Eğitim Bir Senden Öğretmenlerin ''İş Güvencesi'' Açıklaması
Eğitim Bir Sen'den yapılan açıklamada, 64. Hükümet Programı'nda kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışılmayacağına dair teminata kesin bir ifadeyle yer verilmesi gerektiği savunularak, "Aksi takdirde, çalışma barışı ve toplumsal huzurun bozulmasının zemini oluşturulacaktır ki; bu yeni Türkiye hedefinden uzaklaşma anlamına gelecektir" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, sosyal güvenliği yetersiz, iş güvencesiz taşeron işçiyle büyük devlet olunamayacağına işaret edilerek, güçlü memur için "olmazsa olmaz"ın iş güvencesi olduğu belirtildi.

"İş güvencesi, büyük Memur-Sen ailesinin ve bütün kamu görevlilerinin kırmızı çizgisidir" denilen açıklamada, kamu görevlilerinin bu kırmızı çizgisinin erozyona uğratılmasına, aşılmasına asla izin verilmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, "Henüz hükümet dahi kurulmamışken, iktidar partisinin bazı milletvekillerince yapılan 'İş güvencesinin kaldırılacağına' yönelik sorumsuz açıklamaları esefle karşılıyoruz" görüşüne yer verildi.

"Kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışıldığı, tartışılacağı ya da sona erdirileceği" algısı uyandıracak kavramların kullanılması ve açıklamalar yapılmasının "çalışma hayatının ve toplumsal barışın dinamitlenmesi" anlamına geldiği ileri sürülerek, "Kamu görevlilerinin ve toplumun huzurunu bozacak benzeri açıklamalardan bu çerçevede vazgeçilmelidir" denildi.

- "İş güvencesini tartışmaya açmak, zaman israfıdır"

Açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

"3. Dönem Toplu Sözleşmesiyle, 4/C'lilerin, 4/B'lilerin ve üniversite mezunu işçilerin kadroya alınması yönünde çalışma başlamışken, 1 Kasım seçimlerinde asli işlerde istihdam edilen taşeronların kadroya alınması sözü verilmişken ve seçim beyannamesinde kamu görevlilerinin iş güvencesiyle ilgili bir tespite ve teklife yer verilmemişken, kamu görevlilerin iş güvencesini tartışmaya açmak çelişkidir, abesle iştigaldir, enerji kaybıdır, zaman israfıdır. Bu tartışmaları doğru da bulmuyoruz."

64. Hükümet Programı'nda kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışılmayacağına dair teminata kesin bir ifadeyle yer verilmesi gerektiğinin öne sürüldüğü açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Aksi takdirde, çalışma barışı ve toplumsal huzurun bozulmasının zemini oluşturulacaktır ki; bu yeni Türkiye hedefinden uzaklaşma anlamına gelecektir. İktidarın hedefi iş güvencesini kaldırmak olmamalı, güçlendirmek olmalıdır. Kamu personel sistemi, iş güvencesi temelinde kadrolu istihdam odaklı, kamu görevlilerine güveni esas alan anlayışla kariyer ve liyakat odaklı olarak güçlendirilmelidir. Kamu hizmetleri alanında asli ve süreklilik niteliğinin asıl, geçici faaliyet kurgusunun istisna olduğu anlayışıyla, geçici personel ve sözleşmeli personel istihdamına kısmen yer verilmeli, kamu hizmetleri alanında taşeron çalıştırma uygulamalarına bütünüyle son verilmelidir."
kaynak: Anadolu Ajansı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Okullar,özel sektör gibi olursa.O kadar emekten ,beklemeden sonra atanan öğretmenler müdürün iki dudağı arasına bırakılırsa,bu kötüye kullanıma çok açık bir durum olur.Okullarda eşitlik,huzur ortamı kalmaz

Avatar
Ahmet Hoca 2 yıl önce

Güzel ve doğru bi açıklama. İnşAllah samimiyetle dururlar bu sözlerinde.