Nabi Avcı'dan Eş Durumu Atamaları Açıklaması!

Eş durumu atamaları

 “Onunla ilgili yaptığımız düzenlemeyi ilgili arkadaşlarımız biliyorlar, ama bir kere daha açıklayayım. Önce nerede, hangi branşta ne kadar norm eksiğimiz var, hangi okulda, hangi branşta norm açığımız var onları ilan ediyoruz. Eş durumu tayini isteyecek olanlar o norm eksiğine göre başvuruda bulunacaklar, yani eskisi gibi ihtiyacımız olmadığı halde diyelim Ankara’da o branşta öğretmen ihtiyacımız yok, ama eş durumundan o arkadaşımız gelecek ve bir derse de giremeyecek çünkü ihtiyaç yok. Ne olacak? İşte il emrinde derse girmeden öyle bir şey yok.

Daha önce vardı elimizde birikmiş. Gerçi o öğretmen arkadaşlarımıza da biz farklı farklı alanlarda yine değerlendirmeye çalışıyoruz, ama aslolan her öğretmenin kendi branşında bir norm kadroda görevini yapmasıdır aslolan budur, bunu sağlamaya çalışıyoruz bu düzenlemeyle.

 

Türkiye’nin her yerinde doluluk oranı yüzde 90’ları buldu her yerinde. Dolayısıyla, bir yerde hiç öğretmen yok veya çok az öğretmen var, ama bir yerde de çok fazla öğretmen var bu dengesizlik şu anda söz konusu değil. Fazla olan yerler var, evet ama ortalama olarak Türkiye’nin her yerinde Doğu ve Güneydoğu illeri de dahil olmak üzere her yerinde doluluk oranımız ortalaması Türkiye ortalamasıyla aynıdır, hatta bazı Güneydoğu illerimizdeki öğretmen doluluk oranı, bazı Orta Anadolu illerimizden bile yukarıda olabilir bazılarında, bazı branşlarda özellikle. Fakat şu tarafı doğru söylediğinizin: Bazı illerimize Doğu’da, Güneydoğu’da ve bazı semtlerimize İstanbul’da da bazı semtlere veya Eskişehir’in de mesela bir ilçesinde orada da öğretmen sirkülasyonu çok fazla olabiliyor, yani oraya giden öğretmenlerimizde diyelim bir sene sonra hemen oradan ayrılmak istiyorlar, tayin istiyorlar filan. Şimdi evet biz onları geçmişte de, bugünde yapıyoruz, önümüzdeki Ağustos ayındaki eş durumu, özür durumu tayinlerinde de yine şartları tutanlardan ayrılanlar olabilecek, ama yerine mutlaka birini göndermek üzere, yani orası boş kalmıyor. O yüzden zaten yeni aldığımız öğretmen arkadaşların büyük bir bölümünü bu tür sirkülasyonu fazla olan yerlere göndermek zorunda kalıyoruz. Orası boşaldığı için yeni aldığımız arkadaşlarımızı…

Pek çok yerde norm eksiğimiz olan İstanbul’da da mesela norm eksiğimiz var. Tabi atama bu 30 binin tamamı Doğu’ya, Güneydoğu’ya gidecek değil, Türkiye’nin 81 vilayetinde norm durumuna göre dağılımları yapılacak, yapılıyor. Yani illere göre değişebiliyor, ama ben ortalamayı söyleyeyim yüzde 85’in üzerinde her yerde.”

Şubat’ta eş durumu ataması

“Şubat ayında yapılacak eş durumu atamaları sadece geçerli mazereti olan ve müracaat ettiği ilde norm olan boş kadro olan öğretmenlerimiz için yapılabilecek, il emrine atama yapmayacağız. Şubat’ta aldığımız yeni arkadaşlarımızı o gelenlerin yerine gönderemiyoruz, onları oryantasyon eğitimine alacağız.

Müfredat dediğimiz şey hangi okulda, hangi eğitim kademesinde anaokulunda, ilkokulda, ortaokulda, lisede, değişik lise türlerinde, Anadolu lisesinde, fen lisesinde, sosyal bilimler lisesinde, meslek eğitim liselerinde, meslek ve teknik liselerde hangi dersler nasıl okutulacak müfredat bu.

Dolayısıyla, bu işle kim uğraşıyor? Talim Terbiye Kurulu ve bizim eğitim öğretimden sorumlu genel müdürlüklerimiz yani Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz, Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüz. Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz anaokulları, ilkokullar ve ortaokullardan sorumlu. Ortaöğretim dediğimiz Genel Müdürlükte bütün lise düzeyindeki okullarımızdan sorumlu. Buralarda okutulan, okutulacak olan dersler ve bu derslerin programları nasıl hazırlanacak, hangi kazanımlar için öğrencileri bu dersler verilecek bunları Talim Terbiye Kuruluyla işte bu eğitim öğretimle ilgili birimlerimiz kararlaştırıyorlar. Bu her dersle ilgili bir program hazırlanıyor önce o program bu ders şu konuları içerecek, her bir konu anlatılırken de öğrencinin şunları kazanması hedeflenecek ona kazanımlar diyoruz.

Programlar belli olduktan sonra bunların kitapları yazılıyor. Gerek Millî Eğitim Bakanlığı, gerekse özel sektör, yayıncılar bu programlar doğrultusunda ders kitapları hazırlıyorlar, sonra bu ders kitapları panel dediğimiz dersin o dersin öğretmenlerinden oluşan, ama kimsenin kimliğini, açık kimliğini bilmediği yüzlerce, binlerce öğretmene online olarak dağıtılıyor bilgisayar ortamında. Görüşlerini bildiriyorlar, ama inceledikleri kitabın kime ait olduğunu, kim tarafından hazırlandığın filan bilmeden.

Sonra oradan geçenler değişik yani hem anlatım olarak, hem konuya uygunlu olarak, hem görsel malzeme olarak her bakımdan bir ders kitabında bulunması gereken kriterleri bunlar zaten dağıtılmış oluyor daha önce panel üyelerine o kriterler açısından gözden geçirildikten sonra panelden geçer notu alanlar tekrar Talim Terbiye Kurulunda kurulan komisyonlardan bir daha elden geçiriliyor, sonra Talim Terbiye Kuruluna son hali geliyor ve böylece okutula bilirlik kazanıyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.