Ödev Veren Öğretmen Sürgün Edildi!
 İl Milli Eğitim Müdürlüğü Denetmenleri Başkanlığı, Ahmet Erdoğan İlkokulu 2/D sınıf öğretmeni Melda Baştan hakkında, 30 Nisan 2014 tarihinde, 4 velinin şikayeti üzerine soruşturma açtı. Soruşturma kapsamında ifadeleri alınan veliler, öğretmen Melda Baştan'ın öğrencilere evde çalışmaları için fazla ödev verdiğini, öğrenciler üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Soruşturma sonunda müfettiş öğretmen Melda Baştan için, "Öğrencilere çok ev ödevi verdiği, ögrenci ve velilerin bunları yapmakta zorlandığı, yoruldukları, öğrenci ve velilerin baskı altında kaldığı, öğrencilerin değerlendirme kağıtlarına onları rencide edici yazılar yazdığı, öğrenciler arasındaki bireysel farklılıkları gözetmeden velilere, diğer öğrencilerle ilgili açıklamalarda bulunduğu, öğrenci ve velilerle iyi diyalog kuramadığı, öğrencilerin eğitimlerini mevzuatına ve programlara uygun olarak pedagojik formasyonu kullanarak veremediği" yönünde rapor hazırladı.

4 öğrenci velisi şikayet etti

Rapor doğrultusunda öğretmene 'uyarma' cezası verildi ve görev yerinin kadrosuna uygun olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı. Melda Baştan, sınıftaki 4 öğrenci velisinin şikayetiyle açılan soruşturmayla Zonguldak merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Karaman Beldesi'nde bulunan Amelebirliği İlkokulu'na atandı.

Önceki yıllara ait sicil notları 'iyi' ve 'çok iyi' olan Melda Baştan, 4 Eylül 2014'te Zonguldak İdare Mahkemesi'nde, 'atamanın iptali' istemiyle dava açtı. Mahkeme, 30 Haziran 2015'te öğretmeni haklı bularak kararın iptaline karar verdi. Mahkeme kararında, "Soruşturmadaki davranış ve eylemleri ile davacının öğrencilerin başarısı için onları ve velilerini çalışma ve çalıştırmaya sevk edici beyanlarda bulunduğunun görüldüğü, ayrıca davacının gerek öğrencileri gerekse velileri rencide ettiğine, küçük düşürdüğüne ve öğrencilere şiddet uyguladığına ilişkin somut bilgiye rastlanmamıştır. Verilen uyarma cezasının tek başına davacının görevden alınmasını gerektirecek nitelik ve ağırlıkta bulunmaması karşısında, önceki yıllara ait sicil notları 'iyi' ve 'çok iyi' düzeyde belirlenen davacı hakkında tesis edilen işlemde kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünden hukuka uyarlık görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir" denildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Zonguldak Bölge İdare ve Sakarya Bölge İdare Mahkemelerine yaptığı itiraz de reddedilince karar 21 Aralık 2015'te kesinleşti. Melda Baştan, mahkeme kararının 30 günlük yasal süresinde uygulanmayarak eski okuluna geri dönmemesi üzerine geçen 5 Ocak'ta avukatı aracılığıyla valiliğe dilekçe yazdı. 20 yıllık öğretmen Melda Baştan, mahkeme kararının uygulanmasını bekliyor.
kaynak: Dha
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yazık 2 yıl önce

öğretmene hak ettiği değeri vermeyen soytarı yerine koyan zihniyet durma devam et eline ne gececek bakalım

Avatar
berk 2 yıl önce

üç kuruşluk beyniyle öğretmene akıl veren çok veli var. çünkü yöneticilerimiz öğretmeni ezip,aşşağılayıp veliyi başüstünde tutuyorlar. çünkü her veli bir oydur. milli eğitim sisteminin içine ettiniz. öğretmeni düşürdüğünüz hale bak. yazıklar olsun zihniyetinize.

Misafir Avatar
asıl 2 yıl önce @berk

asıl senin beynin üçkuruşluk. haddini bil. dilerim bu ifadeyi yazan bir öğretmen değildir. yeri geldiğinde profösörü de generali de biz yetiştirdik diyorsunuz ya demekki bazılarını yetiştirememişsiniz. ayıp ayıp.

Beğenmedim! (3)
Avatar
Alper 1 yıl önce

1.Matamatik 100 soru cevap çözüm 2.din kültür 5 dua ezbere ve anlamı 3.ingilizce 30 soru cevap (her ünite kitapta 10 soru cevap var 3ünite kitap yapar) sorum şu 15tatilinde büyük 4.sınıf öğrencisi ne yapsın?