Nabi Avcı'dan Yeni Atanan Öğretmenlerin Atandıktan Sonraki Süreçle İlgili Açıklamalar

“Geçen yıla kadar zaruret gereği, şartlar onu gerektirdiği için Ağustos’ta atamalarımızı yapıyorduk, yani Ağustos’un son haftasında öğretmen ataması yapılıyor, Eylül’ün 15’nde yeni öğretmenlerimiz sınıfa giriyorlardı. Ve diyelim Diyarbakır’a, Ağrı’ya hayatında ilk defa Ağrı’yı gören bir öğretmenimizi, öğretmen adayımızı biz alıyorduk sınıfa sokuyorduk. Tabi bu bir adaptasyon sorunu da beraberinde getiriyordu.

Şimdi bunları da göz önüne alarak şöyle yapıyoruz bu dönem, bu atadığımız 30 bin arkadaşımızla ilgili şöyle bir program uyguluyoruz. Bunlar ikinci yarıyıl boyunca şimdi yeni bir dağılım daha yapacağız. Şimdi kimler nereye atandı, o belli oldu. Şimdi bir şey daha yapacağız bu 30 bin kişiyle ilgili program daha yapacağız, o da stajlarını, daha doğrusu bu oryantasyon eğitimlerini nerede yapmak istediklerini soruyoruz.

Şöyle bir örnek vereyim: Kırşehir’den bir öğretmen adayı şimdi Ağrı’ya atandı Şubat ayında, bu 30 bin öğretmenin arasında Kırşehirli bir öğretmen adayımız Ağrı’ya atandı. Ona diyoruz ki; sen bu ikinci yarıyılda yönlendirme eğitiminden geçeceksin. Nedir bu yönlendirme eğitimi? 10 yılını geçirmiş, en az 10 yıllık tecrübesi olan bir öğretmenimizin yanında, danışman öğretmenlerimizin yanında, yani bir muallimin yanında, bir duayen muallimin yanında derse gireceksin, ders anlatmayacaksın, ders dinleyeceksin. O öğretmenimiz seni değişik başka yine kıdemli öğretmenlerin derslerine sokacak. Sen sınıf öğretmeni olabilirsiniz veya ortaokul Türkçe öğretmeni olabilirsin, ama danışman öğretmenimiz seni beden eğitimi dersine de sokacak, bir fen lisesindeki kimya dersine de sokacak, bir spor lisesindeki derse de…

4 ay boyunca haftanın üç günü bu şekilde danışman öğretmenin gözetiminde tecrübeli öğretmenlerin verdikleri dersleri izleyecek.

“İnsan, insan gölgesinde yetişir”; bizim geçen 24 Kasım Öğretmenler Günündeki sloganımız buydu. İnsan insan gölgesinde yetişir, öğretmen öğretmen gölgesinde yetişir. 4 ay boyunca bu öğretmen adaylarımız bu tecrübeli öğretmenlerin gözetiminde staj görecekler, derse girecekler. Sadece o değil, o da değil, haftanın üç günü bu şekilde, haftanın iki günü de il müdürünün yanında, müfettişin yanında, ilçe müdürünün yapında o işler nasıl yürüyor, bürokrasi nasıl çalışıyor, eğitim bürokrasisi, müfettiş nasıl teftiş yapıyor, nasıl değerlendirmeler yapıyor bunları görecekler.”

Yeni atanan öğretmenler maaş alabilecek

“Ben bunu müteaddit defalar açıkladım evet alacaklar. Göreve başladıkları gün, yani işte Mart başında diyelim bu atamaları hangi ilde, hangi oryantasyon eğitimine tabi olacakları netleşip göreve başladıkları günden itibaren maaşlarını alacakları onlar öğretmen adayı olarak maaşlarını almaya başlayacaklar. Ama bu oryantasyon, bu yönlendirme eğitimi süresince geçirdikleri şey diyelim Ağrı’ya atanmış Ağrı’da oryantasyon eğitimini de Ağrı’da yapıyor o bölgeyle ilgili hizmet süresine dahil değil.

Şöyle: Şimdi öğretmenlerimiz bugün hangi illere atandıklarını öğrendiler Iğdır’a atanan var, Rize’ye atanan var, İstanbul’a atanan var. Şimdi onlara biz tarihlerini de verdim, ama uzatmamak için söyleyeyim, önümüzdeki günlerde biz onlara şunu soruyoruz: ‘Sen bu oryantasyon eğitimini, bu yönlendirme eğitimini, yani bir danışman öğretmen nezaretinde yapacağın bu çalışmayı 4 ay boyunca Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayları boyunca yapacağın bu çalışmayı kendi oturduğun yerde mi yapmak istersin Kırşehirlisin, Iğdır’a atanmışsın, Kırşehir’de mi yapmak istiyorsun, Iğdır’da mı yapmak istiyorsun?’ Öğretmene bırakıyoruz. Iğdır’da yapmak istiyorsa gidecek Iğdır’a oradaki İl Milli Eğitim Müdürü ona hangi okulda, hangi danışman öğretmen nezaretinde bu eğitimi yapacağını söyleyecek.

Şimdi oryantasyon eğitimi, yani Mart’tan itibaren ya kendi bulundukları ildeki tercihlerine bağlı olarak veya atandıkları il, kendi tercih edecekler. Kırşehir’de yapmak istiyorsa Kırşehir’de, Eskişehirli bir öğretmen adayı da Eskişehirliyse Eskişehir’de veya atandığı il Bursa’ysa Bursa’da, atandığı il Mersin’se Mersin’de. Hangisini istiyorsa onun tercihini kendisi yapacak, o tercihe göre de biz onu oraya göndereceğiz. İl milli eğitim müdürlüğü de orada hangi okulda o hizmeti alacağını, o hizmeti göreceğini ona anlatacak.

Şimdi bakın biz bu atamalarımızı norm kadroya göre yapıyoruz. Siz Mersin’de görevli bir coğrafya öğretmenisiniz Ankara’ya gelmek istiyorsunuz eşiniz Ankara’da...

Biz bakıyoruz Ankara’da bizim coğrafya öğretmeni boş norm kadromuz var mı?

Yoksa eskiden şöyle yapılıyordu: Norm kadro yok, sizi sokabileceğimiz bir okulda bir coğrafya dersi yok, bütün coğrafya dersleri dolu, öğretmenlerimiz dolu il emri diye bir şey vardı eskiden.

İl milli eğitim müdürlüğü nezdinde, ilçe emrinde ilçe milli eğitim müdürlüğünde görevlendiriliyorsunuz derse gitmiyorsunuz maaşınızı alıyorsunuz böyle bir şey olmaz.

Ağustos’ta biz yine norm kadrolarımızı ilan ediyoruz boş normlarımızı ilan ediyoruz bu dönemde yaptık şu kadrolarda boşluk var, mazeret ataması sebebiyle atama isteyenler bunları tercih edebilirler dedik ve yaptık. Ama tabi her isteyeni gönderemiyoruz, çünkü yeteri kadar boş norm olmayabilir coğrafya öğretmeni. Ankara’da 50 tane coğrafya öğretmenine ihtiyacımız varsa, 100 tane coğrafya öğretmeni Ankara’ya gelmek istiyorsa, onun ancak 50’sini hizmet puanına bakarak alıyoruz.”


Yeni atanan öğretmenler Eylül’de derse girecek

“Şimdi biz bugün ne yaptık? Eğitim kurumu düzeyinde aday öğretmenlerin görev yapacağı illeri belirledik. Bu 30 bin öğretmenimiz 1 Eylül’de ataması yapılan ile gidecek, 15 Eylül’de de derse girecek. O zamana kadar ne yapacak? O zamana kadar ikinci atama için 15-18 Şubat tarihleri arasında öğretmenlerimizden yetiştirme programına katılmak istedikleri il tercihleri alınacak. Şimdi Ağrı’ya atandım, ama ben bu ikinci yarıdaki yetiştirme programına şu ilde katılmak istiyorum. 10 tane il tercihi veriyoruz, 10 tane; ister atandığı il olsun, ister oturduğu il olsun…

10 tane il tercihi yapacak 15-18 Şubat tarihlerinde. 25 Şubat 2016 tarihinde valilikler kendi ilini tercih eden öğretmenlerin yetiştirme programına tabi olacağı eğitim kurumunu ve danışman öğretmeni belirleyecek, bu kadar net.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.