Eğitim Bir Sen'den Alan Değişikliği Açıklaması

Öğretmenlerin bir kısmı üniversiteden lisans düzeyinde mezun oldukları ve atamaya esas alanları farklı olmasına rağmen, ihtiyaç, norm durumu vb nedenlerle mezuniyet alanları dışındaki branşlarda görev yapmaktadırlar. Bilindiği gibi bir meslek alanında uzman kişi yetiştirmek hem zaman hem de maliyet demektir. Gelişmiş müreffeh toplumlar arasında yerimizi almak istiyorsak, herkesin bildiği işi yapması gerekir. Kim hangi alanda yetişmişse elbette o alanda verimli çalışabilir, başarılı olabilir. 

Öğretmenlerin haklı beklentisi ‘diplomaya dayalı alan değişikliği’ mağduriyeti derhal giderilmelidir. 2014 yılından sonra uygulanmasından vazgeçilen alan değişikliği uygulamasının öğretmen açığının giderilmesi ve norm fazlası öğretmen sayılarının da azalmasına sebep olacaktır.
 

Bilinmelidir ki, alanı dışında çalışan eğitimciler, moral ve motivasyon açısından ciddi güçlükler yaşamaktadırlar. Verimli olma potansiyelleri atıl bir halde beklemektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60. Maddesinde;

“(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.
 
            (2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

 
            (3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.” denilmektedir.
 
            Bakanlık, bu konuda somut bir adım atmalı; bir planlama dahilinde alan değişikliği takvimini hazırlayarak yeni öğretim-öğretim yılı başlamadan evvel alan değişikliğinden faydalanacak öğretmenlerimizin görev yerleri belli olacak şekilde alan değişikliğini gerçekleştirmelidir. Öğretmenlerimizin daha verimli çalışabilmeleri için Bakanlık kendi personelinin bu durumuna duyarsız kalmamalı, konu hakkında adım atmalıdır

Tekin KORKU

Eğitim Bir Sen Ankara

4 Nolu Şube Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Derya 1 yıl önce

Alan değişikliği yapılmalıdır öğrenim gördüğümüz alanda çalışmak istiyoruz

Avatar
Nalan 1 yıl önce

Alan değişikliği yönetmelige göre yapılmalidır

Avatar
Türkan 1 yıl önce

Yönetmeliğe aynen bağlı kapsamlı alan değişikliği bekliyoruz

Avatar
Çınar 1 yıl önce

Yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak alan değişikliği yapılmasını istiyoruz.

Avatar
Kerim 1 yıl önce

4 yıldır yapılmayan alan degisikligi artık yapılmalıdır.DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN BU KADAR UZADI BU İNAT NİYE...
ÖĞRETMENLER ARTIK MEZUN OLDUĞU ALAN DA ÇALIŞMAK İSTİYOR....

Avatar
Kerim 1 yıl önce

Meb ALAN DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA BIR ACIKLAMA YAPMALIDIR.YETKILILER ALAN DEGİSİKLİGİ BEKLEYEN MAĞDUR ÖĞRETMENLERI NEDEN DINLEMIYOR NEDEN??????
3 yildir yapilmamasinin sorumlusu kim onca ogretmenin vebaline girmeyin yeter artik bu hatadan bir an once donulmelidir...
MEB YONETMELIKTE OLDUGU GIBI ALAN DEGISIKLIGINI AZ DA OLSA HER YIL YAPMALIDIR.ÖGRETMENLERİN SESİN E KULAK VERIN ARTIK...

Avatar
Kerem 1 yıl önce

4 yıldır yapılmayan alan degisikligi artık yapılmalıdır.DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN BU KADAR UZADI BU İNAT NİYE...
ÖĞRETMENLER ARTIK MEZUN OLDUĞU ALAN DA ÇALIŞMAK İSTİYOR....

Avatar
Cem 1 yıl önce

Resmen zulüm yapılıyor zulüm bizleri alanımız dışında çalıştırarak yazıklar olsun.Allahın adaleti bu zulmü biterecek inş.