Eğitim ve Öğretimde Köklü Reformlar Geliyor!
 Nabi Avcı dün katıldığı tv programında:

“Bir de bizim, daha önce başka vesilelerle de söyledik; müfredatımızda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz, daha da yapacağız, daha köklü reformlar yapacağız müfredatla ilgili. Ama müfredatımızın ağırlığının farkındayız, çocuklarımız yoruluyorlar, öğretmenlerimiz de yoruluyorlar, dinlensinler, dinlensinler ki ikinci yarıda daha verimli çalışsınlar.

Bir de o genelgede başka bir konu daha var; onu da bir kere daha vurgulamakta fayda var. Daha doğrusu iki konu var. Bir tanesi; bu karnenin ne manaya geldiğini, yani karne çocuklarımızın böyle bütün performanslarını değerlendiren bir belge falan değil, çocuklar hakkında ailelerinin ve kendilerinin bir fikir sahibi olmasını sağlayan, pekâlâ telafi edilebilir, orada bekledikleri kadar başarılı görmüyorlarsa veliler karneleri çocuklara hemen şey yapmasınlar…

Değildir, çocuklar birinci dönem böyledir, ikinci dönem düzeltirler, bunu problem yapmamalarını özellikle velilerden rica ediyorum. Bir de, o genelgede öğretmenlerimize şunu özellikle hatırlattık: Çocuklara markalar vererek şu kırtasiyeden şu marka veya isim vererek, yayınevi isimleri vererek şu yardımcı kitap, bu yardımcı kitap gibi yönlendirmeler yapmayacaksınız dedi. Bu da var o genelgenin içerisinde. Çocukları ve aileleri masrafa sokacak, üstelik böyle adres göstererek ‘şuradan gidin, şu marka…’ Yapan olursa biz ne yapacağımızı biliyoruz.

Onlar zaten okul yönetimlerine, eğer oraya da ulaşamıyorsa ilçe müdürlüklerine, oraya da ulaşamıyorsa il müdürlüklerine, oraya da ulaşamıyorsa bize bildirirlerse biz de gereğini yaparız.

Kırtasiye malzemesi, yani şöyle tabii ki işte defter al, kalem al diyecek tabii öğretmen ihtiyaçlara, ama bazı yerlerde marka filan tanımlanarak böyle şeyler yapıldığına dair duyumlar geliyor, onun için onu yapmasınlar diye bir kere daha uyardık.”

Yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilmemesi genelesi

“Çok zevkle imzaladığım bir genelge o.

Bazı veliler bundan hoşnut değiller, onu biliyorum. Ama biz haklıyız, yani çocuklar ve biz haklıyız. Bu yarıyıl tatili zaten bunun için veriliyor çocuklar dinlensinler, eğlensinler, işte başka şeylerle de meşgul olabilsinler, oyun çağındakiler oyunlarını oynasınlar, başka sanatsal, sportif, kültürel faaliyetlerde bulunsunlar, aile büyüklerini ziyaret etsinler, arkadaşlarıyla daha çok beraber olsunlar, dinlensinler istiyoruz, tatiller de bunun içindir zaten. Ama bazı velilerimiz çocukları bir türlü rahat bırakmıyorlar, onlara biraz da birer proje gibi bakıyorlar, kendi olamadıkları şeyleri illa onlar olacakmış gibi, onları oldurmak için çocuklara fazla yükleniyorlar, böyle yaparak da daha iyi annelik ve babalık yaptıklarını düşünüyorlar.

Çocuklar kitabın kapağı açmasınlar, hiçbir şey yapmasınlar, yasak demiyoruz, ama…

Başka kitaplar okusunlar, öğretmenlerinin tavsiye ettiği başka kitaplar olabilir, ama sınava çekmek üzere değil. ‘Bak bu güzel bir kitap, sen de bunu tatilde okursan hoşuna gider’ müeyyidesi olmayan, bir yaptırımı olmayan, döndüğü zaman, bak okudun mu, okumadın mı imtihan edeceğim diye baskı altında okumayacakları kitapları okusunlar.”

“Ödev, bir eğitim aracıdır, ama bir yük, bir angarya değil”

“Şimdi ödev, bir eğitim aracı mıdır? Evet, bir eğitim aracıdır. Ama bir yük, bir angarya gibi algılanıp verilirse ve alınırsa, o zaman eğitimsel amaçlarını sağlamaz. Yani ödev çocuğun okul dışında da bazı ilgilerini, meraklarını diri tutmayı, onları bu konulara biraz daha yönlendirmeyi amaçlayan bir eğitsel araçtır aslında. Bu aracının dışına çıkıp da okulda yapılması gereken şeyleri eve transfer edersek, o zaman zaten böyle yapılan ödevlerin büyük bir bölümünü kimin yaptığını da biz çok iyi biliyoruz. (Gülüşmeler) Siz de güldüğünüze göre siz de biliyorsunuz. Onun için biz öğrencilerimizin ve velilerimizin böyle angarya, ağlaya ağlaya veya kahrede kahrede ödev yapmalarını istemiyoruz. Öğretmenlerimiz de bu hizmet içi eğitimlerde bir ödevin hangi amaçla, hangi ölçüde, hangi dozda verilirse çocuklar için yararlı, hangi dozda verilirse angaryaya dönüşecek şeyler olduğunu bilirler, öğreniyorlar, öğrenecekler.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.