Öğretmenlere Alan Değişikliğiyle İlgili Son Dakika Gelişmesi!
Öğretmenlik bir ihtisas mesleğidir ve sendikamız her dersin alanında uzman öğretmenlerce verilmesi gerektiği noktasındaki görüşünü korumaktadır. Yıllar içinde plansızca açılan eğitim fakülteleri, dağıtılan formasyonlar, değişip duran eğitim sistemi ve ders dağılımları, öğretmenlerin yer değiştirme sistemsizliği ile öğretmenlerin alan dağılımında dengeler bozulmuştur. 2012 Yılına kadar liyakat temelli ve sistematik şekilde alan değiştirme işlemleri yapılıyor ve eğitim kalitesinde bir azalmaya yol açmıyorken, birkaç yıldır zorunlu alan değişiklikleri ve alan değiştirmeyi hak edenlerin engellenmesi gibi bir sorunla muhatabız.

 

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, yer değiştiremeyenlerin zorla alan değiştirmesi dayatmasına maruz kaldığı günden bu yana sürekli gündeme getirdiğimiz, güncellediğimiz onlarca yazı, rapor, basın açıklamaları yanında biri Danıştay nezdinde olmak üzere kazandığımız emsal davalar ile alan değiştirme konusunda mücadeleyi bırakmadık. Bakanlığı ve yetkili bürokratları ikna etme noktasında önemli bir noktaya gelindiğini düşünüyoruz. Son olarak MEB Müsteşarlık Makamına ve İKGM’ne 6 madde ile özetlenebilecek alan değişikliği talebimizi teslim etmiş bulunmaktayız. Bir yandan ihtiyaç beri yandan fazla branşlar arasında bocalayan bakanlığımızın, liyakati koruyarak denge sağlaması için atması gereken akılcı adımlar resmi talebimiz içeriğindedir. Takibi sendikamızca yapılacaktır. Saygılarımızla…

 

Muhammet Ali Gezici

AES Genel Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri

 

Sayı:503-16/4541                                                                                         Tarih:11/11/2016

Konu:Alan Değişikliği

           
Sayın Yusuf TEKİN

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı

 

İlgi:   a)17/05/2015 Tarih ve 29329 Sayılı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

b) MEB Talim Terbiye Kurulunun 80 Sayılı Cetveli
Eğitimin önemli parçalarından biri olan öğretmenlerin, değişen eğitim koşulları içinde görevini yapabilmesi, öğrenciye faydalı olabilmesi büyük önem taşımaktadır. Yıllar itibariyle ülkemizdeki öğretmen yetiştirme ve buna bağlı olarak öğretmenin sistem içinde branşında çalışabilmesi güçleşmiş, bu konuda bir türlü doğru yol bulunamamış ve sistem rayına oturmamıştır. Öğretmenlerin alanında, daha doğrusu eğitimini aldığı branşında çalışamaması sistemin zayıf yürümesine yol açmakla birlikte, amaç-sonuç açısından uyumsuzluklara yol açmaktadır.

2012 yılından önce mezuniyete bağlı alan değişiklikleri rutin yapılırken, 2012 yılında yapılan alan değişiklikleri sistemi daha da çıkmaza sürüklemiştir. Beri yandan eş özrü mağduriyeti yaşayan öğretmenler (özellikle sınıf öğretmenleri) branş uygun olmasa da,  özel eğitim öğretmenliği, teknoloji tasarım gibi çeşitli branşlara geçmek zorunda bırakılmış ve mezuniyetine bağlı alanlarını kaybetmişlerdir.

4 yıldır liyakat esaslı olarak yapılmayan alan değişikliği şu anda birçok soruna yol açmış, alanlar itibariyle norm fazlası öğretmenlerin çoğalmasına neden olmuştur.Mezuniyet branşı dışında çalışan mutsuz, mesleki tatminden yoksun öğretmenlerimiz olduğu gibi, branş değiştirmeyi hak ettiği halde engellenen öğretmenlerimiz de mağdur edilmiştir. Belirli ve branşlarda yığılmalara neden olan istihdam plansızlığı yeni atanacak öğretmenler açısından da sorundur. Bu duruma müdahalede bulunmak ve önlem almak elzemdir.

Sendikamız her öğretmenin uzmanı olduğu alanda eğitim vermesini esas tutar.
Alanı zorunlu olarak değiştirilen ve mezuniyet alanına dönmek isteyen öğretmenlerimizin kendi mezuniyet alanlarına intikali sağlanmalıdır.
İkinci üniversite okuyarak alanlarında uzmanlaşan öğretmenlere alan değişikliği hakkı verilmeli, yetkin oldukları branşlarda çalışmaları sağlanmalıdır.
540 saatlik MEB Özel Eğitim Öğretmenliği sertifikasını almış ve yaklaşık 1 yıldır bu alana geçmeyi bekleyen öğretmenler alan değiştirebilmelidir.
Sürekli değişime uğrayan ders dağılımları artık bir sisteme oturtulmalı, YÖK ile koordinasyon sağlanarak fazla ihtiyaç duyulmayan branşlarda öğretmen yetiştiren fakültelerin dönüşümü sağlanmalıdır.
Her şeye rağmen branş fazlası olan öğretmenlerin çeşitli komisyonlarda ve idari kadrolarda istihdamı yönünde bir çalışma yürütülmeli, yan alanlara atanmaları için mutlaka 500 saatten az olmamak üzere sertifika eğitimine tabi tutulmaları sağlanmalıdır.
Eğitim-öğretimin başarı eksenli yürütülmesi, yer değişikliğinde branş temelli mağduriyet yaşanmaması, mesleki tatminin artması yönünden yukarıda sayılan önlemlerin acilen alınması gerektiğini düşünüyor, bilgi ve görüşlerinize sunuyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 1 yıl önce

Bir an önce Alan Değişikliği yapılmalıdır.

Avatar
Sibel 1 yıl önce

Yan alan degisikligi ile 2.lisans yuksek lisans doktora diplomalarinin kullanilmasindan yanayim uzman kadrolar egitimde kalite arttirir

Avatar
Selin Iclal 1 yıl önce

Yönetmelikte belirtilen tüm hak sahiplerine yönelik kapsamlı ve tüm normlar açılarak yapılacak alan değişikliği norm fazlası sorununa çözüm olacaktır. Aksi takdirde bu sorun çözülemez.
Verimli ve huzurlu öğretmenler için, eğitim-öğretimde kalite için;
-Mezuniyeti birden fazla alana kaynak olanlara,
-İkinci üniversite bitirenlere,
-Mezuniyet alanı dışına atananlara yönetmelik çerçevesinde kapsamlı alan değişikliği bekliyoruz.

Avatar
Asude 1 yıl önce

Norm fazlası sorunu için tek çözüm, yönetmeliğe bağlı ve tüm normların açık gösterildiği bir alan değişikliğidir.

Avatar
Mst 1 yıl önce

540 saatlik zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifikası olanlarda özel eğitime geçmesi için alan değişikliği kapsamına alınmalıdır

Avatar
Mst 1 yıl önce

540 saatlik zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifikası olanlarda özel eğitime geçmesi için alan değişikliği kapsamına alınmalıdır

Avatar
Esma Nur 1 yıl önce

Inatla, sabırla, heyecanla, yönetmeliğe bağlı ve tüm normların açık gösterildiği bir alan değişikliği bekliyoruz.

Avatar
İpek 1 yıl önce

2013 Yılından bu yana yapılmayan alan değişikliğinin, yönetmeliğe bağlı kalınarak ve norm fazlası sorununun çözüme kavuşturulabilmesi için tüm normlar açılarak yapılmasını istiyoruz.