ÖĞRETMEN STRATEJİ BELGESİNDE GÖZDEN KAÇANLAR
Belge; sözleşmeli öğretmenlik, mülakat, performans değerlendirmesi, öğretmenlere dört yılda bir sınav... üzerinden kıyasıya eleştirildi. Bunun üzerine Bakanlık kendini EBA üzerinden savunma ihtiyacı hissetti. EBA savunması bilindik şeylerin tekrarından ibaretti. Performans kriterleri ve dört yılda bir sınavın daha çok durum tespiti olacağı ve Bakanlığın öğretmenlerle ilgili çalışmalarına ışık tutacağı söylenilerek tepkiler azaltılmaya çalışıldı.

Belge ile ilgili sunum yapılırken Antalya'da yapılan çalıştaya atıf yapılarak eğitim sendikaları ve tüm paydaşların görüşü alınarak Öğretmen Strateji Belgesi'nin hazırlandığı izlenimi verilmeye çalışılmıştır. Ancak gerçek hiç de öyle değildir. Zira paydaşların görüşleri bu belgeye çok sınırlı bir şekilde yansımıştır. Öğretmeni süper bir varlık yaparak eğitim sorununu kökten çözeceğini düşünenler, öğretmenlerin maddî sorunlarını âdeta görmezden gelmişlerdir.

Belgede dezavantajlı bölgelerde görev yapanlara ilave ücret ve kariyer basamakları dışında maddî bir iyileştirme öngörülmemiştir. Belgede mükemmel üstü olması istenilen öğretmen tabir yerindeyse maddiyattan münezzeh görülerek, öğretmenin kendini geliştirmesiyle ekonomik gücü arasında en küçük bir bağ bile kurulmamıştır. Öğretmenlerin psikolojik teste tabi tutulması konusu kamuoyunda hiç gündem olmadı. Devlet bir taraftan bütün öğretmenleri psikolojik teste tabi tutmayı düşünürken diğer taraftan bu testleri geçmesi imkân dâhilinde olmayanları engelli kontenjanından öğretmen olarak atamaktadır.

Ruh sağlığı bütün meslek gruplarında son derece önemlidir ve çalışanların emekli olana kadar ruh sağlıklarını korumaları her zaman mümkün olmayabilmektedir. Ancak insanların ruh sağlığı durduk yerde bozulmamakta, çalışma koşulları ve yönetici tutum ve davranışları... çalışanların psikolojilerini etkilemektedir. Psikolojik test konusu istismara müsait olmakla birlikte illa da uygulanacaksa uygulamaya yönetici sınıfından başlamak yerinde olabilir. Belgede öğretmene yönelik şiddet de ele alınmış ve şiddete karşı mücadele edileceği, şiddete uğrayan öğretmene hukukî vb açılardan sahip çıkılacağı ifade edilmiştir. Bize göre belgede öğretmenlerle ilgili en olumlu yaklaşım burada göze çarpmadaktadır.

Bize göre uygulamada en sıkıntı doğuracak nokta şudur: Belgeye göre kişinin öğretmenliğe uygun olup olmadığı fakültedeyken tespit edilecek ve uygun bulunmayanlar öğretmenlik dışındaki mesleklere yönlendirilecek. Kulağa hoş geliyor ama uygulma esnasında yer yerinden oynayacaktır. Uygulama çoğu defa hukukî sonuçlar doğuracak ve bir süre sonra da bundan vazgeçilmek zorunda kalınacaktır.

Belgede önemli başlıklardan biri de öğretmenin kendini sürekli geliştirmesi. Bu noktada yıllardır yapılan hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin genel olarak çok da fayda sağlamadığına değinmek gerekiyor. Bakanlık iğneyi kendine batırmalı ve bunca masraf edilerek yapılan hizmetiçi eğitimlerinin maksimum fayda üretmesine kafa yormalıdır. Ancak şu da bir gerçektir ki en önemli şey, eğitim süreçleri boyunca kişiye kendi kendini geliştirme alışkanlığının kazandırılması ve bunun yaşam boyu devam eden bir süreç olduğunun öğretilmesidir. Bence eğitim kurumlarımızın en önemli fonksiyonu bu olmalıdır.

Belge nihaî olarak iyi bir eğitim sistemini hedeflemektedir. Öğretmen eğitim sistemi paydaşlarından sadece birini temsil etmektedir. Eğitimin olumlu ya da olumsuz gelişmesini etkileyen faktörler birden fazladır. Günümüzde eğitimde öğretmenin rolü gittikçe azalmaktadır. Eğitim süreçlerini etkileyen diğer faktörler daha ağırlık kazanmaktadır. Öğrenciye yön verme hususunda öğretmenin yerinin ilk sırada olduğunu söylemek artık mümkün değildir. Özlenen eğitim sistemi söz konusu olunca eğitime etki eden diğer faktörlerle ilgili bir stratejiye de ihtyaç olduğu kesindir. Son olarak yanlışıyla doğrusuyla bir strateji belgesi hazırlanması kayda değer bir durumdur. Daha da önemlisi; eleştirileri dikkate alarak, bütün paydaşları bir araya getirerek belgede düzenlemeler yapmaktır.

Hepsinden önemlisi sözleşmeli öğretmenlik, mülakat, performans, dört yılda bir sınav vs derken birileri ayağına sıkıyor da farkına bile varmıyor. Allah sonumuzu hayretsin.

Erol Ermiş Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet 13 ay önce

Bu iğrenç belge kaldırılmalıdır.Sendikalar öğretmeni mahveden bu belgeyi kaldirtmalidir. 2019 da oy istemeye geldiklerinde yüzümüze nnasıl bakacaklar? Öğretmeni oyuncak gibi kkullanıp psikolojisini mahveden bu belge kaldirilmalidir. Toplu sözleşmede bu belgenin kaldırılması konusu da kesinlestirilmelidir.