Konyada Okul Müdürüne 5 yıl 9 ay Hapis Cezası
 Konya'da bir Anadolu Lisesi'nde müdür olduğu dönemde öğrencisiyle ilişki yaşadığı iddiasıyla yargılanan A.B.'ye hapis cezası verildi.

Olayla ilgili duruşmanın son celsesi Konya 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 9 Şubat 2016 tarihinde görüldü. Sanık ve mağdur avukatlarının son savunmalarını dinleyen mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme, sanık A.B. ile ilgili olarak, "Reşit Olmayanla Cinsel İlişki suçu sabit görülmekle, suç yer ve zamanı, suç konusunun önem ve değeri, sanığın kastı, kastın yoğunluğu göz önünde bulundurularak eylemine uyan 5237 Sayılı TCK'nın 104/1 maddesi uyarınca takdiren ve teşdiden 3 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanık bir suç işleme kararının icrası kapsamında, değişik zamanlarda mağdura karşı aynı suçu birden fazla işlediğinden cezasının TCK 43/1. Maddesi uyarınca suç sayısına göre takdiren 1/2 oranında artırılarak sanığın neticeten 4 yıl 15 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, suçun işleniş biçimine, delil durumuna göre sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, olaydan sonraki davranışları ve yargılama sürecindeki davranışları ile verilecek cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkileri mahkememizce değerlendirilerek, sanığın lehine olabilecek başkaca takdiri indirim hükümleri ile TCK'nın 62. Maddesinin uygulanmasına yer olmadığına" karar verilmiştir denildi.

ALIKOYMAKTAN DA CEZA

Mahkeme ayrıca sanıkla ilgili olarak 'Kanuni Temsilcisinden Rızası Dışında Evi Terk Eden Çocuğun Alıkonulması' suçuyla ilgili de ceza verdi. Mahkeme, "Kanuni Temsilcisinden Rızası Dışında Evi Terk Eden Çocuğun Alıkonulması suçunu işlediği anlaşılmakla, suçu işleyiş biçimine ve suç kastının yoğunluğuna göre eylemine uyan, 5237Sayılı TCK'nın 234/3. Maddesi uyarınca takdiren 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı da göz önüne alınarak 53. Maddenin 1,2,3 bendlerinin sanık hakkında uygulanmasına, suçun işleniş biçimine, delil durumuna göre sanık hakkında başkaca artırım ve indirim nedenleri ile sanığın lehine olabilecek başkaca hükümlerin, sanığın kişilik özellikleri, suç işleme hususundaki eğilimi, sanığın pişmanlık göstermemesi, yargılama sürecindeki davranışları da göz önüne alındığında, yeniden suç işlemeyeceği yönünde mahkememizce olumlu kanaat oluşmadığından, bu nedenle TCK'nın 62, 50 ve 51. Maddede düzenlenen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair hükümlerin uygulanmasına takdiren yer olmadığına, sanığın bu suçtan neticeten 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti" ifadeleri kullanıldı. Mahkeme tarafından sanığın, Yargıtay Ceza Dairesi Başkanlığına temyiz isteminde bulunabileceğini de kaydedildi. Mahkeme tarafından toplamda 5 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan sanığın olaydan önce okul müdürlüğü görevinden alındığı bu olaydan sonra ise öğretmenlik görevinden açığa alındığı öğrenildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.