FETÖ Üyesi Öğretmenler Böyle Atılacak!
 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan ilk KHK olan 667 sayılı KHK'da FETÖ ile irtibatlı bulunan memurların kamu görevinden çıkarılmasına yönelik olarak şu düzenleme yapılmıştı

"14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ve diğer mevzuata tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel, ilgili kurum veya kuruluşun en üst yöneticisi başkanlığında bağlı, ilgili veya ilişkili olunan bakan tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine ilgili bakan onayıyla kamu görevinden çıkarılır."

Bu maddeye göre, her kurumda bir komisyon kurulacak ve komisyonun teklifi üzerine ilgili bakan onayıyla kam görevinden çıkarma olacaktı.

Bu usulü, Dışişleri Bakanlığı, Bilim ve Sanayi Bakanlığı uyguladı.

Ancak başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde TRT'de yaptığı açıklamada farklı bir usul açıklamıştır.

Başbakanın açıklaması şu şekildedir:

"Çeşitli mecralardan gelen raporlar var. Elimizde 13 tane kriter var. Bu kriterlerin tek tek hepsi gözden geçiriliyor, kurumlarda oluşturulmuş kurullar var, o kurullarda değerlendiriliyor, ondan sonra bizatihi bakan arkadaşlarımız konunun takipçisi, en sonunda Başbakanlığa geliyor, Başbakanlıkta Müsteşarımızın başkanlığında oluşturulan bir değerlendirme ekibinde son süzgeçten geçiyor ve nihayet deniliyor ki 'Şunlar, şunlar memuriyetten çıkarılmıştır' diye listeler yayınlanıyor KHK'larla."

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de görevine son verilecek öğretmenlerin KHK eki listelerle atılacağını ve ilan edileceğini belirtmişti.

Hükümetin son dönemdeki açıklamalarına baktığımızda şunu söyleyebiliriz:

Kamu kurumlarında oluşturulan komisyonların teklifi ve Bakan onayıyla FETÖ'cü memurları kamu görevinden çıkarmak şeklindeki uygulamadan vazgeçilmektedir.

Bunun yerine, kurumlarda oluşturulan listeler, bakanlar tarafından inceledikten sonra, bir kez de Başbakanlık tarafından incelenecek ve son liste yayımlanacak Kanun Hükmünde Kararnamelerde ilan edilecektir.
www.memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayşe 2 yıl önce

bence öncesi sonrası olmamalı.ohhh sen bir güzel soruları çal kopyaları çek.hiç yorulmadan iş sahibi ol.sonra pişmanım de.pişman bile olsalar özellikle soruları çalanlar her ne olursa olsun işten atılmalıdırlar.hiç utanmadılar mı hak yemeye.hiç yakışır mı dinimize.bu iyi olacak toptan temizlenecek ülkemiz.böylelerin ne yararı olacak ülkemize.ben bu konuda çok güveniyorum devletime.düşündükçe insanın aklı almıyor.bir tutturmuşlar hizmet hizmet diye.oturup sınav çalışsalardı da kendi haklarıyla iş sahibi olsalardı .hiç mi utanmadılar ya.Allah yüzlerini gösterdi işte