Meb, Öğretmenlerle İlgili 7 Önemli Karar Aldı!
1-Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri alanında görev yapan öğretmenlerden istekli olanların, hizmet içi eğitim kurslarına alınarak rehberlik alanına geçişlerine imkân tanınmalıdır.

2-Haftalık ders programlarının belirlenmesinde kadın öğretmenlerden engelli çocuğu bulunanların gün ve saat tercihlerine öncelik verilmesi hususunda düzenleme yapılması sağlanmalıdır.

3-İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği’nin 17. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan “Kurumlarda öğretmen olup da görevli bulundukları yerde çocuklarının devam edeceği düzeyde okul bulunmayanların çocukları” ifadesindeki “düzeyde” ibaresi “türde” olarak değiştirilmelidir.

4-Personelin okul öncesi eğitim çağındaki çocukları için, Bakanlık merkez teşkilatı binasının uygun bir bölümüne ya da çevre okullardan birine (Namık Kemal Ortaokulu/Mimar Kemal İlkokulu gibi) çocuklarını bırakabilecekleri okul öncesi sınıfı oluşturulmalıdır.


5-Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamındaki kurslarda, kurslarla ilgili iş ve işlemleri yürütmek amacıyla birden fazla yöneticinin görevlendirilebilmesi sağlanmalı; hafta içinde düzenlenen kurslarda (yönetici olarak) görev alan yöneticilere de ek ders ücreti ödenmesi noktasında gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.


6-Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslara Dair 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu kararının günümüz şartlarına uygun olarak güncellenmesi konusunda gerekli çalışmalar tamamlanmalıdır.


7- 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme hükümleri çerçevesinde 2/2/2005 tarihli ve 5289 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmamış olanlardan 15/1/2016 tarihinde görevde bulunanlara ilave bir derece verilecek olması da dikkate alınarak, 2015 yılı unvan değişikliği sınavı atama sürecinde boş kalan kadrolara, 28 Şubat 2015 tarihinde yapılan unvan değişikliği sınavında başarılı sayılan adaylar arasından kadro ve derece durumları itibarıyla ikinci kez atama yapılmalıdır.(kamudanhaber)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ho 2 yıl önce

Ogretmenlik meslek bilgisi ogretmenleri neden rehberlik alanina geciriliyor onu anlamadim. Bu bolumun mezunlarina ve mezun olacaklarina haksizlik degil midir bu? Ogretmen liseleri kapatilirken bu neden dusunulmedi ?!!

Avatar
Pdr 2 yıl önce

Atanamayan 4.000 pdrci we mevzun olacak bünlrrce pdrci neyinize yetmiyor ? Neyin peşindesiniz ? Bu ne tutarsızlık ?

Avatar
pınar 2 yıl önce

öğretmen liselerini kapatırken aklınız nerdeydi o kadar okuyan ve mezun pdr öğrencisine haksızlık yapılıyor 4 yıllık eğitimimiz 30 günlük kurslara sığdırılmaya çalışılıyor.

Avatar
mehmet 2 yıl önce

Yan alan aşamalarından bir ses yok..

Avatar
Fu 2 yıl önce

4. Maddeyi anlamadım. Yardımcı olabilir musunuz

Avatar
Çakı 2 yıl önce

Zart hükümetin usaklari

Misafir Avatar
yağmur 2 yıl önce @Çakı

pardon çoğumuz demek istedim. şuan felsefe branşındayız.ama meslek derslerinede giriyoruz.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
yağmur 2 yıl önce @Çakı

ben öğretmenlik meslek bilgisi öğretmeni olarak atandım.geçen sene çocuğumuz felsefeye kaydırıldı.

Beğenmedim! (0)
Avatar
yağmur 2 yıl önce

pardon çoğumuz demek istedim

Misafir Avatar
yağmur 2 yıl önce @yağmur

şuan meslek derslerine giren öğretmenler mi istekleri halinde rehber öğretmen olacak tam anlamadım

Beğenmedim! (0)