MEB Sadece Öğretmenle Hizmet Verecek Bakanlık Değildir!

Ülkemizin en geniş ve  güçlü teşkilat yapısına  sahip olan Milli  Eğitim Bakanlığının  bir milyon adedi bulan öğretmeni ve memur kadrosu bulunmaktadır.MEB bunyesinde yaklaşık 930.000 öğretmen ve yaklaşık 80,000 memur hizmetli personel bulunmaktadır.
18 Milyon öğrenci için direk muhatap yalnızca öğretmen değildir

18 Milyon öğrenciye hizmet eden MEB bunyesinde bulunan öğretmenler yalnızca ve tek başına eğitim paydaşı değildir.Eğitimin PEDAGOJİK  ve HİZMET paydaşlar vardır.Eğitim kalitesini artırmada yalnızca ÖĞRETMEN KALİTESİni artırmayı duşunmek buz dağının diğer yuzunu anlamamak demektir.Muhakkak Öğretmen kalitesinin yukseltilmesi eğitim niteliği ve kailtesini artıracaktır.Eğitim ortamlarının kalitesini artırmak öğretmene yardımcı olan birimlerin kailitesini artırmak eğitimin kalitesini artıracaktır.
80.000 Memur ve Hizmetli kadrosu niteliği eğitime katkısı nedir .

80.000 Memur ve hizmetli kadrosu dağılımı 34,000 YHS ve 46,000 GHS  ve diğer hizmet birimlerinden oluşmakta olup bunlardan 30,000 il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde olup okullarda yaklaşık butun hizmet sınfları dahil GHS ve YHS 50,000 kişi bulunmakta.Ülkemizde 53,000 devlet okulu ve yaklaşık 600.000 devlet dersliği bulunmaktadır.53,000 devlet okulunda YHS ve GHS olmak üzere 50,000 personel bulunmakta bunun 32,000 adedi YHS yani HİZMETLİ kadrosunda bulunmaktadır.….kısacası 18 Milyon öğrencinin ve 600,000 dersliğin  temizliği 32,000 kişiye emanet edilmiştir..Bu istatistiğe göre bir YHS kadrosuna ortalama 20 derslik düşmektedir…
MEB ihtiyacı olan YHS sorununu nasıl çözmekte…

Son dönemde gerek istihdam politikası ve gerekse Maliye bakanlığını bakış açısı MEB in YHS kadrosu ihtiyacı Engelli personel istihdamı ve hizmet alımı yapılarak çözulmeye başlanmıştır.
Engelli Personelin okullarda verimliği -MEB ayağına kurşun sıkmakta

MEB  engel oranı yuksek olan %45-%90  personeli okullarda istihdam ederek buyuk yanlış yapmakta. Bu kadro istihdamı görunurde norm  kadro işgali yaparak MALİYE bakanlığınca okullarda gerek hizmet alımı ve gerekse KPSS yoluyla YHS alımını engellemektedir. Bu anlamda  MEB ayağına kurşun sıkmakta.Engelli istihdamı verimliği duşurmekte ve okulların temizlik ve hijyen sorunu ortaya çıkmakta.2000 öğrencili ikili eğitim yapan 24 derslikli bir okulda 6 adet hizmetli bulunmakta 6 tanesi de çeşitli oranlarda engelli olması nedeniyle okulda HİJYEN VE TEMİZLİK okulun en önemli gundem maddesi olmakta ..okul eğitim öğretim görevini aksatmakta.BİMER ve CİMER  ve 147 şikayetlerinin çoğunluğu bu konuyu kapsamaktadır. Öğretmen ve öğrenci eğitim öğretime odaklanamamakta.Norm Kadro cetvelinde bulunan personel kuruma alınacak hizmet alım ödeneğine engel olmakta zira MEB strateji gelistirme birimi ödenek planlaması yaparken kadro cetveline göre işlem yapmakta……
Çözüm önerisi….

-MEB okulların temizlik elemanı ihtiyacını HİZMET ALIMI yoluyla karşılamalı uygulama olumlu fakat ödenek yetersiz
-Ödenek artırımını sağlamak için engelli istihdamının okullarda yapılmasına son vermeli ve mevcut engelli personel diğer bakanlıklara nakil yapılmalı
Diğer bakanlıklarda öngörulen HİZMET ALIM ödeneği MEB ve okullara aktarılmalı
-İŞ-KUR aracılığı ile yapılan TYP uygulamalarında okul sayısı ve norm gözetilmemeli ve her okula en az 3 personel olmak üzere meb toplamda 150,000 TYP istihadmı yapılmalıdır.Ülkemizde yaklaşık 720,00 TYP çalıştırıldığı duşunulurse bu rakam abartılı değildir.
Yapılacak bu çalışmaların eğitime katkısı ne olacak

MEB eğitim öğretimin kalitesini artırmada çözüm olarak yalnızca öğretmen kalitesini artırmaya odaklanmamalı.Eğitim öğretim ortamlarının  temizliği ve HİJYENİ ve çocukların sağlıklı ve temiz ortamlarda eğitim görmesi onların derslerine  daha rahat odaklanmasını sağlar öğretmenlerin daha  istekli çalışmasını sağlar ve göz bebeğimiz çocuklarımızın  sağlık problemleri ile karşılaşmasını önler

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
user 4 yıl önce

Bunu yazan ne cok sey biliyormus. Herkesin yerine konusmus hic engellinin durumlarindan bahsetnemis bide onlarin acisindan dusunsenize kendini bilmes okumus ama adam olamamis mudur veya ogretmenlerle ugrasiyorlar. Sonra nerde calisma performansi ki ogrenmenlerde cok iyi calisiyor. Isıl ısıl mubarekler. Once bi siz kendinize bakinda ondan sonra engellilerin calismasina laf edin.

Avatar
ABC 4 yıl önce

Çok doğru eğitimsiz ve ipini koparan engelli diye hizmetli kadrosuna atanıyor atanmasında sıkıntı yok eğer işini engelli olmayanlarla ayni derecede yapiyorsa fakat maalesef engelliyim yapamam diyerek görevlerini yapmıyorlar bu sadece MEB için geçerli değil diğer tüm bakanlıklarda da aynısını yapiyorlar maaşlarından 5 kuruş kesilse tepki verirler ama görevlerini yapmaya gelince engelliyiz diyorlar madem engellisin bir iş yapadığını biliyorsun ne diye atanıyor?? Bazen engelli olmayanlarda var bir çok kurumda işleri güçleri masa başında oturup hiç bir iş yapmaz yaş olarakta genelde yaşlı insan soruyor bu kurum ne diye buna maaş ödüyor?¿ bunların yerine engelli veya engelli olmayan genç ve görevini en iyi şekilde yapan ve yerine getiren birilerini atamaları gerekir.. görevini mükemmel şekilde yapamayana iş ve maaş verilmemeli.