Nabi Avcı, Cizre ve Silopi'de Yaşananları ve Olacakları Anlattı!
 64. Hükümet'te yeniden Milli Eğitim Bakanı olarak görevine devam eden Nabi Avcı ilk kez Yeni Şafak'a konuştu. Avcı Güneydoğu bölgesinde yaşanan terör olaylarından etkilenen öğretmen ve öğrencilere, yeni atanacak öğretmenlere, öğretmen akademisine, takviye kurslarına kadar bir çok konuda özel açıklamalarda bulundu:

REHİN İHBARLARI GELİYORDU

Cizre'de 42 bin 850, Silopi'de 37 bin 306 öğrencimiz var. Şırnak'ta toplam öğrenci sayımız 150 bin 841. Bölgedeki bazı illerde ve ilçelerde özellikle öğrencilerin can güvenliği konusunda zaman zaman ciddi endişeler taşıyoruz. Özellikle öğrencilerin terör örgütü tarafından canlı kalkan olarak kullanılacağı, rehin muamelesi göreceği ihbarları, teşebbüsleri ve duyumları geliyor.

TEDBİR ALMAK ZORUNDA KALDIK

Bölgede terör örgütünün faaliyetleri neticesinde bazı okullarımızda dersler aksadığı için müfredatın yetiştirilememesi gibi bir sorunumuz vardı, bu sorun halen de var. Dolayısıyla derslerin yapılamadığı günlerin telafisinde yapılması gerekenlerle ilgili bölgedeki öğretmenlerimize bu konuda hizmet içi eğitim verme ihtiyacı ortaya çıkmıştı. Biz de bu terör olaylarından öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin etkilenmemesi için böyle bir tedbir almak zorunda kaldık.

PROPAGANDALAR GERÇEK DEĞİL

Öğretmenlerimiz de, öğrencilerimiz de aldığımız bu tedbirden genel anlamda memnunlar. Öğretmenlerin çocukları bırakıp gittiği yok. Örgüt kaynaklı propagandalar gerçeği yansıtmıyor. Hiçbir öğretmenimiz orada isteyerek çocuğunu bırakmaz, bırakmamıştır. Biz bakanlık olarak onları hizmet içi eğitime çağırdık. Buna da uymak zorundaydılar ve uydular. Öğretmenler gayet tabii dönecekler. Üstelik aldıkları bu hizmet içi eğitimle müfredat açığını kapatmanın eğitimini de almış olarak görevlerine dönecekler.

GÖZLE GÖRÜLÜR BİR TEHDİT VAR

16 Aralık tarihinde New York Times'da bir haber çıktı: "640 bin öğrenci şu anda Los Angeles Birleşik okul bölgesinde 900 okulda 720 milkare alanda okula gitmiyor." Neden gitmiyor? Almanya'dan gönderilen bir maille buraya yönelik bölümde terör tehdidi algısı oluşmuş. Şimdi bizim çocuklarımızın güvenliği Los Angeles'taki çocukların güvenliğinden daha mı az değerli. Kaldı ki bizim ki öyle mail tehdidi falan da değil, apaçık görülen bir tehdit. Sokaklarda barikatların kurulduğu, okullarımızın önüne bombalı barikat tuzaklarının kurulduğu, zaman zaman okullarımıza yönelik saldırıların yapıldığı elle tutulur gözle görülür bir terör tehdidi ile karşı karşıyayız. Onun için hiç kimse bunun üzerinden terör örgütünün söylemlerine meşruluk kazandırmaya çalışmasın. Tedbirimiz doğru bir tedbirdir.

SİİRTLİ GENÇ MARDİN'DE KULLANILIYOR

6-7 Ekim olaylarında birçok okulumuz yakıldı. Hemen o dönemde 60 milyon liralık ilave ödenekle bölgede ne kadar zarar görmüş okul ve kurum varsa hepsini tekrar en kısa zaman içerisinde işler hale getirdik. Mardin'de hiç unutmuyorum, yakılan bir meslek kursu binasını ziyaret etmiştim. O civarda yaşayan ve kursta eğitim alan kardeşlerimizin söylediklerini unutamıyorum. Dediler ki: "Biz burada oturuyoruz. Burada hepimiz birbirimizi az-çok tanırız. Burayı yakanlar buraya dışarıdan gelmişti." Daha sonra istihbarat bilgileri gösterdi ki; terör örgütü böyle bir yola da başvuruyor. Mardinli çocuğu Siirt'te, Siirtli genci Ağrı'da bu tür olaylarda kullanıyor. Burada halk birçok yerde rehin olunmuş vaziyette. Güvenlik güçlerinin, devletin bu konudaki bütün çabası bölge halkını bu rehin durumdan kurtarmak.

NUSAYBİN'DE MAZERET SINAVI ERTELENDİ

Çocukların aksayan eğitimini, giremediği sınavları telafi edeceğiz. Nitekim en son Nusaybin'de okullarda uzun aralar verilen zamanlar oldu. Çocuklarımız düzenli olarak okula gidemediği için müfredatı tamamlayamadılar ve biz bu mazeret sınavını Nusaybin için Ocak ayına erteledik. Buradaki müfredat eksikliği hafta sonu verilecek takviye kurslarıyla, hızlandırılmış-yoğunlaştırılmış programlarla tamamlanacak. Nusaybin'de TEOG mazeret sınavına girecek olan çocuklarımızın mazeret sınavı tarihini de erteledik.

180 İŞ GÜNÜ TAMAMLANACAK

Hafta sonlarında ve sene içerisinde yoğunlaştırılmış programlarla mümkün olduğu kadar okulları uzatmadan telafi etmeye çalışıyoruz. MEB yasal olarak 180 iş günü eğitim yapmak zorundadır. Her halükarda 180 iş gününü tamamlamamız lazım. Sene içerisinde değişik nedenlerle ara vermek zorunda kalan yerlerde bu 180 iş günü tamamlanacak.
kaynak: Yenişafak

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.