edilen bir emniyet amiri, bir komiser yardımcısı, 5 polis memuru ve 2 öğretmen tutuklandı. Bir emniyet amiri, bir komiser yardımcısı ve 6 polis memuru hakkında ise tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi."


Malatya'da FETÖ'den 30 öğretmen gözaltına alındı

Malatya merkezli 11 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, örgüte bağlı, daha önce kapatılan eğitim kurumlarında görev yapan 30 öğretmen gözaltına alındı.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Malatya merkezli, Adana, Antalya, Elazığ, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kahramanmaraş, Kütahya ve Osmaniye'de 33 adrese operasyon düzenlendi.

FETÖ/PDY'e ait kapatılan eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere yönelik operasyonda 8'i kadın 30 kişi gözaltına alındı.

Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

Soruşturma kapsamında adreslerinde bulunamayan 3 kişi ise aranıyor.

Ordu'da öğretmelerin de olduğu 15 kişinin savunması alındı

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde tek soruşturma dosyasında görülen duruşmaya, 17'si tutuklu 72 sanık ile yakınları ve avukatları katıldı.

Terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan A.K, savunmasında, Fatsa İş Adamları Derneği'nde (FASİAD) sekreterlik yaptığını belirterek, "Hiçbir terör örgütü üyesi değilim. Terörün iyisi olmaz. Çalıştığım dönemlerde böyle bir örgüt yapılanmasından haberim yoktu. Asgari ücret karşılığı sözleşmeli dernekte çalıştım. Sorumluluğum alanı dışında bir göreve bulunmadım." dedi.

Tutuklu sanık A.K. ise örgütte esnaflardan sorumlu olduğu, himmet topladığı ve "Bylock" kullandığı iddialarını kabul etmedi.

Örgütün mütevelli heyeti üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan A.U. da müteahhit olduğunu ve fatura karşılığı örgüte ait okullara inşaat malzemesi verdiğini belirtti.

Üstüne atılı suçları kabul etmediğini savunan sanık, kronik rahatsızlığı nedeniyle tutuksuz yargılanmayı talep etti.

Tutuklu B.B. de hakkında iddiaları reddederek, iki çocuğu olduğunu ve iki yaşındaki oğlunun gördüğü erkeklere "baba" dediğini ileri sürerek, tahliyesini istedi.

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenliğinden ihraç edilen tutuklu B.Y. de Ordu il yapılanmasında diyanet sorumlusu olduğunu ve Bylock kullandığı iddialarını kabul etmedi.

Okuldaki haftalık ders saatinin fazla olması nedeniyle farklı bir işle meşgul olamayacağını öne süren B.Y, şunları söyledi:

"Sünnet düğünü, cenaze gibi organizasyonlarda Kur'an-ı Kerim üzerinden sohbet verdim. Farklı farklı cemaat gruplarında da bilgim dahilinde sohbetler verdim. Bulunduğum ceza evinde de iki kişiye Kur'an öğretiyorum. Benim amacım aldığım eğitim doğrultusunda dini bilgi paylaşımı."

FETÖ'nün Fatsa İlçe İmamı olduğu ileri sürülen tutuklu F.U. da üzerine atılı suçları kabul etmediğini bildirdi.

Örgüte ait kurumların inşaatlarında sorumlu olarak çalıştığını ifade eden sanık, inşaat personeli ile ilgili yükümlülüğü nedeniyle hakkında "sorumluluk" beyanı verilebileceğini savundu.

"Bylock" isimli programı kullanmadığını iddia eden F.U, iki yıl önce akıllı telefon kullandığını ve bozulan telefonunu attığını ileri sürdü.

Evinde mütevelli heyetinin görevleri ve talimatları yer alan belgenin bulunmasına ilişkin tutuklu bulunan H.K. da öğretmen olduğunu ve dinini anlatmakla yükümlü olduğunu aktardı.

Bir tanığın, "Türk bayrağına sarılı Kur'an-ı Kerim dağıttı" iddiasını reddeden sanık, FETÖ dahil hiçbir terör örgütüne üye olmadığını bildirdi.

Tutuklu H.Ö. de kendisini kötü hissettiğini ifade ederek, yazılı savunmasını mahkemeye sundu.

Fatsa'da esnaf olan tutuklu sanık H.G. de mütevelli heyetinin başında olduğu ve yurt binası için usulsüz yer tahsisi yaptığı iddiasını kabul etmedi.

Ünye'de ilçe imamlığı görevini yürüttüğü ve Bylock kullandığı iddia edilen İ.Y. de ailesinin geçimini sağlamak üzere "Feza Eğitim" adlı şirkette bir süre çalıştığını belirtti.

Sağlık sorunu nedeniyle işten ayrıldığını anlatan sanık, terör örgütlerinin yaptıklarını tasnif etmediğini öne sürdü.

Babasının hasta olduğunu ve görüşemediği için Karabük'ten Ordu'daki ceza evine naklini talep eden İ.Y, "Bylock" adlı programdan haberi dahi olmadığını iddia etti.

Öğretmenlik görevinden ihraç edilen tutuklu K.U. da Ordu'da esnaf sorumlularından olduğu ve onlardan "himmet" adı altında para topladığı iddialarını reddetti.

Cezaevinde kendisinin, dışarıda da ailesinin psikolojik rahatsızlık yaşadığını savunan sanık, beraatini talep etti.

Tutuklu esnaf M.T. de üstüne atılı suçlamaları kabul etmedi.

Esnaf sorumlularından olduğu ve kurban parası topladığı iddiası bulunan tutuklu R.M. de 12 sene işçi olarak çalıştığını anlattı.

Üniversiteye hazırlık sürecinde annesini kaybettiğini ve babasının evlenmesiyle kardeşlerinin sorumluluğunu üstlendiğini belirten sanık, yurtlarda bulaşık yıkama ve yemek yapma ile geçimini sağladığını aktardı.

Daha sonra Sema Hukuk Derneği'nde kimsesiz ve suça bulaşmamış çocuklar üzerine bir proje geliştirildiğini vurgulayan R.M, "Bu projede resim dersi vermek için orada bulundum. 2014'te sanatla ilgili Alevi, ateist, solcusu, sağcısının da katıldığı kültür sanat derneğinde müzik etkinliği düzenlemeye başladık. Sergiler açtık. Açılışa protokol üyeleri de katıldı. Sonrasında da protokol mensupları etkinliklerimize katıldı." diye konuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu tutuklu S.İ. de farklı isimlerdeki dershanelere öğretmenlik için başvurduğunu ancak sonrasında FEM Dershanesi'nde göreve başladığını kaydetti.

Sanık, dershaneye gelen öğrencilerin büyük bir bölümünün de yurtta kaldığını, sınav öncesi ve sonrası onlarla ilgilenmek için yurda gittiğini savundu.

Tutuklu Ş.H. de Fatsa ilçesinde toplanan himmet ve kurban paralarının kendisinde toplandığı, "Bylock" kullanıcısı olduğu iddialarını kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, 72 sanıklı dosyada, tutuklu 17 sanıktan 15'inin savunmasını almasının ardından, duruşmaya ara verdi.


Kızıltepe'de 6 öğretmen tutuklandı

Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığınca terör örgütü PKK'nın iş bırakma talimatına uyarak derslere girmediği ve sosyal paylaşım sitelerinde terör örgütünün propagandası yaptığı belirlenen öğretmenlere yönelik soruşturması kapsamında 4 gün önce bazı adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 15 öğretmenin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye çıkarılan şüphelilerden biri savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şüphelilerden Mehmet A, Erkan E, Beşir İ, Sıddık U, Yavuzhan B. ve Abdülkadir D. tutuklandı, 8 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.(AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.