Görevlerine Son Verilen Öğretmenlerin Yapamayacağı İşler
 OHAL uygulamaları kapsamında çıkarılan ilk KHK (667 sayılı), kamu görevlilerinin hangilerinin ne şekilde görevine son verileceğini düzenlerken,  görevlerine son verilecek olanların yapamayacakları diğer faaliyetleri de düzenliyor. 
Görevden çıkarılacak olanlar

Terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı  (kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen;

-Yargı mensupları ile bu meslekten sayılanlar (Anayasa Mahkemesi üyeleri, Yargıtay daire başkanı ve üyeleri, Danıştay daire başkanı ve üyeleri, hâkim ve savcılar, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi daire başkanı ve üyeleri, Askeri Yargıtay daire başkanı ve üyeleri, askeri hakimler, Sayıştay meslek mensupları) meslekten çıkarılacak.

-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi personel kamu görevinden çıkarılacak.

-Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanununa tabi personel kamu görevinden çıkarılacak.

-Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanununa tabi personel kamu görevinden çıkarılacak.

-Milli Savunma Bakanına bağlı personel kamu görevinden çıkarılacak.

-Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personel kamu görevinden çıkarılacak.

-Mahalli idareler personeli kamu görevinden çıkarılacak.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olanlar ile diğer mevzuata (yukarıda sayılanlar dışında kalan) tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel kamu görevinden çıkarılacak.

Görevlerine son verilenlerin yapamayacağı işler

667 sayılı KHK hükümleri kapsamında görevlerine son verilenler;

**Bir daha kamu hizmetinde hiçbir şekilde (doğrudan veya dolaylı olarak)istihdam edilmeyecek, görevlendirilemeyecek.

**Kamu hizmeti olarak değerlendirilen hiçbir görevi yapamayacak ve kamuda hangi statüde olursa olsun (memur, işçi, sözleşmeli, geçici personel gibi) görev alamayacak.

**Üzerlerinde taşıdıkları her türlü mütevelli heyet üyeliği, kurul üyeliği, komisyon üyeliği, yönetim kurulu üyeliği, denetim kurulu üyeliği, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona erecek.

**(Yargı mensupları ile bu meslekten sayılanlar hariç) özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak.

**Uhdelerinde taşıdıkları büyükelçi, vali gibi unvanları ve yüksek mahkeme başkan ve üyeliği, müsteşar, hâkim, savcı, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamayacaklar. Bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacaklar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.