İşte Alan Değiştirebilecek Branşlar

1- Sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programını başarıyla tamamlayan öğretmenler özel eğitim alanına geçebilecek.

2- Kapatılan alanlarda görev yapmakta olup görev yaptıkları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenler Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararına göre mezun oldukları yükseköğrenim programının atanacakları alana da kaynak olması kaydıyla bu alanlara geçebilecek.

Bu kapsamda sadece alanı kapatılan öğretmenlere değişiklik hakkı tanınmaktadır. Bu tür alanlar genelde mesleki ve teknik eğitim veren alanlarda ( Matbaacılık, Gemi Yapımı, Meteoroloji vb gibi.) göze çarpmaktadır. Alan kapatıldığından o alanda öğretmenin atanacak yeri olmadığından bu tür öğretmenlere alan değiştirme hakkı verilmiştir. Örneğin Anadolu Öğretmen Liseleri kapatılınca "Öğretmenlik Meslek Dersleri" alanı kapatılmış bu öğretmenler önceden "Rehberlik" alanına geçmişlerdir. Bu örneğe uygun olanlar bu kapsamda alan değiştirebileceklerdir. Yoksa ikinci üniversite bitirip alan değiştirme bekleyenler bu kapsamda alan değiştiremeyeceklerdir.

3- Öğretmenlerin, diplomalarında yazılı yan alanlara ya da aylık karşılığı okutacakları derslerin öğretmenliğine alan değişikliği yapılmayacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Alan Değişikliği yoluyla yapılacak atamaları sınırlı tuttuklarını açıkladı.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA MEB'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

Sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik "Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı"nı başarıyla tamamlayan öğretmenlerin özel eğitim alanına, kapatılan alanlarda görev yapmakta olup görev yaptıkları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenlerden Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararına göre mezun oldukları yükseköğrenim programları atanacakları alana da kaynak olanların ise bu alanlara alan değişiklikleri yapılacaktır.

Yeterli potansiyel aday olmadığından öğretmen ihtiyacı karşılanamayan özel eğitim alanına yapılacak alan değişikliği ile özel eğitim alanında bulunan öğretmen ihtiyacının karşılanması; kapatılan alanlarda görev yapan dolayısıyla fiilen yerine getireceği ders görevi bulunmayan öğretmenlerin ise ihtiyaç bulunan diğer alanlara
atanmaları yoluyla daha etkin hale getirilmeleri amaçlanmıştır.

Alan değişikliği, öğretmen ihtiyacı ve kamu yararı göz önünde bulundurularak sınırlı tutulmuştur.

Şöyle ki;

1- Bakanlığımız kadrolarında görev yapan öğretmen sayısı 904.679'a, norm kadroya göre öğretmen doluluk oranı ise ortalama % 90'a ulaşmıştır.

2- Bazı alanlarda doluluk oranı %100'ün üzerindedir.

3- Atama bekleyen potansiyel öğretmen adayı sayısı 412.015'tir.

4- Halen eğitim fakültelerinde 267.061, eğitim fakültesi dışında öğretmenliğe kaynak olan diğer yükseköğretim kurumlarında ise 433.422 olmak üzere toplam 700.483 öğrenci öğrenim görmektedir.

Bu veriler göz önünde bulundurularak potansiyel öğretmen adaylarının mağdur edilmemeleri bakımından alan değişikliğinin sınırlı tutulması gerekli görülmüştür. Zira alan değişikliği yoluyla yapılacak atamalar potansiyel adayların atanabileceği kontenjanların daha da daralmasına ve hatta bazı alanlar bakımından atanma imkanlarının kalmamasına yol açacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

Ahmet KANDEMİR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ogretmen 2 yıl önce

Alan değişikliği ile kimsenin yerini daraltmayacaktik. Sadece yillardir kadrolu olan öğretmenler kendi aralarinda yer degistirmis olacak. Herkes daha mutlu ve huzurlau calisacakti. Su an öğretmenin psikolojisinin hiçe sayıldığını cok rahat görebiliyorum

Avatar
recep 2 yıl önce

özel eğitim öğretmenlerini atamayıp alanı tanımayan insanları atayarak özel eğitim öğretmenlerini mağdur etmiş olmuyor musunuz acaba? potansiyel öğretmen adayları?